از سنسور اکسیژن و نشانه های خرابی آن چه می دانید؟

سنسور اکسیژن یک قطعه الکترونیکی کوچک است که در برخی از خودروها ابتدای لوله اگزوز و در برخی دیگر بر منیفولد دود قرار می‌گیرد. این سنسور، اکسیژن سوخت را اندازی گیری می‌کند و اطلاعات آن را به ECU می ‌فرستد. سنسور اکسیژن ترکیب سوخت را بصورت مداوم رصد می کند. اگر میزان اکسیژن موجود در سوخت کم شود، احتراق به درستی صورت نمی‌ گیرد که افزایش مصرف سوخت و آلایندگی‌ ها را با خود به همراه دارد. در این مقاله، به بررسی دلایل و علائم خرابی سنسور اکسیژن می پردازیم.

 

دلایل خرابی سنسور اکسیژن

در ادامه مقاله، به عمده ترین دلایلی که باعث آسیب و خراب شدن این قطعه می شوند خواهیم پرداخت.

معیوب بودن شمع‌ ها

نقص یا خرابی شمع ها از مواردی است که می تواند به نقص سنسور اکسیژن منتهی میشود. شمع‌ های دارای مشکل، احتراق ناقص را به وجود می آورد و احتراق ناقص و دودهایی که بر اثر آن، کارکرد سنسور اکسیژن را مشکل ساز می کند.

 

نسبت نامناسب ترکیب سوخت و هوا

اگر ترکیب سوخت و هوا در وضعیت نامناسب باشد، سنسور اکسیژن آسیب می ‌بیند. این موضوع به دلایل مختلفی از جمله خرابی مپ سنسور، عملکرد بد کوئل و خرابی سوزن انژکتور (پودر نکردن سوخت) اتفاق می افتد.

بررسی دلایل و علائم خرابی سنسور اکسیژن - دلایل خرابی سنسور اکسیژن

 

وجود سرب و یا سیلیس در داخل بنزین

سرب علاوه بر مشکلات و بیماری‌ هایی که برای انسان ایجاد می‌ کند، می‌تواند در خرابی سنسور اکسیژن هم نقش داشته باشد.

وجود رسوب ضد یخ در اگزوز

اگر واشر سرسیلندر موتور خراب شده و نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشد، محلول موجود در سیستم خنک کننده وارد اتاق احتراق و از آنجا وارد اگزوز شده و موجب خرابی سنسور اکسیژن می‌ شود.

استفاده از افزودنی‌های تقلبی

استفاده از هرگونه افزودنی تقلبی می ‌تواند آسیب‌ های جدی به موتور وارد کند. در این بین، سنسور اکسیژن هم به دلیل حساسیت بالا در اثر وجود مواد تقلبی آسیب می‌ بیند. موقع خرید هرگونه افزودنی یا مکمل دقت زیادی داشته باشید. به هیچ وجه از افزودنی‌ های تقلبی استفاده نکنید.

 

از کجا بفهمیم سنسور اکسیژن خراب شده است؟

 

نشانه‌ هایی وجود دارند که با دانستن آنها، می توان قبل از خراب شدن کامل سنسور اکسیژن، نسبت به تعویض آن اقدام کنید :

خارج شدن بوی نامطبوع از اگزوز

اگر احساس کردید بوی دود خارج شده از اگزوز فرق داشته و شباهت به بوی سوختن بنزین خام دارد، باید به نقص سنسور اکسیژن شک کنید.

افزایش مصرف سوخت

اگر مصرف سوخت خودرو بصورت غیر عادی افزایش پیدا کرده یکی از دلایل آن می‌تواند خرابی سنسور اکسیژن باشد.

ریپ زدن خودرو

وجود ایراد در سنسور اکسیژن، شتاب خودرو را کاهش می‌ دهد. همچنین خودرو در سربالایی توان کافی را ندارد و ریپ می ‌زند.

 

بررسی دلایل و علائم خرابی سنسور اکسیژن - خرابی سنسور اکسیژن

 

روشن شدن چراغ چک

یکی از راه‌ های ساده برای فهمیدن اشکالات موجود در بخش‌های مختلف، چراغ‌ های هشدار خودرو است. روشن شدن چراغ چک نیز می ‌تواند نشانه ای از نقص در سنسور اکسیژن باشد.

افزایش میزان آلایندگی

خراب بودن سنسور اکسیژن، تولید آلاینده‌ ها را افزایش می‌ دهد به همین دلیل بسیار مهم است که نقش آن جدی تلقی شود. نقص سنسور اکسیژن، بطور قطع سبب رد شدن خودروی شما در آزمایش مراکز معاینه فنی خودرو خواهد شد.

 

زمان تعویض سنسور اکسیژن

در دفترچه راهنمای خودرو زمان دقیق تعویض سنسور اکسیژن نوشته شده است. اما به طور میانگین باید بعد از هر ۱۵۰ هزار کیلومتر این سنسور تعویض شود. البته به دلیل کیفیت پایین قطعات بکار رفته شده در خودروهای امروزی (به ویژه خودرو های داخلی)، سفارش می شود که زودتر از این زمان نسبت به تعویض سنسور اکسیژن خودرو اقدام کنید.

 

بررسی دلایل و علائم خرابی سنسور اکسیژن - زمان تعویض سنسور اکسیژن

 

جمع بندی

یکی از راه هایی که می‌ توان از خرابی سنسور اکسیژن مطلع شد، توجه به سرویس‌ های دوره ای خودرو است. سرویس خودرو در فواصل مشخص، هم برای خودرو و هم برای محیط زیست بسیار مهم است و می ‌تواند از هزینه‌ های زیاد جلوگیری کند. برای مطلع شدن از درستی یا خرابی و نیز آگاهی از زمان تعویض سنسور اکسیژن خودرو، باید از یک مکانیک کار آزموده بهره بگیرید. این گونه میتوان از هزینه‌ های گزافی که ممکن است در آینده ایجاد کند، جلوگیری کرد.

 

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

 

 

رفتن به صفحه اینستاگرام امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید