دیاگ چیست و دیاگ زدن خودرو چه معنایی دارد؟

در گذشته تعمیرکاران برای یافتن عیب‌ خودرو کل موتور را باز می‌کردند. پس از آن شرکت‌های خودروسازی به این فکر افتادند تا راهی را پیدا کنند که عیب یابی خودرو بدون باز کردن کل سیستم آن امکانپذیر باشد. بر همین اساس کامپیوتر خودرو به وجود آمد،‌ این دستگاه به سیستم‌های مختلف خودرو متصل شد و هر نوع مشکل در سنسور‌ها، قطعات موتور و … را شناسایی می‌کرد و به حافظه سپرده می‌شد از سویی دیگر به وجود آمدن این کامپیوترها کمک به بررسی وضعیت آلایندگی در خودروها بود. در این مقاله با دیاگ خودرو آشنا خواهیم شد.

دستگاه دیاگ خودرو چگونه کار می‌کند؟

وسایل الکترونیکی در خودروها بیشتر و بیشتر می شود، سیستم ها بیشتر و پیچیده تر می شوند، به همین دلیل دسترسی به این اطلاعات ضروری شده است. بنابراین سوکت OBD2 توسط سازندگان پذیرفته شده است و در همه خودروها موجود است. دستگاه‌های دیاگ خودرو برای یافتن مشکلات خودرو باید به درگاهی به نام او بی دی متصل شوند که این درگاه‌ها در جاهای مختلفی مانند زیر کاپوت و زیر داشبورد قرار دارند.

استاندارد OBD (برای On Board Diagnostics) در ابتدا توسط CARB (هیئت منابع هوایی کالیفرنیا) برای کنترل آلاینده های آلاینده وسایل نقلیه پیاده سازی شد. ورود کامپیوترهای الکترونیکی مدیریت موتور و حسگرهای مرتبط، وسایل نقلیه را قادر می سازد تا انتشار آلاینده خود را کاهش دهند. OBD، به این ترتیب، تصریح می کند که وسیله نقلیه باید در طول عمر خود، به طور مداوم بر عملکرد صحیح موتور نظارت داشته باشد.

 

دیاگ خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟ -دستگاه دیاگ خودرو چگونه کار می‌کند؟

چندین استاندارد OBD وجود دارد:

OBD یا OBDI که کانکتور را استاندارد می کند تا برای همه وسایل نقلیه یکسان باشد. پروتکل ارتباطی بسته به برند، کم و بیش مختص به آن باقی می ماند.
OBDII در سال 1996 به ایالات متحده آمد تا پروتکل های مشترک را مشخص کند.
EOBD برای OBD اروپا از سرگیری OBDII مخصوص وسایل نقلیه اروپایی است.

EOBD همزمان با استاندارد EURO3 در مورد انتشار آلاینده از وسایل نقلیه در اروپا معرفی شد. مشخص می‌کند که خرابی‌های آلاینده باید با چراغ هشدار روی داشبورد علامت‌گذاری شود و کدهای مربوط به خرابی‌های شناسایی شده باید توسط خودرو ثبت شوند.

سیستم OBD

اکثر خودروها از دهه 2000 دارای یک سیستم الکترونیکی داخلی هستند، به زبان انگلیسی On-Board Diagnostics (OBD) که عیوب و خرابی های مربوط به انتشار گازهای خروجی را در خودروهای سبک، خودروهای شهری و کامیون های سنگین که با موتور احتراق داخلی کار می کنند، شناسایی می کند.
1) چندین استاندارد OBD وجود دارد:
در وب سایت toolobdfacile، می توانید تاریخچه استانداردهای OBD را بیابید:

OBD یا OBDI که کانکتور را استاندارد می کند تا برای همه وسایل نقلیه یکسان باشد. پروتکل ارتباطی بسته به برند، کم و بیش مختص به آن باقی می ماند.
OBDII در سال 1996 به ایالات متحده آمد تا رابط استانداردی را برای دسترسی به سیستم عیب یابی روی برد مشخص کند.

EOBD برای OBD اروپا از سرگیری OBDII مخصوص وسایل نقلیه اروپایی است.

به عبارت دقیق، سیستم عیب یاب خودروی شما تشخیص می دهد که یکی از اجزای سیستم تزریق، احتراق یا کنترل انتشار معیوب است.
به لطف یک جعبه کوچک یا یک نوع کلید USB بزرگ که به کانکتور OBD وصل شده است، می توانید کد خطا را بخوانید و به این ترتیب بدانید که مشکل از کجاست.

 

دیاگ خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟ -سیستم OBD

کد خطا چیست؟

همه حسگرهای خودروی شما اطلاعات را به رایانه سواری ارسال می کنند. این اطلاعات به صورت کد قابل خواندن است که به آن کدهای خطا می گویند.

اطلاعات: هر کد خطا با چراغ (چراغ هشدار) روی داشبورد مطابقت ندارد. از سوی دیگر، چراغ اخطار می تواند چندین معنی داشته باشد، از این رو، علاقه مندی به سؤال از رایانه داخلی برای دانستن دقیق کد خطای تحت تأثیر و حل مشکل است.
2 نوع کد خطا وجود دارد:

کدهای استاندارد خطا: مشترک برای همه وسایل نقلیه
کدهای خطای سازنده: مخصوص برند ماشین شما

وسایل الکترونیکی در خودروها بیشتر و بیشتر می شود، سیستم ها بیشتر و پیچیده تر می شوند، به همین دلیل دسترسی به این اطلاعات ضروری شده است. بنابراین سوکت OBD2 توسط سازندگان پذیرفته شده است و در همه خودروها موجود است.

 

چندین استاندارد OBD وجود دارد:

OBD یا OBDI که کانکتور را استاندارد می کند تا برای همه وسایل نقلیه یکسان باشد. پروتکل ارتباطی بسته به برند، کم و بیش مختص به آن باقی می ماند.
OBDII در سال 1996 به ایالات متحده آمد تا پروتکل های مشترک را مشخص کند.
EOBD برای OBD اروپا از سرگیری OBDII مخصوص وسایل نقلیه اروپایی است.

EOBD همزمان با استاندارد EURO3 در مورد انتشار آلاینده از وسایل نقلیه در اروپا معرفی شد. مشخص می‌کند که خرابی‌های آلاینده باید با چراغ هشدار روی داشبورد علامت‌گذاری شود و کدهای مربوط به خرابی‌های شناسایی شده باید توسط خودرو ثبت

با این حال، برخی از وسایل نقلیه که تحت تأثیر این دستورالعمل نیستند، ممکن است سازگار باشند. بستگی به پیشرفتی که سازندگان در بخشنامه جدید داشتند و به حسن نیت آنها (فعال شدن یا نبودن استاندارد) دارد.

PS:

توجه داشته باشید که وسایل نقلیه کاربردی و شرکتی نیز تحت تأثیر این دستورالعمل قرار می گیرند، تاریخ استفاده آنها متفاوت است (2006/2007).

چراغ خطای موتور یا انتشار (MIL)

یورو 3 و بخشنامه آن ورود چراغ جدیدی به داشبورد خودروها را معرفی می کند. چراغ MIL برای “لامپ نشانگر خرابی” یک پیکتوگرام نشان دهنده یک بلوک موتور رنگی نارنجی/زرد (قرمز ممنوع است) است که توسط ISO 2575 مشخص شده است. در اینجا چند نمونه از مدل های مختلف خودرو آورده شده است.

این چراغ هشدار برای علامت دادن مشکل در سیستم کنترل آلودگی خودرو استفاده می شود. بسته به عیوب، چندین حالت عملیاتی ممکن وجود دارد:

به طور دائم روشن:

خطای مؤثر بر انتشار آلاینده ها توسط رایانه شناسایی و تأیید شده است. خودرو می تواند به حرکت خود ادامه دهد…

چشمک زدن:

عیبی که می تواند باعث از بین رفتن قسمت های خاصی از خودرو شود شناسایی شده است. در این حالت اکیداً توصیه می شود که خودرو را خیلی سریع متوقف کنید. این حالت معمولاً با رفتن خودرو به حالت تخریب شده (محدودیت دور و قدرت) همراه است.

گذرا:

یک خطا شناسایی شده است اما سیستم وجود خطا را تایید نکرده است. بنابراین نور خود به خود خاموش می شود.

خاموش:

در حالت دوم، هیچ گسل مرتبط با آلودگی فعال نیست. با این حال، این بدان معنا نیست که هیچ عیبی وجود ندارد. برخی از آنها تأثیر بسیار کمی بر عملکرد خودرو دارند، به عنوان مثال نقص در عملکرد شمع های برق که در مثال ما در مورد تعمیر عیوب OBD2 توضیح دادیم.

 

دیاگ خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟ -استاندارد دیاگ
مواردی که با دیاگ خودرو قابل شناسایی است:
 • ولتاژ و زاویه دریچه کولر
 • ولتار سنسور اکسیژن
 • درصد شیر برقی کنیستر
 • زمان شارژ کویل‌ها
 • سرعت خودرو
 • دور موتور
 • گشتاور موتور
 • استپر موتور
 • سرعت فن موتور
 • دمای آب رادیاتور
 • ولتاژ باتری
 • زمان و وضعیت پاشیدن سوخت از انژکتورها
 • فشار و دمای هوای ورود به منیفولد
 • وضعیت ترموستات ورودی کولر
 • وضعیت جعبه دنده
 • وضعیت سیستم تهویه
 • وضعیت سیستم کنترل آلودگی هوا

 

برای تعمیر و عیب یابی و دیاگ انواع خودروی بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و … در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار کلیک کنید

همین حالا با ما تماس بگیرید