بررسی دلایل سفت شدن فرمان هیدرولیک خودرو

یکی از اجزای خودرو که توجه به آن اهمیت زیادی دارد، سیستم فرمان خودرو است. عملکرد صحیح فرمان خودرو به دلیل آنکه راننده دائماً در حال کار کردن با آن است، باعث ایجاد حس امنیت در رانندگی می‌شود.برای هر کدام ازقطعات خودرو حتی سیستم فرمان خودرو هم ممکن است پس از مدتی کار کردن، مشکلاتی به وجود بیاید. از آزاردهنده‌ ترین موارد که یکی از علت های اصلی تصادفات، بالاخص تصادفات درون شهری نیز میباشد، سفت شدن فرمان خودرو است.

چرا فرمان هیدرولیک سفت می شود؟

معمولاً خودروهای جدید از نوعی سیستم قدرتی برای فرمان (برقی یا هیدرولیک) استفاده می‌کنند و زمانی که مشکلی در فرمان‌دهی نرم ایجاد شود، برای هر راننده‌ ای محسوس است. دانستن اینکه چه عواملی باعث سفت شدن فرمان هیدرولیک خودرو می شود، بسیار مهم است. شما با این آگاهی، می توانید علائم را زودتر تشخیص داده و خودروی خود را قبل از وخیم شدن اوضاع به تعمیرگاه جهت سرویس دهی ببرید.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک - مقدمه

اما دلایل سفتی فرمان را می‌توان در 10 علت اصلی بیان کرد:

باد لاستیک‌ها

شاید عجیب به نظر برسد اما اگر احساس می‌کنید فرمان خودروی شما به سختی می‌چرخد و یا سفت شده  است، اولین اقدام بررسی باد لاستیک‌ هاست. میزان نبودن فشار و باد لاستیک در سفت شدن فرمان هیدرولیک نقش دارد. اگر فشار و باد تایر خیلی کم باشد، مشکل در فرمان‌ دهی ملموس تر خواهد بود. پس همیشه بطور منظم باد لاستیک‌های ماشین را مطابق با استانداردهای تعریف شده کارخانه سازنده خودرویتان تنظیم و چک کنید.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک - باد لاستیک

سایز رینگ و لاستیک

گاهی اوقات ممکن است سایز رینگ و لاستیک هایی که روی خودرو وصل شده، مناسب خودرو نباشد. این موضوع هم می تواند  باعث سفت شدن فرمان گردد. استفاده از لاستیک های با عاج درشت به دلیل ایجاد اصطکاک بیشتر، می تواند سفت شدن فرمان را سبب شود.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک - سایز رینگ و لاستیک

تسمه هیدرولیک

شل شدن،فرسوده شدن و یا پاره شدن تسمه هیدرولیک باعث سفتی فرمان هیدرولیک خواهد شد. تسمه هیدرولیک وظیفه انتقال نیرو از موتور به پمپ هیدرولیک را بر عهده دارد. در صورت مشاهده هرگونه پارگی،ترک و یا ساییدگی تسمه هیدرولیک، برای تعویض تسمه هیدرولیک اقدام کنید.

 

بیشتر بخوانید : نحوه عیب یابی تخصصی خودرو از روی صداهای غیرعادی 

عدم کیفیت روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک نیز مانند سایر روغن‌های خودرو با گذشت زمان نیاز به تعویض دارد. متناسب بودن استاندارد روغن هیدرولیک با خودروی شما بسیار مهم است. پیشنهاد می‌شود هر دو سال اقدام به تعویض آن نمایید. عدم تعویض روغن هیدرولیک در زمان مشخص، باعث غلیظ شدن روغن شده و روانکاری قسمت های مختلف سیستم فرمان به درستی انجام نخواهد شد و در نتیجه فرمان سفت می شود.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک-روغن هیدرولیک

کاهش سطح روغن هیدرولیک

متداول ترین نشانه کاهش سطح روغن هیدرولیک، شنیدن صدایی شبیه به صدای جیغ هنگام چرخش فرمان است. وقتی روغن کافی دراختیار سیستم قدرتی هیدرولیک فرمان قرار نمی‌گیرد، چرخاندن آن مشکل می‌شود. کاهش سطح روغن هیدرولیک موجب کاهش فشار در سیستم، سخت چرخیدن فرمان و نیز صدمه به قطعات سیستم هیدرولیک می‌گردد.

خرابی پمپ هیدرولیک

از نشانه‌های خرابی پمپ هیدرولیک می‌توان به شنیدن صدای زوزه و جیغ در زمان چرخش فرمان و یا زمانی که فرمان به سختی می‌چرخد ولی با گاز دادن، چرخاندن فرمان راحت‌تر می‌شود، اشاره کرد. اگر پمپ روغن هیدرولیک به ‌درستی کار نکند، فرمان را می‌توان چرخاند اما به‌دلیل سفت شدنش، پیچیدن در پیچ‌های تند بسیار مشکل می‌شود. خرابی این پمپ معمولاً به دلیل فرسودگی است که بیشتر در خودروهای کارکرده این مشکل رخ می دهد.

 

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک - پمپ هیدرولیک

 

بیشتر بخوانید : درباره علل پاره شدن تسمه دینام خودرو و زمان تعویض آن چه می دانید؟

وجود هوا در سیستم فرمان هیدرولیک

زمانی که به‌ هر دلیلی هوا به سیستم هیدرولیک فرمان نفوذ کند، سفت شدن فرمان اتفاق می افتد که در این حالت معمولا چرخاندن فرمان با صدایی ناهنجار همراه می‌شود. این صدا که از زیر کاپوت شنیده می‌شود، در شرایطی مثل پارک دوبل که سرعت حرکت پایین است و فرمان‌دهی چندباره انجام می‌شود، بیشتر شنیده می‌شود. شما می توانید جهت برطرف کردن این مشکل و هواگیری فرمان به یک مکانیک متخصص و مجرب مراجعه و در صورت لزوم اقدام به تعویض روغن هیدرولیک نمایید.

 

 

بیشتر بخوانید : دلایل کاهش شتاب خودرو چیست؟

 

 

نقص در جعبه فرمان

از نشانه‌های وجود اختلال در جعبه فرمان، سفت بودن فرمان در زمانی است که خودرو سرد است ولی پس از گرم شدن موتور، فرمان راحت‌تر چرخیده می‌شود. یکی از دلایلی که سبب سفت شدن فرمان هیدرولیک می‌گردد آسیب دیدن قطعه مارپیج داخل جعبه فرمان می‌باشد.

 

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک - سیستم فرمان

خرابی شیر هیدرولیک

شیر فرمان ها ( که به شیر هیدرولیک معروف هستند ) در سیستم هیدرولیک خودرو، تقسیم کننده روغن هستند. اگر انتقال روغن به هر دو سمت چپ و یا راست فرمان با یک فشار انجام نگیرد، اختلالاتی در عملکرد فرمان هیدرولیک ایجاد می شود. مثلاً یک سمت فرمان کاملا نرم و روان و سمت دیگر آن سفت و محکم باقی می ماند.

نقص جک دو طرفه هیدرولیک

وجود نقص یا خرابی در این قطعه هم می تواند عامل سفت شدن فرمان هیدرولیک در هنگام گردش باشد. زمانی که مشکل از جک باشد در حالی که شما فرمان را می چرخانید، فرمان به سفتی حرکت می کند.

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید