یکی از مشکلاتی که در ترافیک سنگین و هوای داغ تابستان صاحبان خودرو های داخلی و یا حتی بعضی از خودرو های وارداتی چینی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، جوش آوردن ماشین است. هر چند که ممکن است در فصل زمستان هم این اتفاق رخ دهد.

دلایل جوش آوردن خودرو 

وقتی سیستم خنک‌ کننده خودرو دچار مشکل شود و فرآیند جذب، انتقال و خارج شدن گرما به درستی اتفاق نیفتد، خودرو بیش از حد داغ شده و به اصطلاح جوش می‌ آورد. از مهم ترین علت های جوش آوردن خودرو، دمای بیش از حد محیط است. به همین دلیل است که در فصول گرم سال این اتفاق شایع تر است. در این قسمت به تشریح 7 مورد از دلایل جوش آوردن خودرو می پردازیم:

روغن موتور

خاصیت روغن موتور این است که علاوه بر روان و نرم‌ کردن قطعات موتور، در خنک‌ سازی آن هم تاثیر دارد. در صورتی که روغن موتور خودرو، خاصیت خود را از دست دهد یا مقدار آن از اندازه مجاز کمتر شده باشد، دمای موتور زیاد شده و ممکن است که ماشین شما جوش بیاورد. بنابراین توصیه می شود سطح روغن موتور خود را کنترل و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

 

علت جوش آوردن خودرو چیست ؟ - روغن موتور

 

نشتی سیستم خنک کننده

اگر رادیاتور، هوزینگ ترموستات، واشر سر سیلندر، شلنگ ها و یا پمپ آب خودروی شما دچار نشتی شده باشد، موتور به خوبی خنک نخواهد شد. این موضوع منجر به جوش آوردن خودرو می‌ شود.

مایع خنک‌ کننده (ضد جوش)

گاهی اوقات ممکن است خودروی شما نشتی نداشته باشد. اما از مایع خنک‌کننده (ضد جوش) نامناسبی برای موتور خودروی خود استفاده کرده باشید و یا نسبت آب به مایع‌ خنک‌کننده زیاد یا کم باشد. بهتر است طبق دستور العمل شرکت سازنده، مایع خنک‌ کننده تخلیه شده و مجدداً با نسبت مناسبی خنک‌ کننده و آب پر شود.

 

علت جوش آوردن خودرو چیست ؟ - ضد جوش

فن رادیاتور

پروانه موتور یا همان فن رادیاتور وظیفه خنک کاری و تعادل دمایی موتور را به عهده دارد. زمانی که فن رادیاتور روشن نشود و یا شدت چرخش آن کند و یا دچار مشکل شده باشد، دمای خودرو بالا می‌ رود و جوش می‌ آورد. به دلیل آنکه فن رادیاتور در خودرو های جدید به صورت الکتریکی هستند، در این مورد نیز توصیه می‌ شود خودروی خود را به یک تعمیرکار خبره بسپارید.

 

علت جوش آوردن خودرو چیست ؟ - فن رادیاتور

گرفتگی شلنگ‌ها

وظیفه جابجایی و گردش مایع خنک کننده به تمام قسمت های موتور به عهده شلنگ های خودرو است. اگر شلنگ‌ها به علت وجود گرد و‌ غبار یا ذرات ریز دچار گرفتگی شده باشند، گردش عادی مایع خنک‌کننده در موتور دچار اختلال می شود. همین موضوع باعث جوش آوردن ماشین خواهد شد.

خرابی ترموستات

وظیفه ترموستات این است که دمای حرارت موتور را همواره نزدیک به دمای عملکردی آن نگه دارد. زمانی که ترموستات خودروی شما دچار مشکل شده باشد، خودرو نمی تواند دمای خود را حفظ کند. در نتیجه تناسب میزان خنک‌ کننده درون موتور خودرو به هم ریخته و بیش از حد داغ می‌ شود.

 

علت جوش آوردن خودرو چیست ؟ - خرابی ترموستات

خرابی واتر پمپ

وظیفه واتر پمپ رساندن و به گردش درآوردن مایع خنک‌کننده در موتور خودرو است. کوچک‌ ترین مشکل در واتر پمپ مانند:

  • شل شدن یا پاره شدن تسمه واتر پمپ
  • خرابی پروانه واتر پمپ
  • نشتی یا شکستگی واتر پمپ

باعث اختلال در کارکرد واتر پمپ و در نتیجه جوش آوردن خودروی شما خواهد شد.

 

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید