تجهیزات خودروهای آفرود

قبل از وارد شدن به بحث کاربرد اسنورکل در خودروهای آفرود باید بدانید که رشته آفرود هم مثل دیگر ورزش های موتوری دارای ابزار ها و قطعات تخصصی است. قطعات و ابزارهای مخصوص این رشته تعدد بیشتری نسبت به دیگر رشته های ورزش های موتوری دارند. آنچه که برای عبور از یک رودخانه بسیار حائز اهمیت است، عمق آب و مسیر انتخابی است. تا آنجا که می توانید، بهتر است از کم عمق ترین قسمت ها عبور کنید. ممکن است در نقاطی از مسیر رود، عرض رودخانه کم شود. اما نباید گول کاهش مسیر حرکتی در آب را بخورید. زیرا معمولا در نقاطی که عرض رودخانه کمتر شده عمق آب بیشتر می شود و در ضمن سرعت حرکت آب هم افزایش می یابد. البته ممکن است عبور فقط از یک نقطه عمیق امکان پذیر باشد، در این صورت بهتر است سنجیده عمل کنید.

باید در نظر داشت که تجهیزات به تنهایی کمک به کاهش تلفات نکرده و به عنوان مثال در عبور از رودخانه باید در نظر داشت که:

۱: از مسیرهایی با عرض بیشتر و عمق کمتر عبور کرد

۲: با سرعت وارد آب نشوید و به آرامی در جریان رود قرار گیرید

۳:به صورت مورب وارد رودخانه شوید تا فشار آب به خودرو کاهش پیدا کند.

۴:در مسیر رودخانه به نرمی گاز دهید تا چرخ ها در حالت هرزگردی قرار نگیرند و زیر پای خودرو گود نشود.

۵ :قبل از ورود به رودخانه اشیاعی که با آب آسیب می بینند را درون کیسه کنید یا در بالا ترین ارتفاع خودرو بگذارید.

 

 

اسنورکل در خودروهای آفرود چیست و چگونه کار می کند؟ -تجهیزات آفرود

 

 

اسنورکل (لوله تنفس) چیست؟

اسنورکل (Snorkel) یا لوله تنفسی قطعه ای لوله ای شکل از کنار درب پوش محفظه موتور گذشته و تا بالای ستون های جلو خودرو ادامه دارد. Snorkel حکم لوله تنفسی یک غواص را برای یک شاسی بلند دارد. اسنورکل در واقع یکی از قطعات و ابزارهای تخصصی ورزش آفرود محسوب می‌شود و قطعه‌ ای نیست که در تمامی خودروهای SUV به‌ صورت استاندارد وجود داشته باشد.

وقتی که خودرو وارد آب می‌ شود، اگر نگوییم آب وارد محفظه فیلتر شده و آن را مسدود می‌ کند، حداقل زیر محفظه درب پوش موتور پر از بخار می‌شود. این بخار ناشی از برخورد آب با بدنه موتور و سیستم اگزوز است. در اثر کارکرد پیشرانه کاملا داغ شده اند. همزمان با مکش موتور بخار آب به محفظه سیلندر نفوذ می‌کند. چون بخار قابلیت اشتعال ندارد باعث ریپ زدن و اختلال در کار موتور می‌ شود.

 

اسنورکل در خودروهای آفرود چیست و چگونه کار می کند؟ -اسنورکل (لوله تنفس) چیست؟

کاربرد اسنورکل در خودروهای آفرود

Snorkel از چند جهت به عملکرد بهتر موتور کمک می‌کند که عبارتند از:

  • تأمین هوای پاکیزه‌تر برای موتور
  • تصفیه هوای ورودی به موتور از آلاینده‌های موجود در مسیر
  • خنک کردن هوای ورودی به موتور و افزایش راندمان آن
  • تأمین هوای موتور هنگام عبور از آب

 

 

انواع اسنورکل ماشین

اسنورکل Ram

در این مدل اسنورکل، هوا توسط موتور مکیده می شود. در مسیر توسط فیلترهای تعبیه شده در لوله‌ ها تصفیه می‌ شود. بخشی از ذرات آب و گرد و خاک نفوذ کرده به داخل لوله‌ ها نیز از منافذ موجود در آن‌ها خارج می‌شوند. این نوع اسنورکل شکل ظاهر و ساختمان نسبتا ساده‌ای دارند. تمیز کاری آن هم بسیار ساده خواهد بود.

اسنورکل Vortex

این نوع اسنورکل درون لوله‌ های خود به یک توربین مکنده مجهز شده است. با ورود هوا، جریان گردابی را در آن ایجاد می‌کند. نیروی گریز از مرکز ایجاد شده در هوا، ذرات آب و گرد و خاک وارد شده به اسنورکل را به دیوارها و محفظه ورودی می‌ رساند تا بتوانند از منافذ موجود خارج شوند. در نتیجه هوای تصفیه شده با شتاب به سمت موتور حرکت می‌کند. این نوع اسنورکل ساختمان پیچیده‌ تری دارد. معمولا شبیه به قارچ ساخته می‌ شوند. دلیل اصلی شکل ظاهری آنان بکارگیری یک توربین و وظیفه محول شده به آن است.

 

اسنورکل در خودروهای آفرود چیست و چگونه کار می کند؟ -انواع اسنورکل ماشین

مزایای اسنورکل

یکی از مهمترین مزیت‌ های اسنورکل دسترسی موتور به هوای تمیز در ارتفاع بالاتر از محفظه است. بیشتر آفرود سواران دوست دارند که با خودرو خود از رودخانه عبور کنند. برای این کار حتما باید لوله تنفس روی ماشین نصب باشد تا از مکش آب هنگام عبور از رودخانه جلوگیری کند. اگر خودرویی هنگام عبور از آب لوله تنفس نداشته باشد به احتمال زیاد آب به محفظه احتراق موتور نفوذ می‌ کند.

هنگام رانندگی با خودرو‌های آفرود به موتور فشار زیادی وارد می‌ شود. در نتیجه این فشار، موتور نیاز به هوای خنک دارد. پس یکی دیگر از دلایل به کار گیری این لوله‌ ها تامین هوای خنک و تمیز را برای موتور است. همچنین آفرود نوردی در برخی از موقعیت‌ ها سبب گرد و غبار می‌ شود. این قطعه از ورورد گرد و غبار به میزان زیاد جلوگیری می‌ کند و هوای تقریبا تمیز را به خودرو می‌ رساند.

با استفاد از اسنورکل در واقع نقطه تنفس پیشرانه را از زیر درب محفظه موتور که تحت تاثیر بخار یا آب است، به هوای آزاد انتقال داده اید.
اگر از ظاهر زیبای اسنورکل که باعث می شود خودروی شما جلوه ای ویژه به خود بگیرد بگذریم، باید بدانید از نظر فنی هم اسنورکل قطعه ای ارزشمند است. می‌دانیم که هر قدر هوای ورودی به موتور خنک تر باشد مولکول های سوخت میتوانند درصد بیشتری از مولکول های هوا (اکسیژن) را جذب کنند. به این ترتیب علاوه بر افزایش راندمان حجمی موتور، قدرت پیشرانه نیز ممکن است اندکی افزایش یابد.

 

 

برای تعمیر و عیب یابی انواع خودروی بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و … در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار کلیک کنید

همین حالا با ما تماس بگیرید