آشنایی با فیوز خودرو و دلایل خرابی آن

یکی از قطعات بسیار کوچک در سیستم برق رسانی خودرو که گاهی اوقات سبب بروز مشکلاتی از جمله کار نکردن برخی دستگاه ها در خودرو می گردد، فیوز خودرو می باشد. فیوزها در خودرو وظیفه دارند اگر جریان برق بیشتر از حد مجاز باشد، اتصال را قطع کرده و نگذارند دستگاه مصرف کننده آسیب ببیند. فیوزها در خودرو معمولا در مکانی در دسترس راننده در داخل جعبه فیوز قرار دارند که برای یافتن آن ها، باید با استفاده از دفترچه راهنمای خودرو اقدام نمود. در این مقاله به بررسی دلایل سوختن فیوز و نحوه تعویض فیوز خودرو خواهیم پرداخت.

جعبه فیوز ماشین

اکثر فیوزهای به کار رفته در خودرو در بخشی به نام جعبه فیوز خودرو گردآوری شده است. خودروهای سبک بین 10 الی 30 فیوز دارند. تعداد فیوزهای خودرو بین 10 تا 100 عدد متفاوت باشد. معمولا خودروهای سبک بین 10 الی 30 فیوز دارند. دربیشتر خودروها جعبه فیوز در داخل کابین خودرو در داشبورد یا زیر فرمان تعبیه شده است. البته در اندک معدودی از خودروها، جعبه فیوز در خارج از اتاق خودرو در محفظه موتور قرار دارد. در دفترچه خودرو مشخصات تمامی فیوزها مانند نام، محل درج فیوز، جریان عبوری و عملکرد هر فیوز به صورت اختصاری ذکر شده است.

 

دلایل سوختن فیوز خودرو - جعبه فیوز

 

دلایل سوختن فیوز ماشین چیست؟

سوختن فیوز خودرو می تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد. برخی از علت های سوختن فیوز خودرو عبارتند از:

 • باتری به باتری کردن غیر اصولی
 • خرابی دینام و استفاده از قطعات غیر استاندارد
 • اتصال در سیستم برق و سیم کشی خودرو (به دلیل برخورد ابزار در زمان تعمیر ماشین)
 • وصل کردن سیستم‌ های خارجی به منبع برق خودرو (استفاده از فندکی ماشین)

 

 

دلایل سوختن فیوز - دلایل سوختن فیوز ماشین

 

نحوه تعویض فیوز ماشین

 1. خاموش کردن خودرو
 2. پیدا کردن جعبه فیوز
 3. پیدا کردن مشخصات فیوز به کمک اطلاعات نوشته شده روی جعبه
 4. عیب یابی
 5. خارج کردن فیوز سوخته با گیره مخصوص
 6. قرار دادن فیوز با‌ آمپر مناسب در جای خود

 

نکات کاربردی درباره فیوز ماشین

 • همیشه تعدادی فیوز استاندارد و مناسب و رایج ( مانند نمونه ‌های ۵ تا ۳۰ آمپر ) در خودرو خود همراه داشته باشید.
 • دفترچه راهنمای خودرو بهترین گزینه برای راهنمایی شما است. ضمن آنکه معمولاً در داخل درب جعبه فیوز نیز فیوز‌های مختلف نامگذاری شده‌ اند.
 • با مراجعه به راهنما می‌توانید نقش و محل قرارگیری هر یک از فیوز‌ها را بررسی کنید. به طور مثال فیوز فندک یا چراغ‌ های کوچک درون شهری خودرو را به طور موقت کشیده و در جای مورد نظر قرار دهید.
 • در همه جعبه فیوز‌ها، فیوز یدک تعبیه شده است. اگر زمانی شما با مشکل مواجه شدید، از این فیوز استفاده کنید. توجه داشته باشید هر فیوز با توجه به کارایی که دارد، می‌تواند جریان مشخصی را از خود عبور دهد.
 • رنگ فیوز‌های نصب شده در ماشین با یکدیگر متفاوت است. تا حد امکان سعی کنید فیوز غیر ضروری همرنگ با فیوز سوخته را انتخاب کنید.

 

دلایل سوختن فیوز - نکات کاربردی فیوز خودرو

 

جمع بندی

قطع شدن فیوز‌ها بصورت مستقیم بر روی دستگاه مربوطه که فیوز مسئول تنظیم شدت جریان آن است، تاثیر گذاشته و موجب از مدار خارج‌ شدن آن می ‌شود. اگر چنین اتفاقی در اثر نوسانات برق خودرو یا تحمل بار اضافی جریان برق ایجاد شود، باعث سوختن فیوز مربوطه شده و باید نسبت به تعویض فیوز اقدام کرد. همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که فیوز سوخته شده را باید با فیوز مشابه و با جریان آمپر یکسان جایگزین کرد. قبل از تعویض فیوز سوخته، علت سوختن فیوز را شناسایی و پس از رفع عیب، فیوز سالم با آمپراژ مشابه را جایگزین نمایید. جایگزینی فیوز سوخته با فیوز‌های قوی ‌تر، باعث سوختن قطعات الکترونیکی اساسی خودرو شود.

 

 

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید