آشنایی با تسمه های خودرو

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که برای سرویس دوره ای خودرویتان به تعمیرگاه مراجعه کرده ‌اید و به شما گفته شده که باید تسمه خودرو تعویض شود. در این هنگام شما با اسامی متعدد تسمه‌ های خودرو مواجه می‌شوید. شاید این تعدد نام، شما را کمی سردرگم کند. تسمه ها یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزاء هر خودرویی می باشند. علاوه بر این، با توجه به ساختار و جنس آن ها، هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع تسمه‌ های خودرو آشنا کنیم.

انواع تسمه

تسمه های خودرو دارای انواع مختلفی می باشند و در واقع از تسمه ها، در قسمت های مختلفی از خودرو استفاده می شود. امروزه برای هر خودرویی، یک تسمه با ویژگی های همان خودرو وجود دارد. برای خرید تسمه نکات بسیار مهم وجود دارد و هر فردی که قصد خرید تسمه برای خودرو خود دارد، باید با انواع این تسمه ها، ساختار آن ها، انواع مختلف آن ها و همچنین جنس این تسمه ها آشنا باشد تا بتواند بهترین خرید را انجام دهد. به طور کلی می‌ توان گفت 2 نوع تسمه خودرو داریم:

  1. تسمه تایم ( تسمه تایمینگ )
  2. تسمه دینام ( تسمه پروانه یا تسمه مارپیچ )

آشنایی با تسمه تایمینگ و نحوه کارکرد آن

آیا تا بحال فکر کرده اید که نظم در خودرو توسط چه قطعه ای برقرار می شود؟ تسمه تایم، همانطور که از نامش پیداست وظیفه برقراری نظم در خودرو را برعهده دارد. تسمه تایم در واقع یک قطعه دندانه دندانه است که وظیفه اصلی آن متصل کردن میل لنگ به میل سوپاپ است. به بیان دیگر، حرکت چرخشی میل لنگ، به کمک تسمه تایم، به میل سوپاپ منتقل می شود تا سوپاپ ها به حرکت در بیایند و خودرو عملکرد مطلوب خود را انجام دهد. تسمه تایم جزئی از قطعات موتور خودرو است. در نتیجه هرگونه خطا و ایراد در عملکرد این قطعه، می تواند باعث اختلال در حرکت اجزاء موتور شود و یا خسارات جبران ناپذیری را به وجود آورد.

مدل های تایمینگ در خودرو دو دسته است :

  • تسمه تایم: این قطعه از جنس پلاستیک بوده و به مرور زمان دچار آسیب دیدگی می شود. اگر در کاتالوگ خودرو، نوع تایمینگ را با استفاده از تسمه تایم زده است، باید بطور مرتب تسمه تایم را برای بازدید نزد مکانیک ببرید.
  • زنجیر تایم: فقط در یک کلمه باید بگوییم بی نظیر! تفاوت بسیار زیادی میان تسمه تایم و زنجیر تایم وجود دارد و میتوانیم بگوییم عمر زنجیر تایم به اندازه عمر موتور خودرو است که این بی نظیر است.

 

 

انواع تسمه خودرو و کاربرد آنها - تسمه تایم

 

 

آشنایی با تسمه دینام و نحوه کارکرد آن

تسمه دینام که به آن تسمه پروانه یا تسمه مارپیچ نیز گفته می شود، در حقیقت وظیفه انتقال قدرت موتور به قطعاتی مثل دینام، واتر پمپ، سیستم تهویه مطبوع و پمپ فرمان هیدرولیک را بر عهده دارد. تسمه دینام با استفاده از قدرت دورانی موتور، این قطعات را به حرکت وا می دارد. در واقع، تسمه دینام باعث به حرکت در آمدن دینام خودرو و تبدیل نیروی حرکتی موتور به نیروی الکتریکی می شود. در نهایت این نیرو به باتری انتقال پیدا کرده و سبب شارژ شدن آن می شود. علاوه بر این، تسمه دینام توان مورد نیاز کمپرسور کولر و پمپ هیدرولیک فرمان را تأمین می ‌کند. از این رو به تسمه کولر و تسمه هیدرولیک نیز معروف است.

 

انواع تسمه خودرو و کاربرد آنها - تسمه دینام

 

 

جمع بندی

یکی از مهم ‌ترین قطعات خودرو که باید با وسواس خاصی آن را انتخاب و خریداری و در زمان مناسب نسبت به تعویض آن اقدام نمایید، تسمه خودرو است. تعویض به موقع تسمه های خودرو و توجه به سلامت آنها، تضمین سلامت بخش‌های دیگر است. تسمه خودرو، نسبت به سایر قطعات خودرو قیمت بسیار پایینی دارد. بنابراین با تعویض به موقع آن، می توان از آسیب رسیدن به موتور و سایر قطعات جلوگیری کرد. در واقع شما با صرف مبلغی اندک برای نگهداری ماشین و جلوگیری از آسیب جدی به خودرو، در بسیاری از هزینه های تعمیر اتومبیل خود در آینده صرفه جویی خواهید کرد.

 

 

تعویض تسمه تایم و تسمه دینام خودرو در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

 

رفتن به صفحه اینستاگرام امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید