چرا موتور خودرو یاتاقان می زند؟

شاید تا به حال تجربه‌ شنیدن صدای برخورد دو قطعه فلزی در خودرو به یکدیگر را داشته باشید. در چنین شرایطی باید بگوییم متاسفانه ماشین شما یاتاقان زده و باید برای تعمیر آن اقدام کنید. یکی از ایراداتی که در صورت عدم توجه و رفع به موقع آن، می‌ تواند خسارات سنگینی به دنبال داشته باشد، یاتاقان زدن موتور خودرو است. گاهی اوقات میزان آسیب به حدی است که پیشرانه از کار افتاده و دیگر روشن نمی‌ شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی پیرامون یاتاقان و دلایل یاتاقان زدن ماشین خدمتتان ارائه دهیم.

یاتاقان چیست؟

یاتاقان خودرو (در اصطلاح بیرینگ نامیده می شود)، نام قطعه ای در موتور خودرو است که بین میل لنگ و دسته پیستون قرار گرفته است. میل لنگ و دسته پیستون به طور مداوم با یک دیگر درگیر هستند و وجود یاتاقان بین آن ها موجب می ‌شود اصطکاک بین آن ها به وجود نیاید و این قطعات استهلاک پیدا نکنند. در صورتی که دمای این قطعه بیش از حد مجاز بالا برود دیگر نمی‌ تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه بین قطعات اصطکاک به وجود آمده و به اصطلاح، موتور خودروو یاتاقان می‌ زند.

انواع یاتاقان خودرو

یاتاقان ها، به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می ‌شوند. این دو یاتاقان هر یک با یکی از محورهای ثابت و متحرک میل ‌لنگ در ارتباط هستند:

یاتاقان ثابت

این نوع از یاتاقان که گاهی با اسم یاتاقان میل لنگ هم شناخته می ‌شود، یکی از دو نیم دایره به بلوک سیلندر متصل شده و نیم دایره دیگر پس از پیچیدن حول محور میل‌ لنگ به آن پیچ و مهره می ‌‌شود.

یاتاقان متحرک

یاتاقان متحرک ( یاتاقان شاتون)، در بین شاتون و میل لنگ قرار دارد و جلوی لق بودن شاتون نسبت به میل لنگ را می ‌گیرد. با این تفاوت که میل لنگ در یاتاقان متحرک آزاد است و حرکت رفت و برگشتی به دورانی تبدیل می ‌شود. در یاتاقان متحرک، یکی از نیم دایره‌ های آن به شاتون وصل شده و دیگری بعد از پیچیده شدن حول محور میل لنگ، به آن متصل می‌ گردد.

 

دلایل یاتاقان زدن ماشین چیست؟ - انواع یاتاقان

 

یاتاقان لغزشی

این نوع از یاتاقان به عنوان محافظ برای حرکات به کار برده می ‌شود. یاتاقان لغزشی به علت مزایای زیادی که دارد و نیز شکل ظاهری و دقت ابعادی بالا، در پالایشگاه‌ ها، شرکت‌ های نفتی و … کاربرد دارد.

یاتاقان غلتشی

به دسته ‌ای از یاتاقان‌ ها گفته می ‌شود که در آن، انتقال بار اصلی از طریق تماس غلتشی انجام می‌ شود. عواملی که روی مشخصه‌ های اصطکاکی در یاتاقان غلتشی اثر می ‌گذارند، عبارتست از:

علائم خرابی یاتاقان خودرو

 • شنیدن صدای تق تق هنگام گاز دادن و شتاب گرفتن خودرو
 • قفل شدن موتور و روشن نشدن آن
 • روشن شدن چراغ چک روغن
 • کاهش قدرت موتور

 

 

دلایل یاتاقان زدن ماشین چیست؟ - خرابی یاتاقان

 

 

علت یاتاقان زدن خودرو

هر آسیبی که به دلیل اختلال در عملکرد یاتاقان رخ دهد، می‌ توان یاتاقان زدن ماشین نامید. قبل از بررسی دلایل یاتاقان زدن ماشین، باید بدانید که وظیفه یاتاقان در موتور ماشین، این است که میل لنگ را در لایه‌ ای از روغن غلطان نگه می ‌دارد و از این طریق، حرکت را روان و آسان می کند. عدم وجود روغن، باعث فلزات سابیدگی بین فلزات خواهد شد. همچنین به علت دمای بالای موتور خودرو، لایه‌ های یاتاقان ذوب می ‌شوند.

 

دلایل یاتاقان زدن ماشین چیست؟ - علت یاتاقان زدن

 

در صورتی که این قطعات از بین بروند، اجزای موتور دچار استهلاک شده و مشکل یاتاقان زدن برای خودرویتان پیش می ‌آید. به طور کلی عوامل موثر عبارتند از:

 1. عدم تعویض به موقع روغن
 2. استفاده از روغن بی کیفیت
 3. رسوب زیاد روغن
 4. فرسودگی قطعات
 5. رانندگی با دور موتور بالا
 6. مخلوط شدن آب و روغن

 

 

زمان تعویض یاتاقان خودرو

طول عمر مفید یاتاقان ها بستگی به نوع و میزان عملکرد و محل قرارگیری آن دارد. در حالت کلی توصیه می شود بصورت دوره ای یاتاقان خودرو را بازدید کنید تا در صورت بروز مشکل، آنها را به موقع تعویض نمایید. اگر ساییدگی و خراشیدگی حتی به صورت جزئی در بابیت ها و یاتاقان ها پدید آید، باید این قطعات تعویض و یا تعمیر شوند. همچنین پس از ده سال و یا پیمودن مسافت بیشتر از ۱۰ هزار کیلومتر، موتور را برای تعمیر اساسی باز و یاتاقان ها را نیز تعویض کنید.

 

هزینه تعویض یاتاقان ماشین چقدر است؟

قیمت تعمیر و تعویض یاتاقان در خودروهای مختلف، متفاوت است. برای تعویض یاتاقان ماشین، به تعویض چندین قطعه مانند قطعات زیر نیاز است :

 • یاتاقان های ثابت و متحرک
 • واشر کامل یا پک واشر
 • پمپ روغن (اویل پمپ)
 • چسب موتور فابریک خودرو

 

دلایل یاتاقان زدن ماشین چیست؟ - هزینه تعمیر یاتاقان

جمع بندی

موضوع این مقاله دلایل یاتاقان زدن ماشین بود و ما سعی کردیم نکات مهم را بررسی و یادآوری کنیم. جدا از بحث خرابی یاتاقان و عواملی که در ماندگاری و طول عمر آن موثر هستند، بهتر است قبل از اتمام طول عمر قطعات، آنها را تعویض کنید. این گونه می توانید از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری کنید. یکی از بهترین کارهایی که می‌‌ تواند از یاتاقان زدن موتور جلوگیری کند، جدی گرفتن بازدیدهای دوره ای خودرو است.

 

تعمیر موتور یاتاقان زده انواع خودروهای خارجی، توسط مکانیک ماهر امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید