در مقاله علت جوش آوردن خودرو، به بررسی دلایل جوش آوردن ماشین پرداختیم. در این مقاله قصد داریم به راهکارهایی برای زمان جوش آوردن ماشین بپردازیم. جوش آوردن ماشین دلایل زیادی دارد. از جمله مواردی که اصولا توسط مکانیک‌ ها تشخیص داده می‌شود عبارتند از:

  • ایراد فنی مکانیکی
  • شل شدن یا پاره شدن تسمه
  • خراب شدن ترموستات
  • خرابی واشر سرسیلندر

اما شایع ترین و اصلی ترین دلیل جوش آوردن ماشین به خصوص در فصول گرم سال، بالارفتن دمای موتور خودرو و پایین آمدن سطح آب در سیستم خنک کننده موتور است. دانستن علت جوش آوردن ماشین وابسته به نوع و وضعیت ماشین در لحظه مواجهه با این مشکل بسیار کارساز است.

هنگام جوش آوردن ماشین چه اقداماتی را انجام دهیم ؟

خودرو را خاموش نکنید

اگر ماشین خاموش شود، حرکت پروانه و آب داخلی رادیاتور که باعث خنک شدن موتور می‌شود، اتفاق نمی‌افتد و موتور گرم خواهد ماند. چنانچه بخار مایع رادیاتور از زیر کاپوت خارج شد، ماشین را نباید خاموش کنید. ولی اگر مایع خنک کننده از زیر موتور خارج شد یا به صورت بخار زیر کاپوت بیرون زد بهتر است موتور را خاموش کنید. ولی سوییچ را در حالت On قرار دهید تا فن کارش را انجام دهد.

درب رادیاتور را باز نکنید

هنگام جوش آوردن ماشین، درب رادیاتور را باز نکنید. زیرا در این حالت خطر پاشیده شدن آب جوش و بخار آب با دمای بالای 80 درجه سانتی گراد و سوختگی شدید از ناحیه دست و صورت وجود دارد.

 

اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن ماشین - درب رادیاتور

روی موتور خودرو آب نریزید

وقتی درجه حرارت موتور بالاست، بین پوسته بیرونی و داخلی اختلاف دمایی زیادی وجود دارد. در این زمان، آب ریختن روی موتور خودرو از لحاظ فیزیکی احتمال ترک خوردگی را بیشتر می‌کند.

 

اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن ماشین - روی موتور آب نریزید

درب کاپوت را باز کنید

کاپوت را بالا بزنید و اجازه دهید تا هوای بیشتری در محفظه موتور جریان پیدا کرده و خنک شود.

 

اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن ماشین - درب کاپوت

بر روی رادیاتور آب بریزید

ریختن آب بر روی دیواره رادیات خودرو خنک شدن سیستم و مایع خنک کننده موتور و در نهایت افزایش عملکرد سیستم خنک کننده را به دنبال دارد.

تسمه پروانه و شلنگ‌ ها را بررسی کنید

تسمه پروانه را بررسی کنید تا شل یا پاره نشده باشد، همچنین در مسیر‌های طولانی باید آب رادیاتور بررسی شود که هیچ نوع نشتی نداشته باشد و به شیلنگ‌ های زیر ماشین هم باید توجه کنید.

کولر خودرو را خاموش نمایید

روشن بودن کولر، به موتور فشار بیشتری وارد می آورد و باعث بالا رفتن حرارت موتور هم می‌شود. در بعضی از ماشین ها کولر گرفتن می‌تواند باعث کار کردن فن شود، ولی تاثیر سرمایشی آن خیلی کمتر از میزان گرمای تولیدی در حالت روشن بودن کولر می‌باشد.

 

اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن ماشین - کولر خودرو

بخاری خودرو را روشن نمایید

بخاری گرفتن از ماشین نه تنها باعث گرم‌شدن موتور نمی‌شود، بلکه گرمای به وجود آمده توسط پروانه به داخل کابین منتقل می‌شود. به این ترتیب هم گرما تا حدی کاسته می شود و هم پروانه‌ها با چرخش هوا به جریان انداختن هوا و خنک‌شدن کمک کنند.

مایع خنک کننده را بررسی کنید

اگر احساس کردید مشکل بوجود آمده به مایع خنک کننده ربط دارد، هنگامی که همه چیز به قدر کافی خنک شد و تقریبا به دمای محیط رسید، درب رادیاتور را باز کنید و ضدیخ تازه در آن بریزید.

 

اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن ماشین - مایع خنک کننده

عوارض جوش آوردن ماشین

اصلی ترین آسیبی که به دلیل جوش آوردن ماشین به ماشین شما وارد می شود، مربوط به سیستم موتور است. اگر بدون توجه به جوش آوردن ماشین تان همچنان به حرکت خود خصوصا در جاده‌های شلوغ ادامه دهید، آسیب‌های زیادی به سیستم داخلی و موتور خودرو وارد خواهد شد. حتی ممکن است پیستون‌، سرسیلندر، سوپاپ، میل‌ لنگ و سایر قطعات موتور اتومبیل شما هم با آسیب‌های جدی مواجه شوند.

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید