آشنایی با اکسل ماشین

در این مقاله قصد داریم تا شما را با اکسل خودرو، اجزاء و علائم خرابی آن بیشتر آشنا کنیم. اکسل (Axle) خودرو یکی از اجزاء ثابت خودرو و نقش محوریت مرکزی بمنظور نصب چرخ‌ ها را برعهده دارد. اکسل محوری است که چرخ یا دنده در آن راستا قرار می‌ گیرد. اکسل توسط یک یاتاقان یا بوش مکانیکی در سطح داخلی سوراخ چرخ یا دنده ثابت نگه داشته می‌ شود تا چرخ یا دنده به صورت آزادانه به دور اکسل بچرخند و سبب حرکت خودرو شوند.

یک خودرو چند اکسل دارد؟

تعداد اکسل خودرو‌ها بسته به نوع وسیله نقلیه مشخص می‌شود. در اکثر موارد، خودرو‌ها دو اکسل برای چرخش چرخ‌ ها دارند. وسایل نقلیه بزرگتر که حامل مسافر های بیشتری هستند و تعداد چرخ هایشان بیشتر است ممکن است از تعداد اکسل‌ های بیشتری برخوردار باشند.
مشخص کردن تعداد اکسل‌ های موجود در خودرو شما و یا هر وسیله نقلیه دیگری کار آسانی است. کافی است از بغل به خودرو خود نگاه کنید. سپس تعداد جفت تایر‌ها را بشمارید. بیشتر خودرو‌ها در مجموع چهار تایر، یا دو جفت تایر دارند. یکی در جلو و یکی در عقب. دو سری تایر معادل دو اکسل می باشد.

 

علائم خرابی اکسل خودرو - خودرو چند اکسل دارد

 

وظیفه اکسل در خودرو چیست؟

 • مکانیزم فرمان
 • انتقال قدرت
 • تعدیل اثر جاده
 • کاهش دور خودرو

 

انواع اکسل خودرو

هر خودرو با توجه به نوع کاربری دارای حداقل 2 اکسل به صورت جلو و عقب است که به صورت محرک یا غیرمحرک هستند. از انواع اکسل، می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اکسل‌ های صلب یا ثابت

در این نوع اکسل، اتصال محور دورانی چرخ‌ های 2 طرف به وسیله یک بدنه ثابت و صلب انجام می‌شود و جابجایی چرخ یک طرف سبب جابجایی چرخ‌ های سمت دیگر می‌ شود.

چهار نوع مختلف از اکسل های صلب وجود دارند که عبارتند از:

 • اکسل جلو فرمان پذیر
 • اکسل عقب محرک
 • اکسل جلو محرک
 • اکسل مرده

علائم خرابی اکسل خودرو - انواع اکسل خودرو

اکسل‌ های تعلیق مستقل

در این نوع اکسل‌ ها حرکت و جابجایی چرخ‌ های یک سمت بر روی حرکت چرخ‌ های سمت دیگر تاثیر زیادی ندارد. به دلیل آنکه اجزا و متعلقات این اکسل در دو سمت خودرو از هم مجزاست. نحوه عملکرد این اکسل‌ ها مانند فنر و میله ‌های تعادل می باشد. به همین دلیل به آن اکسل تعلیق مستقل گفته می ‌شود.

نشانه های خرابی اکسل عقب

طول عمر این قطعه بسیار بالاست. اما در هر حال عواملی وجود دارند که می توانند موجب خرابی یا شکستگی آنها شوند. یکی از رایج ‌ترین مشکلات در انواع خودروها به خرابی اکسل مربوط بوده و بسیاری از رانندگان این سوال را در ذهن خود دارند که علائم خرابی اکسل عقب خودرو چیست؟ در واقع آن بخشی از اکسل خودرو که بیشتر خراب می شود، پلوس ها و سیبک CV است. این دو قطعه به دلیل فعالیت مداوم با یکدیگر در اغلب موارد در صورت خرابی باید همزمان تعویض شوند.

 1. لرزش فرمان و خودرو در هنگام رانندگی
 2. شنیدن صدای تق تق با ریتم سریع از سمت عقب
 3. شکستگی محفظه نگهدارنده گریس و نشت آن
 4. تنظیم نبودن فرمان در اثر ضربه شدید
 5. خرابی پلوس خودرو
 6. پارگی و پوسیدگی بوش اکسل عقب خودرو

 

علائم خرابی اکسل خودرو - نشانه خرابی اکسل

 

بنابراین اگر هر یک از علائم فوق را در خودرو مشاهده کردید، توصیه می کنیم به تعمیرگاه تخصصی خودرو مراجعه کنید تا در صورت تشخیص خرابی اکسل، نسبت به تعویض آن اقدام شود.

تعمیر اکسل خودرو

با توجه به وظیفه مهم اکسل در سیستم تعلیق خودرو هنگام دست انداز و ناهمواری باید تعمیر یا تعویض قطعات اکسل به درستی انجام شود. بنابراین به منظور بررسی خرابی به وجود آمده در اکسل، باید به تعمیرکار حرفه ‌ای و مجرب مراجعه کنید. یک مکانیک متخصص و با‌ تجربه با بررسی نشانه‌ های خودرو به تعمیر یا تعویض اکسل عقب خودرو یا قطعات آن اقدام می ‌کند.

 

 

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

 

رفتن به صفحه اینستاگرام امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید