همه چیز درباره خام سوزی ماشین

بدون تردید بسیاری از ما متوجه شده ایم که در برخی از موارد مصرف بنزین خودرویمان، بیش‌ ازحد بالا می‌ رود. در راستای این مشکل، آمپر بنزین زودتر از موعد مورد انتظار ما حرف E را نمایش می دهد. زمانی که بنزین به ‌طور کامل درون محفظه احتراق با اکسیژن ترکیب نشده است و از منیفولد و مجاری اگزوز بدون تغییر خاصی خارج می‌شود، خام سوزی خودرو رخ می دهد. در این مقاله، موضوع خام‌ سوزی خودرو و دلایل آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

خام سوزی ماشین یعنی چه؟

خام سوزی به این معناست که بنزین در مسیر خود تا سر سیلندر جریان دارد. ولی بنا به دلایلی مانند کثیف بودن، خرابی و ضعیف بودن انژکتور ناقص می سوزد. خام سوزی خودرو باعث نشت بوی بد از اگزوز آن می شود. در کنار آن نیز به‌ راحتی می ‌توان بوی بنزینی را که از اگزوز خارج می‌ شود را استشمام کرد.

 

 

بیشتر بخوانید : از علائم خرابی وایر شمع ماشین چه می دانید؟

 

 

خام‌سوزی ماشین به چه دلایلی رخ می دهد؟

از مهمترین دلایل خام‌سوزی خودرو عبارتست از:

نقص در سیستم انژکتور

انژکتورها دارای سوراخ‌ های کوچکی هستند. این سوراخ ها، سوخت مایع را به قطرات بسیار ریز و پودر مانند تبدیل و به درون منیفولد هوا یا محفظه سیلندر تزریق می ‌کنند. در صورتیکه موارد زیر رخ دهد، آنگاه نسبت استاندارد میان غلظت سوخت و هوا برهم می ‌خورد و بنزین به حالت خام‌ سوزی از اگزوز خارج می ‌شود.

 1. اگر انژکتورها نتوانند کار خود را به ‌درستی انجام ندهد.
 2. اگر سوراخ‌ های ریز سر انژکتور دارای قطر بیشتر از استاندارد باشند.
 3. اگر انژکتورها، بنزین را بیشتر از حد معمول به درون سیلندر بپاشند.

 

خام سوزی خودرو و دلایل آن چیست؟ - نقص سیستم انژکتور

 

 

خرابی سیستم جرقه‌ زنی

طرز کار سیستم جرقه زنی موتور به صورت زیر است:

 • به محض استارت خوردن خودرو و چرخش میل لنگ، فرآیند مکش هوا و تزریق سوخت آغاز می شود.
 • در هر یک از سیلندرها، مرحله ای وجود دارد که در آن مخلوط بنزین و هوا متراکم شده و آماده انفجار است. در این لحظه، با جرقه شمع که ولتاژ بالایی دارد، انفجار صورت می گیرد.
 • ای سی یو با دریافت اطلاعات از سنسور موقعیت میل لنگ، جریان برق را (از طریق سیم کشی کوئل) به کوئل القاء می کند و جرقه در زمان مناسب در هر یک از سیلندرها زده می شود.

در صورت بروز ایراد در هر یک از این قسمت‌ها و اعمال جرقه ناقص درون سیلندر، عواقبی مانند ریپ‌ زدن موتور یا خام‌ سوزی بنزین درون سیلندر رخ می‌ دهد.

 

وجود مشکل در سیستم اگزوز

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند موجب اختلال و بروز خطا در عملکرد سیستم پاشش سوخت به درون موتور شود، خرابی در سیستم اگزوز است. این مشکل ضمن افزایش میزان مصرف بنزین، موتور را با پدیده خام‌ سوزی مواجه کند.

 

خرابی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن، یکی از اصلی‌ ترین حسگرهای خودرو است. این سنسور در ورودی مسیر اگزوز قرار دارد. وظیفه آن اندازه‌گیری میزان اکسیژن موجود در گازهای خروجی از خودرو یا در واقع موتور است. در صورت خرابی این قطعه و ارسال داده‌های اشتباه به واحد پردازشگر کنترل مرکزی خودرو، میزان پاشش سوخت توسط انژکتورها که از سوی ایسیو کنترل می‌شوند، چندان دقیق نخواهد بود.  بنابراین در صورت تزریق بیش‌ از حد سوخت به درون سیلندر، موجب بروز خام‌سوزی در موتور خواهند شد.

 

خام سوزی خودرو و دلایل آن چیست؟ - خرابی سنسور اکسیژن

 

 

علائم خام‌سوزی در خودرو چیست؟

خام سوزی فقط با علائم خارج شدن بنزین از اگزوز خودرو خود را نشان نمی دهد. علائم دیگری هستند که با توجه به آنها می توانید متوجه شوید که خودرو به خام سوزی افتاده یا خیر. مانند :

 • یکی از شایع ترین علائمی که خودرو هنگام خام سوزی از خود به نمایش میگذارد، بوی بنزین از اطراف اگزوز خودرو است.
 • اگر متوجه دود سفید از خودرویتان شدید میتوانید شک را بر این امر بگذارید که خودرویتان به خام سوزی افتاده است.
 • یکی از دلایلی که باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می شود، خام سوزی خودرو میباشد که در صورت روشن شدن ممکن است علت آن خام سوزی باشد.
 • نا منظم کار کردن موتور خودرو به هنگام درجا زدن یکی دیگر از علائمی است که به هنگام خام سوزی خودرو رخ می دهد.
 • دیگر از اصلی ترین علائمی که خودرو به هنگام خام سوزی از خود به نمایش می گذارد مصرف بیش از حد بنزین می باشد.
 • اگر بر روی شمع های موتور خودرو دوده ببندد، می تواند علائمی از به خام سوزی افتادن خودرو باشد.

 

نحوه جلوگیری از خام‌سوزی ماشین

برای اینکه از خام سوزی در خودرو جلوگیری کنیم، لازم است مواردی ساده را رعایت کنیم. اینگونه علاوه بر اینکه از خام سوزی در خودرو جلوگیری می شود، موجب عملکرد بهتر قطعات دیگر در خودرو خواهد شد. علاوه بر آن تعویض نمودن قطعات مهمی همچون شمع ها و وایرهای خودرو که میتواند به راحتی در صورت خرابی موجب خام سوزی ماشین شوند و با استفاده مکمل سوخت می توانید از این امر جلوگیری کنید . توصیه دیگر این است که اگر هر گونه مشکل در سنسور اکسیژن یا سیستم اگزوز و همچنین سیستم جرقه زنی مشاهده نمودید، برای رفع عیب آن هرچه سریع تر پیش قدم شوید تا باعث مشکل در خودرویتان نشود.

 

خام سوزی خودرو و دلایل آن چیست؟ - نحوه جلوگیری از خام سوزی خودرو

 

نتیجه گیری

معمولاً خام سوزی ماشین از عیوبی است که می ‌توان با سرویس‌های دوره‌ای از بروز آن جلوگیری کرد. بهتر است هر چند وقت یکبار انژکتور را شستشو دهید. همچنین شمع‌ خودرو و وایرها را به‌ موقع تعویض و پاکسازی کنید. همچنین توصیه می شود که نسبت به نشتی اگزوز بی‌ تفاوت نباشید. هرگونه پارگی سامانه اگزوز را در اسرع وقت برطرف کنید تا هیچگاه با خام سوزی خودرو رو به رو نشوید.

 

 

تعمیر و عیب یابی خام سوزی انواع خودروهای خارجی در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید