ایسیو ( ECU ) گاهی اوقات ECM نامیده میشود. یک قطعه میکرو کامپیوتری است که عملکرد موتور خودرو شما را کنترل می کند. یا بهتر است بگوییم مادربوردی که اطلاعات را از سنسورها ( اجزایی که اطلاعات مورد نیاز ECU را برای آنالیز و تصمیم گیری مهیا می سازند ) در تمام بخش های خودرو دریافت می کند. سپس داده ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کند. بعد از آن، تنظیمات مربوطه روی اجزای مختلف خودرو اعمال می شود. این می تواند شامل تنظیم هوا یا سوخت ورودی به موتور باشد. سنسور اکسیژن، سنسور دما، سنسور فشار، سنسور گشتاور و سنسور فشار روغن از جمله سنسور های پایه ای هستند که اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری ECU را فراهم می آورند.

معایب و مشکلات ایسیو  ECU

ای سی یو خودرو نقش مهمی در عملکرد صحیح سیستم های گوناگون خودرو از جمله سیستم برقی، سوخت رسانی، ترمز و غیره داشته و معیوب شدن آن یا تنظیم نادرست آن مشکلات بسیاری را به همراه خواهد آورد.

 

 

تعمیر ایسیو چگونه انجام می شود - ایسیو

 

به طور کل ECU ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﺪ از دو ﺟﻨﺒﻪ اﯾﺮاد ﭘﻴﺪا کند:

مشکلات نرم افزاری ایسیو

تقریباً ۹۰% از مشکلاتی که برای ECU خودرو رخ می دهد، نرم افزاری است. مشکلات نرم افزاری معمولا با دستگاه های برنامه ریزی ای سی یو ( ECU Programmer ) یا پروگرامر ECU قابل حل هستند.

مشکلات سخت افزاری ایسیو

هنگامی که یکی از درایورهای حسگرها یا عملگرها بسوزد، که در این صورت شکل ظاهری آن کاملا مشخص می باشد و یا اگر ارتباطی قطع گردیده باشید که می توان با اهم متر آن ارتباط را مشخص نمود ولی قابل تعمیر نمی باشد. اما در صورت سوختن درایورها، میتوان آن ها را تعویض نمود.

بیشتر بدانید: علائم نشان دهنده خرابی ایسیو

تشخیص دلایل خرابی و تعمیر ایسیو

یکی از بهترین و مؤثرترین ابزارها برای تشخیص دلایل خرابی ایسیو، دیاگ خودرو یا عیب یاب می باشد. این دستگاه با متصل شدن به کامپیوتر ماشین اشکالات و ایرادات ضبط شده در حافظه های ای سی یو را به تعمیرکار ارائه می کند. غالبا ایراد ایجاد شده با یک کد خطا نمایش داده می شود.
تعمیرکار پس از بررسی کدهای خطا و علائم خرابی نسبت به عیب یابی و تعمیر ایسیو اقدام می کند. بر این اساس، با دستگاه دیاگ امکان شناسایی و عیب یابی کلیه خطاهای موجود در سیستم مکانیکی یا برق خودرو امکان پذیر خواهد بود.

تعمیر ایسیو چگونه انجام می شود - دیاگ

 

تعویض یا تعمیر ECU ؟

ایسیو با بسیاری از ماژول‌های داخل خودرو ارتباط دارد و خرابی آن اغلب می‌تواند روی سایر اجزای خودرو نیز تأثیر گذار باشد. آگاهی از شرایطی که باعث ایجاد آسیب در کامپیوتر خودرو می‌شود، یکی از وظایفی است که باید نسبت‌ به کیفیت و کارکرد صحیح خودرو در نظر بگیرید.
تعمیر و تعویض قطعه ECU ممکن است هزینه زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. باید توجه کنید که ایسیو، قطعه ای ضروری در خودرو می باشد. سالم بودن آن از ضروریات می باشد و برای تعمیر و یا تعویض آن باید به تعمیرکار مطمئن و حرفه ای مراجعه کرد.

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید