همه چیز درباره سنسور کیلومتر خودرو

اطلاعات در رانندگی نقش مهمی دارد و سرعت شما مهمترین اطلاعاتی است که باید در هر لحظه از آن مطلع باشید. یکی از قطعات کوچک اما بسیار مهم که نقش با اهمیت و ضروری در ماشین برعهده دارد، سنسور سرعت یا سنسور کیلومتر است. در این مقاله می خواهیم درباره نشانه‌ های خرابی و زمان و نحوه تعویض سنسور کیلومتر (سنسور سرعت) خودرو صحبت کنیم.

وظایف سنسور سرعت چیست؟

سنسور حرکت خودرو که به آن سنسور کیلومتر هم گفته می‌ شود، وظیفه اندازه‌گیری سرعت خودرو را بر عهده دارد. این سنسور اطلاعات مربوط به سرعت خودرو را به صورت پالس به ECU ارسال می کند. همچنین موارد زیر نیز از وظایف سنسور سرعت میباشد:

 • تعیین نسبت چرخ دنده در گیر
 • کاهش نوسانات خودرو
 • بهنیه سازی شتاب خودرو
 • تثبیت دور موتور هنگام حرکت
 • بهینه سازی پیشرانه خودرو
 • مشخص کردن سرعت خودرو

 

علائم خرابی و زمان تعویض سنسور سرعت خودرو - وظایف سنسور کیلومتر

 

 

بیشتر بخوانید : ناک زدن خودرو و راه حل رفع آن

 

 

انواع سنسور کیلومتر

سنسور کیلومتر دو نوع هستند:

1 – سنسور سرعت انتقال یا سنسور کیلومتر خودرو

هر دو نوع سنسور سرعت شافت خروجی و سنسور سرعت شفت ورودی معمولاً در وسایل نقلیه با گیربکس اتوماتیک یافت می شوند. آنها به صورت جفت نصب شده اند تا سرعت دقیق را که به ماژول کنترل خودرو منتقل می شود، دقیق تر قرائت کنید.

2 – سنسور کیلومتر ABS یا سنسور سرعت چرخ

این سنسور، اطلاعات چرخش چرخ را جمع آوری کرده و از آن برای محاسبه سرعت خودرو استفاده می کند. این حسگرها، سنسورهای Hall Effect هستند که اطلاعات را به سیگنال های دیجیتالی تبدیل می کنند. اطلاعاتی که به سیستم ABS کمک می کند تشخیص دهند چه موقع ترمزها را متوقف کرده و آنها را از محل، جدا کنند.

 

علائم خرابی و زمان تعویض سنسور سرعت خودرو - انواع سنسور سرعت

 

نشانه های خرابی سنسور سرعت یا سنسور کیلومتر چیست؟

خرابی سنسور سرعت نیز علائمی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد. شما می‌توانید با بررسی این ۵ نشانه نسبت به تعمیر یا تعویض سنسور کیلومتر اقدام نمایید. (البته این عیوب در زمان خوردگی دنده کیلومتر نیز ممکن است نمایان شوند.)

1 – ماشین در دنده 2 به اصطلاح «کله» می ‌کند

به این معنی که خودرو ناگهان سرعتش کم شده و مجدد سرعت می‌ گیرد. در این حالت، عملکرد سنسور کیلومتر دچار اشکال شده و ایسیو نمی ‌تواند اطلاعات درستی را برای سیستم برق و سیستم سوخت‌ رسانی ارسال کند . نهایتاً موتور خودرو ناگهانی دچار افت قدرت شده و حرکت نمی‌ کند.

2 – هنگام معکوس کردن دنده‌ها و در سربالایی ها، ماشین ریپ می‌ زند

ریپ زدن ماشین به معنای کار نکردن درست موتور خودرو است. از جمله نشانه های ریپ زدن خودرو می توان به لرزش ‌های غیر طبیعی، صداهای ناهنجار و غیرعادی موتور و خاموش و روشن شدن آن در زمان کار کردنش اشاره کرد.

 

3 – هنگام عبور از روی دست ‌اندازها و ترمزهای ناگهانی، ماشین تمایل به خاموش شدن دارد

در این حالت، سنسور کیلومتر نمی تواند اطلاعات درستی از دور موتور خودرو به ایسیو ارسال کند. در نتیجه سیستم برق خودرو و یا سیستم پاشش بنزین دچار مشکل شده و ماشین خاموش می ‌شود.

 

علائم خرابی و زمان تعویض سنسور سرعت خودرو - عبور از دست انداز

 

 

4 – عقربه کیلومتر شمار شلاق می ‌زند و از حدی بالاتر نمی ‌رود

به دلیل آنکه در این حالت اطلاعات درست از سرعت ماشین به ای سی یو ارسال نمی ‌شود، درنتیجه سرعت دقیق ماشین هم نمایش داده نمی‌شود. در این وضعیت، دو حالت ممکن است رخ دهد:

 •  عقربه کیلومتر شمار روی یک سرعت خاص گیر کند و بالاتر نرود.
 •  عقربه کیلومتر یا دور موتور حالت شلاقی داشته و مدام تغییر کنند.

5 – چراغ چک موتور یا سیستم ترمز ضد قفل ABS می شود

در این حالت ECU، وجود اشکال در سنسور کیلومتر را تشخیص داده و هشدار خرابی را ارسال می ‌کند. سپس چراغ چک موتور یا چراغ‌ ترمز ضد قفل روشن می‌شود که با بررسی و دیاگ کردن خودرو می‌ توان به ‌راحتی به مشکل به وجود آمده پی ببرید.

وقتی سنسور سرعت ماشین بد کار می کند، باعث چه چیزی می شود ؟

 • داغ کردن خودرو و دیر روشن شدن فن
 • بد روشن شدن خودرو
 • دود کردن خودرو در زمان خنک بودن موتور خودرو
 • یکسره کار کردن فن رادیات

 

 

تعمیر یا تعویض سنسور سرعت ماشین

سنسور کیلومتر بر روی شفت خروجی گیربکس یا میل لنگ، روی جعبه دنده، درون مجموعه دیفرانسیل عقب یا داخل سیستم ABS قرار دارند. ( روی گیربکس به سمت عقب جایی است که واسکازین را می ریزند ). سنسور سرعت آسیب دیده، قابل تعمیر نیست و فقط باید آنها را تعویض کرد. با تشخیص و تایید وجود مشکل در سنسور سرعت، خودرو را به وسیله جک مخصوص را بالا می برد. با یک آچار ۱۰ پیچ نگهدارنده سنسور را باز کنید و سنسور سرعت را به آرامی و با تکان دادن بیرون بکشید و در صورت نیاز تعویض کنید.

 

علائم خرابی و زمان تعویض سنسور سرعت خودرو - تعویض سنسور کیلومتر

 

نتیجه گیری

سنسور کیلومتر خودرو بر عملکرد چندین سیستم در خودرو تأثیر می گذارد. سنسورها نه تنها به شما کمک می کنند تا در سرعت محدود، حرکت کنید، بلکه به ماشین نیز کمک می کند تا واکنش بهتر و سریعتری نسبت به شیوه رانندگی نشان دهد. یک سرعت سنج و یا کیلومتر شمار خراب رانندگی را بسیار سخت می کند و باعث خطراتی مانند تصادف و جریمه های رانندگی می گردد. سنسور کیلومتر زمانی که آسیب می بیند باید حتما آن را تعویض کنید و از بیشتر شدن آسیب جلوگیری کنید. باید توجه داشته باشید که سنسور سرعت روی سیستم ضد قفل ترمز تاثیر می گذارد. اگر سنسور سرعت را درست نکنید، به سیستم ترمز ماشین شما آسیب جدی را وارد می کند.

 

عیب یابی و تعویض سنسور سرعت انواع خودروهای خارجی در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار 

 

 

همین حالا با ما تماس بگیرید