خروج دود از اگزوز خودرو چه دلایلی دارد؟

دودی که از اگزوز خودرویتان خارج می شود، ممکن است رنگ‌های مختلفی داشته باشد. هر یک از رنگها می تواند بیانگر وجود یک مشکل خاص باشد. خروج دود از اگزوز یکی از نکات مهمی است که باید در تعمیر و نگهداری خودرو به آن توجه کرد. با دانستن علل ایجاد هر یک از رنگهای خروجی دود اگزوز می توان از بروز اتفاقات و صدمات بیشتر در قطعات خودرو جلوگیری کرد. به طور کلی می توان گفت رنگ دود خارج شده از اگزوز به مشکلات احتمالی در موتور خودرو اشاره دارد.

 

انواع دود و دلایل خروج آن از اگزوز

 

دود سفید

این رنگ دود را هرگز نادیده نگیرید. البته دود سفیدی که هنگام روشن کردن خودرو در اول صبح از اگزوز خارج شده و پس از طی مسافت از بین برود، ایمن است. اما اگر با گرم شدن خودرو این دود همچنان ادامه داشت، می تواند خبر از سوختن واشر سر سیلندر، خرابی سرسیلندر و یا خرابی بلوک موتور خودرویتان بدهد.

خروج دود از اگزوز خودرو چه دلایلی دارد؟ - دود سفید

دود سیاه

دود سیاه معمولاً حاصل احتراق ناقص است. اگر هنگام استارت خودرو، از اگزوز خودرویتان مقدار کمی دود سیاه خارج شده و پس از گرم شدن خودرو این دود از بین برود، موضوع نگران کننده ای نیست. اما در صورت تداوم، اولین چیزی که باید بررسی کنید فیلتر هوا و اجزای دیگر مانند سنسورها، انژکتورهای سوخت و تنظیم کننده فشار سوخت است. اصلی ترین دلایل دود سیاه می تواند کثیفی یا گرفتگی فیلتر هوا، نقص در رگلاتور بنزین و یا خرابی انژکتورها باشد.

خروج دود از اگزوز خودرو چه دلایلی دارد؟ - دود سیاه 

 

دود آبی

یکی از شایع ترین دودهایی که ممکن است از اگزوز هر خودرویی خارج شود، دود آبی است. این دود می‌تواند نشانه نشتی روغن در مجموعه احتراق باشد. به این معنی که موتور در حال سوزاندن روغن بوده و این اتفاق زمانی روی می‌دهد که سوپاپ‌های دود و هوا، رینگ‌های پیستون و یا توربو شارژر، فرسوده شده و نهایتاً باعث می شود که روغن از طریق آنها به درون محفظه احتراق نشت می‌کند.

 

دود خاکستری کمرنگ ( بدون دود )

این دود نشان دهنده این است که آلاینده‌های خروجی از اگزوز در حد استاندارد قرار دارد. موتور خودرو سالم بوده و دود نمی‌کند (حتی موتور دیزلی). به این معنی که وقتی نوک انگشت خود را به لوله اگزوز می زنید، چرب یا سیاه نمی شود.

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید