یکی از مهم‌ترین بخش‌های خودرو که درحقیقت مغز خودرو است، واحد کنترل الکترونیکی موتور (Engine control unit) است. ECU با نام های دیگری مثل مدول کنترل الکترونیکی (ECM) و نیز مدول کنترل موتور  (PCM) نیز شناخته می شود. می توان گفت ایسیو، کامپیوتر اصلی خودرو است و بسیاری از کارکردها و امکانات خودرو به آن وابسته‌ بوده و بدون وجود ECU نمی‌تواند حرکت کند. وظیفه اصلی این قطعه، دریافت اطلاعات از حسگرهای مختلف خودرو، استفاده از این اطلاعات برای محاسبه و تنظیم زمان جرقه‌ زنی شمع‌ ها و میزان پاشش سوخت از طریق انژکتورهاست. با تشخیص علائم و نشانه های خرابی ایسیو میتوان از سوختن ایسیو و آسیب جدی این قطعه کاربردی و کارآمد جلوگیری کرد.

 

علائم نشان دهنده وجود ایراد در ECU

 

روشن شدن چراغ  چک موتور 

از مهمترین و بارزترین علامت خرابی ایسیو، روشن شدن چراغ چک موتور بر روی صفحه نمایش خودرو است. چراغ موتور خودرو زمانی روشن می شود که هر یک از سنسورهای مختلف در خودرو دچار مشکل گردند و یا کار نکنند. البته روشن شدن این چراغ همیشه به معنی خرابی ایسیو نیست. اما شما با مراجعه به یک تعمیرگاه و استفاده از دستگاه دیاگ میتوانید از سلامت ای سی یو خودرو اطمینان حاصل کنید.

علائم نشان دهنده خرابی ECU خودرو - چراغ چک موتور

روشن نشدن موتور

روشن نشدن و عدم کارکرد پیشرانه و موتور خودرو، یکی دیگر از علامت های بارز خرابی ایسیو خودرو میباشد. زمان هایی است که خودرو استارت می خورد اما موتور یا پیشرانه روشن نمی شود. این اتفاق می تواند دلالیل مختلف داشته باشد که یکی از آنها از کار افتادن ECU است. در صورت خرابی و آسیب ایسیو علی رغم کار کردن استارتر، به علت عدم صدور دستور از ecu، موتور خودرو روشن نمی شود.

لرزش و کاهش توان پیشرانه

وقتی ایسیو خراب شود، فرآیند جرقه زنی در چند سیلندر صورت نمی گیرد و پیشرانه شروع به لرزیدن می کند. در چنین شرایطی غالبا شتاب و توان موتور خودرو کاهش یافته و با اختلال روبرو می گردد. با مراجعه به تعمیرگاه و استفاده از دستگاه عیب یاب کامپیوتری می توان منشا این لرزش را پیدا کرد و به رفع مشکل پرداخت.

علائم نشان دهنده خرابی ECU خودرو - دیاگ

افزایش مصرف سوخت

وقتی ایسیو دچار مشکل شود، امکان محاسبه دقیق زمان پاشش سوخت وجود نخواهد داشت. در نتیجه قدرت پیشرانه یا موتور خودرو کاهش می یابد. همچنین زمانی که ECU خودرو خراب شود امکان محاسبه مصرف سوخت وجود ندارد و اتومبیل میزان بالاتری از سوخت را مصرف می کند

با توجه به این که ECU، قطعه مهمی در خودرو می باشد، سالم بودن آن از الزامات است. برای تعمیر و یا تعویض ایسیو باید به تعمیرکار مطمئن و حرفه ای مراجعه کنید.

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید