محفظه موتور خودرو معمولاً کثیف‌ترین قسمت خودرو است و به نظر می‌رسد هر از گاهی باید نظافت شود. زیرا دائماً از زیر سینی در معرض بسیاری از عناصر بیرونی قرار می‌گیرد و آلودگی و کثیفی را به خود می‌گیرد و موتور را آلوده می‌کند، به خصوص اگر قبلاً خودرو نشت روغن داشته باشد. اما آیا واقعا تمیز کردن آن ایده خوبی است؟ در این مقاله به نحوه موتورشویی خودرو می پردازیم.

چگونه موتور خودرو را بشوییم؟

چند روش مختلف برای تمیز کردن محفظه موتور وجود دارد. اگر به شیلنگ آب و برخی از مواد شوینده دسترسی دارید، می‌توانید این کار را در خانه انجام دهید. یا اگر خودتان نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، می‌توانید آن را به صورت حرفه‌ای در یک کارواش انجام دهید.

بهترین روش موتور شویی خودرو

موتور خودرو هم مانند هر چیز دیگری وقتی تمیز باشد عملکرد بهتری دارد. موتور شویی ماشین اصول خاص خود را دارد و قطعا در صورت نداشتن آشنایی لازم به این اصول احتمال وارد شدن خسارت های زیادی به خودرو در صورت شستشوی غیر اصولی زیاد خواهد بود . قطعا تمیزی و تمیز بودن موتور خودرو می ‌تواند به بهبود عملکرد موتور خودرو کمک زیادی کند. شستشوی موتور خودرو یا همان موتور شویی ماشین روش هایی دارد که با شستشوی قسمت های دیگر خودرو متفاوت است.

دلایل و مزایای شستشوی موتور ماشین چیست؟

 • طول عمر بیشتر موتور خودرو
 • کشف نشتی‌ های احتمالی
 • جلوگیری از آتش سوزی موتور
 • افزایش ارزش خودرو
 • انجام تمیزتر کارهای فنی جزئی
 • از بین بردن خاک و چربی

 

آشنایی با مزایا و معایب موتورشویی خودرو -روش موتور شویی خودرو

شستشوی موتور ماشین با بخار

شستشوی موتور ماشین، ممکن است بنظر برسد موتورشویی ماشین برای عملکرد بهینه آن بسیار لازم و حیاتی هست. تمیز کردن موتور می تواند یک روش مفید برای پیدا کردن و تشخیص مشکلات وسیله نقلیه خود باشد.

همچنین اگر قصد فروش ماشین خود را دارید، یک روش موثر برای جذب مشتری می باشد. یک موتور خودرو تمیز باعث می شود که یک خودروی کارکرده، نوتر و زیباتر بنظر برسد.

بعضی مراکز سرویس خودرو یا کارواش ها که خدمات موتورشویی نیز ارائه می دهند، ادعا می کنند که تمیز کردن موتور خودرو حتی باعث عملکرد بهتر آن خواهد شد و باعث می شود موتور خنک تر کار کند.

زیرا حذف و از بین بردن جرم ناشی از خاک، روغن و گریس باعث اجازه دادن به جریان هوای بهتر و خنک تر کار کردن خودرو خواهد شد.

موتور شویی نانو

یکی از ایمن ترین روش های شستشوی موتور ماشین، موتور شویی نانو است که کمترین آسیب را به موتور وارد می کند. در واقع مواد موتور شویی نانو با قطعات خودرو کاملا سازگار است. در بهترین شکل ممکن خودرو را از هر گونه آلودگی و کثیفی عاری نگه می دارد. این روش یکی از روش های نوین شستشوی موتور خودرو است که در آن به هیچ عنوان از آب و شوینده استفاده نمی شود. در این روش تنها از یک نوع شوینده نانو برای شستشوی موتور خودرو استفاده می شود. مواد نانو برای خودرو هیچگونه تهدیدی ندارد و هیچ اتصالی را در موتور خودرو ایجاد نمی کند.

آشنایی با مزایا و معایب موتورشویی خودرو -موتور شویی نانو

مزایای موتورشویی نانو

موتور شویی نانو دارای مزایای زیر است:

 • مواد موتور شوی نانو رسانای برق نیستند. در نتیجه هنگامی که موتور خودرو با شوینده شستشو داده شود به هیچ وجه احتمال ایجاد اتصالی وجود ندارد.
 • اگر موتور شویی در مواقع لازم انجام نشود توان کلی موتور کاهش پیدا می کند و موتور خودرو نیز آنگونه که باید نمی تواند فعالیت کند.
 • این مواد خاک گریز هستند. با هر بار تمیز کردن موتور خودرو به مدت بیشتری تمیز و پاکیزه می ماند زیرا دیرتر به خود خاک می گیرد.
 • تمامی جرم ها و آلودگی های موجود در موتور خودرو با هر بار شستشوی موتور از بین می رود. در نتیجه موتور به راحتی می تواند دودها را خارج کند.

 

آسیب هایی که در صورت عدم موتورشویی با خودرو ما وارد می شود ؟

 • اگر موتور شویی خودرو انجام نشود ممکن است باعث از کار افتادن موتور خودرو شود و صاحب ماشین را متحمل هزینه های سنگین کند.
 • اگر موتور شویی خودرو صورت نگیرد باعث مصرف سوخت بیشتر می شود.
 • عدم موتور شویی و ایجاد رسوب در اطراف و درون موتو باعث می شود که حرارت ماشین قادر به خارج شدن نباشد که در آخر باعث استهلاک موتور می شود.
 • در صورت عدم موتور شویی خودرو مواد نفتی انباشته می شوند و ممکن است باعث افزایش خطر بروز آتش سوزی شود.

 

توصیه هایی برای شستشوی موتور ماشین

برای شستشوی اجزای موتور از دستگاه های پاک کننده ای که شامل ابزاری مثل شلنگ باد یا هوای فشرده هستند استفاده می شود. همچنین می توان از انواع برس های کوچک برای دسترسی به نقاطی که تمیز کردن آن ها سخت است استفاده شود.

برای شستشوی موتور ماشین باید دقت کافی وجود داشته باشد. زیرا آب و رطوبت می توانند به اتصالات برق و برخی قطعات آسیب برسانند. همچنین فشار و دمای بالای آب ممکن است قطعات ریز پلاستیکی را با مشکل مواجه نماید.

پس در حالت کلی هرچند از نظر مکانیکی شستشوی موتور خودرو ممکن است تغییر زیادی در عملکرد آن نداشته باشد اما قطعا مزایای زیادی دارد که نمی توان از آن صرفنظر نمود.

بهتر است هرچند وقت یکبار موتور خودرو بطور کامل تمیز شود و بهترین روش شستشوی موتور خودرو به طور قطع شستشو بوسیله بخار می باشد.

 

آشنایی با مزایا و معایب موتورشویی خودرو -شستشوی موتور ماشین
معایب موتورشویی خودرو

در کنار مزایای بیان شده موتورشویی خودرو گاهی ممکن است مشکلاتی نیز بوجود آورد :

اجزاء الکتریکی موتور همگی حساس به آب و رطوبت هستند و در صورتی که بعد از شستشو بخوبی تمیز نشوند ممکن است آسیب ببیند.

کویل های احتراق، کابل ها و شاخه های جرقه زنی نیز حساس به رطوبت هستند در صورت آسیب دیدن این اجزاء طول عمر موتور کاهش پیدا کرده و ممکن است آسیب های جدی ببیند.

به دلایل ذکر شده لازم است شستشوی موتور با دقت و وسواس زیادی انجام شود و ملاحظات ایمنی در نظر گرفته شود.

 

برای تعمیر و عیب یابی انواع خودروی بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و … در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار کلیک کنید

همین حالا با ما تماس بگیرید