استارت وسیله ای است که با چرخاندن کلید در استارت یا فشار دادن دکمه استارت، موتور را روشن می کند. در حین کار، دستگاه بسیار فرسوده می شود و در نهایت از کار می افتد. به طور کلی پذیرفته شده است که تلاش های ناموفق برای روشن کردن موتور پیامدهای تخلیه باتری است. در برخی موارد، این درست است و باتری اغلب به دلیل نقص ژنراتور تخلیه می شود. با این حال، اغلب مشکل دقیقاً در استارتر نهفته است.

اولین خبر از مشکل

ممکن است علت آسیب سیم کشی یا معیوب بودن سوئیچ احتراق باشد.

اگر هنگام چرخاندن کلید صدای کلیک در قفل احتراق شنیده شود و هیچ اتفاق دیگری رخ ندهد، دلیل آن ممکن است در باتری خالی یا در خود استارت باشد.
شکلات سیستم راه اندازی می تواند ناشی از نگهداری نادرست یا به سادگی فرسودگی باشد. در ارتباط با تجهیزات بسیاری از خودروهای مدرن با دکمه استارت / استاپ، بار روی استارت و باتری به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

 

علائم خرابی زغال استارت -اولین خبر از مشکل

صدای سنگ زنی

اگر چرخ دنده محرک (bendix) فرسوده شود، شروع به تولید صدای ساییدن می کند. این شبیه به صدایی است که هنگام تلاش برای راه اندازی موتوری که از قبل در حال کار است می آید. اگر چنین جغجغه ای نادیده گرفته شود، چرخ فلایویل موتور ممکن است پس از مدتی آسیب ببیند و به تعمیرات پرهزینه منجر شود.

هنگامی که استارت کار نمی کند یا به طور متناوب کار می کند، راه اندازی موتور بسیار مشکل ساز و گاهی غیرممکن است. اما قبل از اینکه شروع به جستجوی دلایل چرخاندن استارت کنید، باید به خاطر داشته باشید که این دستگاه در یک مدار شروع-شارژ مشترک با سایر سیستم های خودرو کار می کند (مکانیسم کنترل باتری- استارتر- استارتر). بنابراین، می تواند هر دو خرابی مکانیکی و الکتریکی وجود داشته باشد که ویژگی های متمایز خود را دارد. هر یک از علل نقص با علائم مشخصه یا در نتیجه آزمایش مشخص می شود.
استارت موتور یک وسیله الکترومکانیکی است که موتور را با ایجاد گشتاور اولیه میل لنگ در سرعت لازم به راه می اندازد تا نسبت تراکم برای مشتعل کردن مخلوط قابل احتراق ایجاد شود.

اگر همه چیز در قسمت الکتریکی مرتب است و مدار آسیب ندیده است، پس ارزش آن را دارد که قطعه یدکی را برای جداسازی قطعات و بازرسی دقیق به منظور شناسایی عیوب جدا کنید. اما قبل از انجام این کار، باید دستگاه و اصل عملکرد استارت خودرو را مطالعه کنید.
هنگامی که کلید را می چرخانید و موتور را روشن می کنید، فرآیندهای زیر رخ می دهد:

 • کنتاکت های قفل بسته شده و از طریق رله استارت، برق به سیم پیچ ها (کشش و نگه داشتن) رله برقی تامین می شود.

 • میدان مغناطیسی در سیم پیچ ها، آرمیچر را با نیرو به داخل محفظه می کشد (فشرده شدن فنر برگشتی).

سپس با صفحه تماس شروع به فشار دادن میله می کند که در نتیجه تماس های رله برقی بسته می شود و در نتیجه موتور استارت شروع به چرخش می کند. در همان زمان، bendix از لنگر توسط چنگال به جلو رانده می شود و دنده آن را با چرخ فلای موتور درگیر می کند. که متعاقباً منجر به راه اندازی می شود.
در لحظه ای که چرخ فلایویل شروع به چرخش سریعتر از چرخ دنده Bendix می کند، کلاچ overrunning از انتقال گشتاور جلوگیری می کند و bendix توسط اهرم به عقب کشیده می شود و به لطف فنر برگشتی به موقعیت خود باز می گردد.

کلید در قفل احتراق به موقعیت اولیه خود باز می گردد و ولتاژ در ترمینال کنترل ناپدید می شود. بر اساس طرح در نظر گرفته شده، می توان در مورد مشکلات احتمالی در مراحل مربوطه مفروضاتی ایجاد کرد.
هنگامی که کلید در احتراق چرخانده می شود، اما جمع کننده کار نمی کند، لنگر نمی چرخد، باید به این نقص توجه کرد. در صورت شکستگی در سیم پیچ رله کششی و همچنین اتصال کوتاه بین پیچ ها یا اتصال به زمین.

مشکلات استارت در قسمت الکتریکی نیز زمانی که فلایویل به آرامی می چرخد مورد بحث قرار می گیرد.

و هنگامی که هیچ دلیل قابل مشاهده ای وجود ندارد، ارزش آن را دارد که قطعه را برای بازرسی از بین ببرید، زیرا ممکن است کلکتور سوخته یا صفحات آن کوتاه شده باشد. اگرچه، از دلایل احتمالی، یکی از دلایل اصلی باقی می ماند – برس ها فرسوده یا آویزان شده اند.

علائم خرابی زغال استارت خودرو شامل موارد زیر است.

۱.تمام شدن:

از علائم خرابی زغال استارت می توان به تمام شدن آن اشاره کرد.

۲. کثیف شدن:

یکی دیگر از علائم خرابی زغال استارت این است که زغال‌های استارت کثیف شده باشند.

۳. درگیری زغال استارت یا چسبندگی

ممکن است زغال های استارت به بدنه یا بخش های دیگر گیر کرده و یا چسبیده باشند.

۴. شکسته شدن:

اگر زغال استارت شکسته باشد نشانه خرابی آن است.

۵‌. اتصالی:

یکی دیگر از علائم خرابی زغال استارت زمانی اتفاق می افتد که استارت اتصالی کرده باشد. زغال ها آسیب دیده باشند.

۶. جداشدن اتصال ها:

ممکن است اتصال سیم ها به زغال‌های استارت جدا شده باشند.

 

5 نشانه اصلی خرابی استارت

تشخیص به موقع باعث افزایش طول عمر استارتر می شود.

بسیار ارزانتر از نو است.

در اینجا علائم اصلی شروع بد است. اگر متوجه آنها شدید – با ما تماس بگیرید:

 • کلیک کردن، چرخیدن نیست
 • وزوز، نه چرخیدن
 • بی صدا، نمی چرخد
 • پس از بوته، صدای جغجغه / صدای جغجغه شنیده می شود
 • پیچش ضعیف (تسلط می یابد)

 

علائم خرابی زغال استارت -نشانه اصلی خرابی استارت

دلیل نادر:

 • بلبرینگ استارت گیر کرده است.
 • این مشکل در مورد استارت نوع بلبرینگ صدق می کند. استارترهای بوش این مشکل را ندارند.
 • اگر یاتاقان ها داخل آن گیر کرده باشند، استارت نمی تواند موتور را بچرخاند.
 • یاتاقان های استارت با گذشت زمان از کار می افتند.

این معمولاً مشکلی است که صاحبان خودرو با آن روبرو هستند:

تویوتا لندکروزر 470 دور 4.7 موتور، لکسوس با همین حجم. همچنین در پرادا 1KZ، استارترهای دیزلی 2.7، نیسان ترانو میسترال و سایر تغییرات نیز اتفاق می افتد.

تصمیم گیری

 • برای رفع نقص های فوق، استارت حذف، جداسازی، تعمیر و یا تغییر المنت فرسوده می شود.
 • رله برقی فعال می شود (کلیک می کند)، اما استارت نمی چرخد
 • کلیک ها نشان می دهد که رله برقی کار می کند، اما مکانیسم شروع نمی شود.

علل

 • مکانیسم برس به شدت فرسوده شده است یا برس ها می چسبند.
 • نگهدارنده عایق مجموعه برس را کوتاه کرد.
 • یک مدار باز در مدار الکتریکی استاتور یا آرمیچر.
 • کلکتور می سوزد.
اصل عملکرد استارت و دستگاه آن

استارت موتور یک وسیله الکترومکانیکی است که موتور را با ایجاد گشتاور اولیه میل لنگ در سرعت لازم به راه می اندازد تا نسبت تراکم برای مشتعل کردن مخلوط قابل احتراق ایجاد شود.

اگر همه چیز در قسمت الکتریکی مرتب است و مدار آسیب ندیده است، پس ارزش آن را دارد که قطعه یدکی را برای جداسازی قطعات و بازرسی دقیق به منظور شناسایی عیوب جدا کنید. اما قبل از انجام این کار، باید دستگاه و اصل عملکرد استارت خودرو را مطالعه کنید.

 

برای تعمیر و عیب یابی زغال استارت انواع خودروی بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و … در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار کلیک کنید

همین حالا با ما تماس بگیرید