نگاهی به ایرادهای متداول سیستم شیشه بالابر خودرو

در ماشین های امروزی دیگر خبری از شیشه بالا بر های دستی نیست. شاید می توان گفت تمام خودرو ها از شیشه بالابر های برقی استفاده می کنند. شیشه بالابر های برقی که عمل بالا و پایین بردن شیشه ماشین را راحت تر و سریع تر مهیا کرده اند. با این حال مشکلات و خرابی های این مدل از شیشه بالابرها به مراتب بیشتر از نسخه های دستی است که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

موتور شیشه بالابر چیست؟

قطعه ای که باعث بالا و پایین آمدن شیشه خودرو در هر چهار طرف درب ها می شود، موتور شیشه بالابر نام دارد . این سیستم بر اساس اتصال برق و جریان از طریق یک مدار الکتریکی عمل می کند. با فشار دادن دکمه، برق وارد مدار می شود و سیگنال به موتور بالابر شیشه ارسال می گردد. این کار یعنی شیشه بالا می رود یا پایین می آید. موتورهای بالابر برقی یک سیستم ساده اما کارآمد هستند که در داخل درب ماشین نصب شده اند و عملکرد شیشه پنجره خودرو را کنترل می کنند.

رایج ترین مشکلات شیشه بالابر خودرو - موتور شیشه بالابر

 

 

دلایل خرابی شیشه بالابر ماشین

آیا تا به حال پیش آمده که نتوانید شیشه خودروی خود را بالا ببرید یا پایین بیاورید؟ همانطور که گفتیم، اکثر خودرو‌های امروزی، دارای شیشه بالابر برقی هستند که با استفاده از یک سوئیچ عمل می‌ کنند. موتور و تنظیمات شیشه بالابر برقی ممکن است در طول زمان فرسوده شود یا آسیب ببینید. در زیر به برخی از دلایل خرابی شیشه بالابر خودرو اشاره می کنیم:

  • معیوب شدن موتور بالابر شیشه
  • سوختن فیوز شیشه بالابر
  • خرابی سوئیچ پنجره
  • مشکل در سیم کشی (سیم کشی فرسوده یا خراب)
  • عدم جریان برق

عیوب متداول شیشه بالابر برقی خودرو

بطور کلی مشکلات به وجود آمده در سیستم شیشه بالابر ماشین یا ناشی از خرابی اجزای ریل و موتور است یا مربوط به مدار الکتریکی می شود. در این قسمت به بررسی برخی از مشکلات شیشه بالابر می پردازیم:

 

یکی از شیشه‌ بالابرها کار نمی ‌کند

تغذیه بالابرها به صورت جفتی انجام می‌شود. وقتی یکی از شیشه ها حرکت نمی کند، این ایراد می تواند ناشی از موتور و یا کلید همان سمت باشد. اگر کلید خراب باشد، با کشیدن سوکت آن و قرار دادن کلیدی دیگر، شیشه باید حرکت کند. در غیر این صورت مجموعه موتور و ریل معیوب است که باید به بررسی دقیق آن پرداخت.

 

هیچ یک از شیشه بالابرها کار نمی کند

در اکثر ماشین ها، تغذیه مدارهای جلو و عقب مجزاست. بنابراین احتمال خرابی و سوختن همزمان رله‌ ها و فیوزهای جلو و عقب بصورت همزمان، احتمال کمی دارد. این ایراد را می‌توان به حساب مغزی سوئیچ گذاشت. در خودروهای مالتی پلکس، این ایراد نرم‌افزاری بوده و به احتمال زیاد ناشی از بروز مشکل در عملکرد واحد کنترل مرکزی (BCM) است.

 

 

رایج ترین مشکلات شیشه بالابر خودرو - هیچ یک از شیشه بالابرها کار نمی کند

 

 

شیشه‌ بالابرهای عقب کار نمی کنند

اگر رله بالابرها و فیوز عقب سالم باشد، ایراد از کلید قفل‌ کن عقب است که یا گیر کرده یا کنتاکت داخلی آن خراب شده است. برای تست سلامت رله می‌توان کلید قفل‌کن را خارج کرده و پایه‌ های ورودی و خروجی سوکت آن را با یک تکه سیم به هم متصل کنید. در این حالت صدای تیک‌ تیک رله باید شنیده شود و چراغ‌ کلیدهای ردیف عقب روشن شود. در غیر این صورت رله معیوب است.

حالت اتوماتیک شیشه عمل نمی کند

اگر سر باتری خودروها اخیراً باز شده باشد، یونیت شیشه بالابر نیاز به تجدید حافظه خواهد داشت که روش آن در دفترچه راهنمای خودرو به صورت مفصل توضیح داده شده است.
اگر حالت اتوماتیک و تشخیص مانع بطور کامل عمل نمی کند، مشکل از یونیت شیشه بالابر است. اما اگر تنها حالت اتوماتیک کار نمی کند، احتمالاً کلید شیشه بالابر ایراد دارد که کنتاکت دوم آن برای صدور فرمان حالت اتوماتیک عمل نمی کند.

 

رایج ترین مشکلات شیشه بالابر خودرو - حالت اتوماتیک شیشه عمل نمی کند

 

شیشه بالابر برعکس عمل می کند

اگر درون سوکت کلیدهای شیشه بالابر براده فلزی یا تکه نازکی از رشته مسی وجود داشته باشد، این موضوع ممکن است رخ دهد. به خصوص اگر نصاب دزدگیر یا پاور ویندوز به تازگی مجموعه را باز کرده و رشته سیم ها را دستکاری کرده باشد.

یکی از بالابرها گاهی اوقات کار نمی کند

اگر یکی از بالابرها برای مدتی از کار افتاده و عمل نکند و با زدن ضربه به در مجددا شروع به کار کند، به احتمال زیاد زغال های کموتاتور آرمیچر آن ساییده شده و موتور باید عوض شود.

 

رایج ترین مشکلات شیشه بالابر خودرو - یکی از بالابرها گاهی اوقات کار نمی کند

 

راهکارهایی برای افزایش عمر شیشه بالابر ماشین

برای طول عمر شیشه بالابر خودرو رعایت چند نکته لازم است:

  1. به محض آنکه شیشه به بالا یا پایین رسید، دکمه‌ ها را رها کنید. نگه داشتن دکمه‌ ها در حالی که شیشه به حد نهایی خود رسیده است، باعث ایجاد فشار به موتور و رگولاتور می‌ شود.
  2. پلاستیک‌ های شیشه بالابر را مدام چک کنید و همواره آنها را چرب نگه داید تا از شکستگی یا خشکی آنها جلوگیری شود.

 

 

 

 

تعمیر و عیب یابی انواع خودروهای خارجی در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

 

همین حالا با ما تماس بگیرید