سنسور مپ چیست؟

Map Sensor که به آن سنسور فشار منیفولد هوا نیز گفته میشود، یکی از قطعاتی است که بصورت مستقیم به ECU متصل است. وظیفه سنسورمپ، گزارش میزان هوای مکش شده به ECU خودرو است. این قطعه با سنجش چگالی هوای مکش ‌شده در منیفولد، میزان فشار بر موتور را مشخص و بر اساس آن، میزان سوخت لازم هر سیلندر جهت احتراق کامل را تعیین می‌ کند.

 

بیشتر بدانید : علائم نشان دهنده خرابی ECU خودرو

محل قرار گیری مپ سنسور

سنسور فشار منیفولد هوا در اغلب خودروها، دقیقاً بعد از دریچه گاز قرار دارد. به همین دلیل، ایسیو می تواند با تخمین میزان هوای وارد شده به هر سیلندر، میزان سوخت لازم برای پاشش در هر سیلندر و زمان دقیق جرقه زنی شمع را برای هر سیلندر مشخص کند.

 

سنسور مپ و علائم خرابی آن - محل قرار گیری

 

پیامد های خرابی مپ سنسور خودرو

  1. بوی بد اگزوز
  2. خام سوزی پیشرانه
  3. تک کار کردن یا بد کار کردن موتور
  4. افت شتاب اولیه خودرو
  5.  با برداشتن پا از روی پدال گاز خودرو در دنده ی دو، کله می کند.
  6. بد روشن شدن خودرو در صبح که با گاز دادن خودرو خاموش می شود.
  7. ممکن است در هنگام گاز دادن از اگزوز خودرو دود سیاه خارج شود.
  8. مصرف زیاد سوخت

 

رفع ایراد سنسور مپ خودرو

قبل از اقدام به تعویض مپ سنسور، ابتدا بخش های الکترونیکی و اتصالات آن را چک کنید. ممکن است فیشی که به سنسور متصل شده، دچار خرابی یا اتصالی شده باشد.

پس ابتدا اتصالات برقی و سپس اتصالات وکیوم Map Sensor و پیشرانه را به منظور کشف هرگونه نشتی جست و جو کنید. بر روی سنسور مپ منافذ ریزی وجود دارد که سنسور از طریق آن اختلاف فشار هوا بیرون و میزان فشار مکش پیشرانه را سنجیده و بر اساس آن تصمیم می گیرد. این منافذ ممکن است در اثر شست و شو و یا گرد و خاک بسته شده باشند که باید به آرامی با یک سوزن اقدام به رفع آلودگی های درون آن کنید.

 

سنسور مپ و علائم خرابی آن - رفع ایراد سنسور مپ

تعویض سنسور مپ خودرو

در صورتیکه سنسور سالم بوده و ایراد از جای دیگری که بیان شده است باشد، با روشن کردن پیشرانه و حرکت کردن پیشرانه نباید ریپ بزند و یا دود کند. اما در غیر این صورت بهتر است جهت تعویض مپ سنسور به تعمیرکار مراجعه کنید.

 

 

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید