سوئیچ اینرسی چیست ؟

اتومبیل ها از قطعات مختلف تشکیل شده است. هرکدام از این قطعات نیز کاربردی خاص داشته و در صورت سالم بوده خودرو عملکردی صحیح دارد. از قطعات مهم در هر خودرو سوئیچ اینرسی است. این قطعه در حین تصادف و واژگونی ماشین و وارد شدن ضربه شدید موجب قطع شدن بنزین شده و از آتش سوزی جلوگیری می شود.
در تمامی سیستم های سوخت رسانی انژکتوری بنزینی، از پمپ بنزین برقی استفاده می شود. هنگامی که خودرو دچار سانحه یا تصادف شده و در سیستم سوخت رسانی نشت ایجاد شود، اگر پمپ بنزین همچنان به کار خود ادامه دهد، خطر آتش سوزی افزایش می یابد. از این رو به محض اینکه، ضربه ای توسط سوئیچ اینرسی (Inertia Switch) حس شود، برق پمپ بنزین را قطع می نماید.

قطعات سوئیچ اینرسی کدامند؟

این قطعه دارای دو بخش مجزاست. شامل دو کنتاکت که ارتباط آن‌ها توسط یک گوی آزاد برقرار می‌گردد. این گوی به دلیل وزن مشخص و برخورداری از نقطه ثقل خاص به طور معمول در فاصله دو کنتاکت قرار می‌گیرد. با برقراری ارتباط آن‌ها و پر کردن این فاصله جریان برق را که به سمت پمپ می‌رود حفظ می‌کند.

 

محل قرارگیری سوئیچ اینرسی خودرو

این قطعه متناسب با خودرو های مختلف معمولاً در محفظه موتور، درون اتاق خودرو روی کف اتاق و در قسمت زیر داشبورد نصب می گردد. سوئیچ اینرسی در خودرو‌های تولید داخل در زیر کاپوت و نزدیکی انژکتور قرار دارد. برای دیدن این سوئیچ لازم است که کاپوت را بالا بزنید. در قسمت انتهایی چپ یا راست موتور آن را مشاهده می کنید. در خودرو‌های خارجی سوئیج اینرسی را زیر کاپوت قرار نمی‌دهند تا از لرزش‌های موتور دور باشد.

این سوئیچ به صورت سری بین واحد کنترل پمپ بنزین و واحد کنترل سیستم انژکتور قرار می گیرد. به نحوی که در حالت عادی وصل است. به محض دریافت ضربه مسیر عبور جریان برق را قطع می کند. بنابراین پمپ بنزین از کار افتاده و خاموش می شود.

 

سوئیچ اینرسی و نحوه کارکرد آن -محل قرارگیری سوئیچ اینرسی خودرو

آیا همه خودروها دارای سوئیچ اینرسی هستند؟

تمام خودروهای تزریق سوخت مدرن مجهز به کلید قطع کننده سوخت اینرسی هستند. در صورت تصادف، منبع تغذیه پمپ ‌بنزین را قطع می ‌کند. این امر از پمپاژ سوخت در صورت آسیب دیدن خط سوخت در هنگام تصادف جلوگیری می ‌کند.

مکان‌هایی که این سوئیچ در آن‌ها وصل می ‌شود عبارتند از:

  • نزدیک به اتاق خودرو و زیر یک پوشش پلاستیکی
  • زیر کاپوت و نزدیک به انژکتور
  • زیر خودرو نزدیک به پمپ بنزین
  • در کنار فیوزها
  • بغل درب خودرو زیر درپوش آن
  • کنار گلگیر راست یا چپ جلو

 

عیوب سوئیچ اینرسی

ممکن است در اثر تصادفات نه چندان شدید یا وارد آمدن تکان‌ های شدید و یا ضرباتی، این سوئیچ فعال و باعث خاموش شدن موتور گردد. برای برگرداندن موتور به حالت اولیه لازم است که سوئیچ را دوباره به حالت اولیه خود، یعنی حالت بسته، در بیاوریم. لازم به ذکر است که تا زمانی که موفق نشویم سوئیچ را به حالت اولیه خود برگردانیم، به هیچ عنوان قادر به روشن کردن خودرو نخواهیم بود.

برای این منظور کافیست که محل سوئیچ اینرسی در خودرو را پیدا کنید. انگشت خود را در قسمت بالای آن که حالتی فشاری دارد قرار دهید. سپس با فشار آوردن روی آن باعث شویم گوی مربوطه که از سرجای خود حرکت کرده، دوباره به حالت اولیه خود باز گردد. البته در خودرو‌ هایی که این سوئیچ در آن‌ ها به ECU متصل است، ممکن است پس از روشن شدن خودرو ، همچنان کد خطا در حافظه ECU بماند. برای رفع آن باید نسبت به دیاگ زدن خودرو اقدام کرد.

 

سوئیچ اینرسی و نحوه کارکرد آن -عیوب سوئیچ اینرسی

 

علائم خرابی سوئیچ اینرسی 

از علائم خرابی سوئیچ اینرسی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. چنانچه خودرو به یک باره و در حال حرکت علی ‌الخصوص پس از ضربه شدید و عبور از دست ‌اندازها خاموش شود، می ‌تواند علت را در خرابی سوئیچ اینرسی جست ‌و‌جو کرد.
  2. وجود اخطار در حافظه کامپیوتر، می‌تواند از علائم خرابی سوئیچ اینرسی باشد.
  3. در صورت تصادف شدید و خاموشی سریع موتور خودرو، می ‌توان گفت که سوئیچ اینرسی آسیب ‌دیده است و باید هر‌چه سریع ‌تر نسبت به تعویض این قطعه اقدام کرد.

 

تست سالم بودن سوئیچ اینرسی

اگر می ‌خواهید بدانید که قطعه سوئیچ اینرسی سالم و یا معیوب است‌، لازم است تست سالم بودن آن را انجام دهید. برای اطمینان از عملکرد صحیح سوئیچ اینرسی می‌توان سوکت آن را جدا نمود و با اهم متر مقاومت بین پایه های ۱ و ۳ آن را بررسی نمایید. در این حالت لازم است، سوئیچ اینرسی در حالت عادی خود باشد و به آن ضربه زده نشده باشد. مخصوصاً ساچمه اصلی در جای خود قرار گرفته باشد. همچنین علاوه بر این موارد می‌ توان پس از روشن نمودن خودرو، ضربه‌ای به بدنه سوئیچ اینرسی وارد نموده و با خاموش شدن خودرو از سالم بودن این قطعه اطمینان حاصل کرد.

 

سوئیچ اینرسی و نحوه کارکرد آن -تست سالم بودن سوئیچ اینرسی

 

نحوه غیرفعال کردن سوئیچ اینرسی در خودرو

همانطور که گفتیم، این سوئیچ بدین منظور طراحی‌شده که از انفجار خودرو هنگام ضربه‌های سنگین و تصادفات شدید جلوگیری کند. اما در برخی موارد ممکن است این سوئیچ ناخودآگاه و در صورت وارد شدن ضربات نه‌چندان شدید هم فعال شود. برای اینکه دوباره به حالت اولیه برگردد لازم است تا بسته شود. در غیر این صورت موتور خودرو روشن نمی شود.

برای بستن سوییچ اینرسی در خودرو، در ابتدا باید محل قرار گیری آن نسبت به مدل خودرو پیدا شود. بهتر است در این لحظه با کمک دفترچه راهنمای خودرو محل دقیق آن را پیدا کرده و به صورت فشاری با کمک انگشت این سوئیچ را خاموش کنید.

توجه داشته باشید که در مدل خودروهایی که سوییچ اینرسی به ECU متصل است، احتمال دارد بعد از غیرفعال کردن اخطارهایی در حافظه کامپیوتر خودرو باقی بماند. برای پاک کردن آن باید از روش دیاگ زدن کمک گرفته شود. چنانچه نتوانستید این سوئیچ را به حالت اولیه و غیرفعال بودن آن برگردانید باید به میکانیک و تعمیرکار حرفه ای مراجعه کرده تا بتواند این مشکل را برطرف کند.

 

برای تعمیر و عیب یابی سوئیچ اینرسی انواع خودروی بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و … در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار کلیک کنید

همین حالا با ما تماس بگیرید