6 علت اصلی بد روشن شدن خودرو در روزهای سرد

صبح های سرد که ماشین شما روشن نمی شود چه می کنید؟ خودرو در موقع صبح با استارت اول روشن نمی شود. این سوال تبدیل به یکی از پرتکرار ترین سوالات رانندگان شده است. دیر روشن شدن ماشین مخصوصاً در اول صبح می تواند باعث شود روز کاری شما به کلی تلف شود. پس داشتن اطلاعات درباره این موضوع خیلی می تواند به شما کمک کند. برای جلوگیری از شروع مشکلات در هوای سرد، دانستن دلایلی که چرا خودروها اغلب در هنگام کاهش دما دچار مشکل می شوند، مفید است. رانندگی در هوای سرد می تواند خطرناک و یک مشکل برای ماشین شما باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل موثر در روشن نشدن یا بد روشن شدن ماشین در فصول سرد سال بپردازیم.

 

علت اول بد روشن شدن ماشین: معیوب شدن باتری

وظیفه باتری خودرو، تولید و ذخیره انرژی الکتریکی است. هوای سرد بر فرآیند شیمیایی درون باتری خودرو تأثیر گذاشته و سرعت انجام آن را کاهش می ‌دهد. این امر منجر به ضعیف شدن باتری شده و باعث می شود که باتری نتواند موتور خودرو را روشن کند. معمولاً باتری‌ هایی که سه سال از عمرشان گذشته، بیشتر در معرض این مشکل قرار می‌ گیرند.

علت بد روشن شدن ماشین در هوای سرد چیست؟ - معیوب بودن باتری

 

علت دوم بد روشن شدن ماشین : معیوب بودن دینام

دینام یا آلترناتور یک مولد الکتریکی تأمین‌کننده جریان برق متناوب است که وظیفه شارژ کردن باتری خودرو در هنگام کارکردن موتور را دارد. اگر باتری خودرویتان نسبتاً نو است. اما صبح روزهای سرد نمی‌ توانید ماشین را روشن کنید احتمال دارد مشکل از دینام باشد که باتری را تخلیه کرده است.

علت سوم بد روشن شدن ماشین : نوع و کیفیت روغن موتور

عدم استفاده از روغن موتور مناسب برای خودرو منجر به عملکرد نامناسب آن و بد روشن شدن ماشین در هوای سرد می ‌شود. زیرا ویسکوزیته آن با مقدار تعیین شده توسط شرکت سازنده ماشین همخوانی نداشته و روانکاری قطعات داخلی موتور از قبیل رینگ، پیستون، یاتاقان و بلوکه سیلندر به خوبی انجام نمی‌ شود. در صورتی که از سلامت باتری و دینام اطمینان دارید و باز هم موتور روشن نمی ‌شود، احتمال زیاد مشکل از نوع روغن موتوری است که برای خودرو به کار برده ‌اید.

تنها راه حل استفاده از روغن موتوری با ویسکوزیته استاندارد برای خودرو است. توجه کنید که هر چه عدد سمت چپ در شاخص ویسکوزیته کمتر باشد، نشان از کاهش غلظت روغن موتور در هوای سرد می باشد. بنابراین در شهرهایی بسیار سرد بهتر است از روغن موتوری با غلظت کمتر استفاده نمایید.

علت بد روشن شدن ماشین در هوای سرد چیست؟ - روغن موتور

 

 

 بیشتر بخوانید : چه زمانی باید روغن موتور ماشین را چک کنیم؟

علت چهارم بد روشن شدن ماشین : سطح کیفی بنزین

بنزین در دماهای پایین قدرت تبخیر کمتری داشته و در نتیجه سخت ‌تر می‌ سوزد. از این جهت کیفیت آن در راحت روشن شدن ماشین بسیار تاثیرگذار است. علاوه بر آن، ماشین برای روشن شدن در فصول سرد سال، به بنزین بیشتری نسبت به روزهای گرم نیاز دارد. بنابراین باید بنزین به مقدار کافی در باک وجود داشته باشد.

علت پنجم بد روشن شدن ماشین : ایراد سیستم سوخت رسانی

وجود ایراد و نفوذ رطوبت به درون سیستم سوخت رسانی خودروها، در فصل‌های سرد سال مشکلات یخ زدگی را به همراه خواهد داشت. با یخ زدن مسیر سوخت رسانی، بنزین به درستی وارد سیلندر نشده و موجب بد روشن شدن ماشین در هوای سرد خواهد شد. همچنین عدم توجه به تعویض فیلتر نیز منجر به بروز مشکل در سیستم سوخت رسانی و در نتیجه عدم استارت خوردن ماشین می ‌شود.

 

علت ششم بد روشن شدن ماشین : عدم استفاده از ضد یخ

ضد یخ علاوه بر پیشگیری از یخ زدن آب، مانع از زنگ زدگی و گرفتگی لوله‌ های حرکت آب نیز می شود. همچنین عملکرد رادیاتور را در خنک سازی موتور بهبود می‌بخشد. عدم استفاده از ضد یخ در رادیاتور باعث یخ زدن آب در روزهای سرد می شود. در نهایت شاهد بد روشن شدن ماشین در هوای سرد خواهیم بود.

چطور در هوای سرد ماشین را روشن کنیم؟

در هوای سرد و فصل زمستان بهتر است قبل از استارت زدن، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • تمام لوازم برقی داخل خودرو اعم از چراغ‌ ها، بخاری، گرم کن شیشه و … را خاموش کنید. اینگونه تمام توان باتری در اختیار استارت زدن و روشن شدن خودرو خواهد بود.
  • سوئیچ را کمی چرخانده و اجازه دهید موتور دور بگیرد. در صورت عدم دور گرفتن موتور، مجدداً سوئیچ را بچرخانید و دوباره آن را متوقف کنید. با این کار موتور سریع ‌تر گرم خواهد شد.
  • حدود یک تا دو دقیقه صبر کنید و مجدداً استارت بزنید. اگر ماشین روشن نشد، در این شرایط بهتر است چند مرتبه دیگر با فاصله یک دقیقه ‌ای استارت بزنید تا باتری فرصت کافی برای شارژ شدن را داشته باشد.

 

علت بد روشن شدن ماشین در هوای سرد چیست؟ - روشن کردن ماشین در هوای سرد

 

سخن آخر

در این مقاله به بررسی موارد موثر در بد روشن شدن ماشین در هوای سرد پرداختیم تا در آستانه روزهای سرد سال، راهکاری برای حل این مشکل به شما عزیزان معرفی کرده باشیم. بسیاری از رانندگان وقت زیادی را جهت روشن کردن خودرو در زمستان اختصاص می دهند. در حالی که اگر کمی صبر و حوصله داشته باشند و روش های اصولی را فرا بگیرند، می توانند خودرو خود را در روزهای سرد به راحتی روشن کنند. تمام مواردی که در بالا عنوان کردیم، می‌ توانند دلیلی بر بد روشن شدن خودرو در هوای سرد و استارت نخوردن آن باشند. بنابراین با بررسی آنها، امکان شناسایی مشکل و حل آن را خواهید داشت.

 

 

تعمیر وعیب یابی انواع خودروهای خارجی در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار

 

همین حالا با ما تماس بگیرید