چگونه و چه زمانی فیلتر هوا ماشین را عوض کنیم ؟

همانطور که می دانید، نقش هوا در عملکرد خودروهای احتراق داخلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به عبارتی، بدون وجود هوای کافی، فرآیند احتراق به خوبی انجام نمی شود و بازدهی خودرو نیز کاهش می یابد. در این خودروها با ورود هوا به داخل محفظه احتراق و از سوی دیگر پاشش سوخت همزمان با جرقه زدن شمع ها موجب احتراق و در نتیجه کارکرد موتور خودرو می شود. فیلتر هوای خودرو را می ‌توان یکی از فاکتورهای کلیدی و موثر بر سلامت فنی خودرو دانست. معمولاً مالکین خودرو علی رغم اینکه فیلتر هوا نقش بسیار مهمی در افزایش عمر و عملکرد مفید موتور خودروی آنها دارد به آن توجه زیادی نمی کنند و شاید مدت ها در تعویض آن تاخیر ایجاد کنند. در این مقاله به زمان و نحوه تعویض فیلتر هوا خودرو پرداخته ایم. ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

فیلتر هوای ماشین چه وظیفه ای دارد ؟

فیلتر هوا در خودرو، وظیفه دارد که هوای مورد نیاز موتور را تامین و تصفیه کرده و از ورود گرد و غبار و ریز ذراتی که برای موتور مضر هستند جلوگیری نماید. همانطور که انسان برای تنفس به اکسیژن نیاز دارد، یک ماشین نیز برای فرآیند احتراق به اکسیژن و هوا نیاز دارد. فیلتر هوا ماشین از رسیدن هرگونه حشره، گرد و غبار، ذرات، شن و ماسه به موتور جلوگیری کرده و مخلوط خوبی از هوا و سوخت را برای عملکرد مناسب موتور، تامین می کند.

 

تأثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو

فیلتر هوا یکی از بخش های مهم سیستم موتور در خودرو است که در عملکرد هوا رسانی به پیشرانه خودرو نقش مهمی دارد. در حقیقت همان ورودی هوای مورد نیاز به پیشرانه برای احتراق موتور است و نقش فیلتر هوا جلوگیری از ورود ذرات و آلودگی ها به موتور است.

 

بیشتر بخوانید : 7 روش موثر در نگهداری از موتور خودرو

 

انواع فیلتر هوا خودرو

انواع فیلتر هوا ماشین را می‌ توان در سه گروه تقسیم‌ بندی کرد:

 

بهترین زمان تعویض فیلتر هوا ماشین - انواع فیلتر هوا خودرو

 

فیلترهای پنبه ‌ای (فیلتر هوای کتان شش لایه)

کاربرد فیلترهای پنبه‌ ای بدین شکل است که یک توری که از جنس پنبه است، به روغن آغشته شده و در مسیر عبور هوا قرار داده می ‌شود. فیلترهای پنبه‌ ای بدلیل داشتن قابلیت جذب سطحی، تا حدود زیادی موثرتر از سایر انواع فیلترها بشمار می ‌روند.

فیلترهای کاغذی

کاغذ بکار رفته در ساختار این گروه از فیلترها، دارای یک صافی متخلل هستند. این گروه از فیلترها با ایجاد محدودیت در جریان آلاینده‌ های جامد موجود در هوا، وظیفه‌ خود را انجام می دهد. به این نوع از فیلترهای هوا، فیلتر هوای سلولزی نیز می‌ گویند.

فیلترهای فومی

فیلتر هوای فومی، حالت اسفنج مانند دارند و به ‌کمک ساختار اسفنجی خود، آلاینده‌ها را به خود جذب می‌ کنند.

فیلترهای هوای اتومبیل در اشکال مختلفی نظیر پنل های دایره ای یا استوانه ای، ارائه می شوند. همچنین دارای چین های بسیارند که هوا را تصفیه می کند. نکته‌ قابل توجه این است که انواع فیلتر هوا خودرو، در شرایط مختلف دوام متفاوتی خواهند داشت.

 

 

فیلتر هوا چه کاربردی دارد؟

بر‌ اساس برآیند عملکرد این قطعه، می ‌توان گفت که کاربرد انواع فیلتر هوا خودرو، لذت ‌بخش‌ تر کردن تجربه‌ شما از رانندگی است. قطعاً اگر در ماشینی بنشینید که بنزینش بد می‌ سوزد، داخل کابینش بوی بنزین می‌ دهد و حین رفتن تِرتِر صدا می‌ دهد، قبل از هرکسی خودتان از رانندگی کردن دلسرد می ‌شوید. کاربرد فیلتر هوا این است که با بهینه سازی عملکرد ارگان‌ های مختلف ماشین، تجربه‌‌ ای خوب از رانندگی را برایتان فراهم می‌ کند.

 

عمر مفید فیلتر هوا ماشین چقدر است و کی باید تعویض شود؟

عملکرد دریچه های سوخت رسانی به طور مستقیم وابسته به فیلتر هوای ماشین شماست. عدم تعویض به موقع فیلتر هوا ماشین، در عملکرد خودرو و قدرت مکش خودروی شما تأثیرگذار است. وقتی فیلتر هوا در وضعیت مناسبی نباشد موتور باید با قدرت و فشار بیشتری کار کند تا همان بازدهی سابق خودش را داشته باشد. طبق استانداردهای گفته شده، عمر مفید یک فیلتر هوا بین ۳ تا ۵ هزار کیلومتر کارکرد می باشد.

 

بهترین زمان تعویض فیلتر هوا ماشین - عمر مفید فیلتر هوا

 

 

چهار دلیل مهم برای تعویض به موقع فیلتر هوا ماشین

فیلتر هوا خودرو نقش ریه در بدن انسان را دارد. در صورتی که به موقع تعویض نشود، تنفس خودرو به کلی دچار مشکل خواهد شد. مهمترین مزایای تعویض به موقع و تمیز نگهداشتن فیلتر هوا عبارتند از :

1 – افزایش طول عمر موتور

موتور با ورود ذرات و گرد و غبار دچار آسیب شده که تعمیر آن، هزینه‌ سنگینی را بر دوش صاحب خودرو می‌ گذارد. تعویض به موقع فیلتر هوا، باعث افزایش عمر موتور می‌ شود. چرا که این قطعه مانع از ورود آلودگی به موتور و قسمت‌ های مهم آن همانند سیلندرها و پیستون‌ ها شده و عملکرد آن را افزایش می ‌دهد.

2 – کاهش مصرف سوخت

یکی از بزرگترین دلایل تعویض منظم فیلتر هوا، کاهش مصرف سوخت است. با تعویض به موقع فیلتر هوا و تمیز نگه داشتن آن راندمان خودرو به طور موثری افزایش پیدا می کند و احتراق سوخت فرآیند کامل تری خواهد داشت. به همین دلیل تأثیر مستقیمی بر مصرف سوخت شما نیز دارد.

3 – کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای

فیلتر هوای کثیف باعث کاهش جریان هوای ورودی به موتور شده که این امر باعث خفگی موتور می‌ شود. در واقع فرآیند سوختن به طور کامل انجام نمی گیرد. علاوه بر اینکه قدرت موتور کاهش پیدا می کند، باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای نیز می گردد.

4 – صرفه جویی در هزینه

فیلتر هوا، یکی از ارزان ترین قطعات برای تعویض بوده و صاحب خودرو نیز قادر به تعویض آن است.

 

بهترین زمان تعویض فیلتر هوا ماشین - تعویض به موقع فیلتر خودرو

 

کلام آخر

همیشه یکی از بخش های موتور که هنگام مراجعه به تعمیرگاه های خودرو و چکاپ کلی مورد بررسی قرار می گیرد، فیلتر هوای خودرو است. بهترین فیلترها هم تاریخ مصرف دارند و برای مدت زمان محدودی کار می کنند. اگر در منطقه ‌ای زندگی می‌کنید که گرد و غبار زیادی در هوا وجود دارد، باید فیلتر هوا را زودتر تعویض کنید. با تعویض به موقع فیلتر هوا ماشین می توانید احتمال نیاز به تعمیرات اساسی را کاهش دهید. این چنین می توانید به خوبی در هزینه های خود مدیریت داشته باشید.

 

 

تعویض روغن موتور و فیلتر هوا انواع خودروهای خارجی در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار 

 

همین حالا با ما تماس بگیرید