چرا کلاچ ماشین هنگام گرفتن و رها کردن صدا می دهد؟

هر صدای غیر عادی از خودرو می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد. در واقع خودرو شما با زبان خود به شما می فهماند که یک جای کار دچار مشکل دارد. دراین میان، گاهی اوقات هنگامی که کلاج را به منظور تعویض دنده فشار می‌ دهیم، متوجه می ‌شویم که هنگام کلاچ گیری یک صدای اضافی تولید می‌شود، دلیل این امر چیست؟ در این مقاله قصد داریم به علت صدا دادن کلاچ خودرو بپردازیم. با ما تا پایان این نوشتار، همراه باشید.

چگونگی عملکرد کلاچ یا کلاژ خودرو

کلاچ یا کلاژ قطعه‌ ای است که با توجه به ضریب دنده بین چرخ‌ ها، نیرو را از موتور خودرو به چرخ‌ ها منتقل می ‌کند. درواقع شما با کلاچ گرفتن، نیرو را ‌بصورت دستی به چرخ‌ های خودرو منتقل می‌ کنید.
کلاج، نیروی موتور را از گیربکس قطع یا وصل می‌ کند. به عبارت دیگر، عمل کلاچ برای تعویض دنده ‌های گیربکس است. این عمل بوسیله پدال که زیر پای چپ راننده قرار دارد انجام می ‌شود. به این ترتیب که با فشار به پدال کلاچ، صفحه فلایویل جدا می ‌شود و نیرو به گیربکس (جعبه دنده) نمی ‌رسد. در نتیجه چرخ‌ های ماشین آزاد می‌شود. برعکس، با رها کردن کلاچ، صفحه کلاچ به فلایویل می ‌چسبد و نیروی موتور تابع سرعت و قدرت دنده گیربکس می ‌شود.

اجزای تشکیل دهنده کلاچ خودرو

از اصلی ترین اجزای مربوط به کلاژ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فلایویل
 • صفحه کلاچ
 • دیسک کلاچ
 • فنر کلاچ
 • بلبرینگ کلاچ

 

علت صدا دادن کلاچ خودرو چیست؟ - اجزای کلاچ

 

 

صداهای غیر عادی کلاچ خودرو و راه های رفع آنها

یکی از شایع ترین مشکلاتی که ممکن است برای کلاچ خودرو پیش بیاید ، شنیدن صدا از کلاچ است. در این حالت راننده به محض اینکه پای خود را روی پدال کلاچ فشار می دهد و یا بر می دارد، یک صدای سوت مانند یا تق تق از آن می شنود. این موضوع در برخی شرایط ممکن است باعث بروز مشکلات جدی برای سیستم کلاچ و گیربکس شود.

مشکل در بلبرینگ کلاچ

یکی از مهم ‌ترین دلایلی که باعث خرابی و صدا دادن کلاچ می‌ شود، مشکل در بلبرینگ کلاچ می‌ باشد. در این شرایط وقتی شما در حین حرکت هستید و بر روی پدال کلاچ فشار وارد می‌ کنید، این صدا شنیده می ‌شود.

مشکل از صفحه کلاچ

تمام شدن صفحه کلاچ نیز یکی از مواردی است که باعث ایجاد صدا خواهد شد. در این مواقع، به‌ محض گرفتن کلاچ این صدا ایجاد می ‌شود.

مشکل از سیم کلاچ و خشکی آن

اگر بعد از رها کردن کلاچ صدایی از خودرو شنیدید، ممکن است مشکل از سیم کلاچ و خشکی آن باشد. در این شرایط به ‌محض رها کردن کلاچ به موتور خودرو ضربه وارد کرده و این صدا ایجاد می‌ شود. در واقع زمانی که شما پای خود را روی پدال کلاچ می ‌گذارید، این سیم کشیده شده و باعث می‌ شود کلاچ عمل کند.

 

علت صدا دادن کلاچ خودرو چیست؟ - سیم کلاچ

 

عوامل دیگری که بعد از رها کردن پدال کلاچ باعث صدا می‌ شوند شامل موارد زیر است:

 • در یک راستا نبودن موتور و جعبه ‌دنده
 • خرابی یا ضعیف شدن فن‌ های ارتعاش گیر در صفحه کلاچ
 • خراب شدن دو شاخه کلاچ

 

بیشتر بخوانید : بهترین زمان تعویض فیلتر هوا ماشین

 

5 دلیل که انجام دادن آنها، باعث خرابی کلاچ می‌ شود

تعویض نادرست دنده

تعویض دنده قبل از فشردن کامل پدال کلاچ و یا برداشتن پا از روی کلاچ قبل از اینکه دنده بصورت کامل جا برود، باعث آسیب کلاچ می ‌شود.

متوقف کردن خودرو با استفاده از کلاچ در سربالایی ها

هیچ گاه از کلاچ برای نگه داشتن خودرو در سربالایی استفاده نکنید. این کار باعث سوختن کلاچ می‌ شود. عقب حرکت کردن خودرو در سربالایی به نوعی خطرناک و همچنین ترسناک است. شما ممکن است در این حالت با فشار کمی روی پدال، عمل ترمز کردن را کامل انجام ندهید. این عمل در واقع بدون فشردن پدال ترمز اتفاق می‌ افتد کـه باعث آسیب‌ شدید به کلاچ می ‌شود.

استفاده بی مورد از کلاچ

این مورد از جمله اشتباهاتی است که حتی در بین راننده‌ های با تجربه نیز امری رایج است که معمولاً در ترافیک‌ ها رخ می‌ دهد.
وقتی پدال کلاچ کاملاً بالا نیامده به معنی استفاده از کلاچ است و باعث استهلاک آن می‌شود. بنابراین بعد از تعویض دنده پای خود را کامل از روی کلاچ بردارید. هر چه زمان تعویض دنده و فشردن و رها کردن پدال کلاچ کمتر باشد، عمر کلاچ شما بیشتر خواهد بود.

 

علت صدا دادن کلاچ خودرو چیست؟ - استفاده بی مورد از کلاچ

 

 

آلودگی کلاچ

چنین اتفاقی زمانی رخ می ‌دهد که نوعی سیال (معمولاً روغن) روی دیسک و صفحه‌ کلاچ بریزد. عایق بندی نامناسب و نشتی معمولاً دلیل آن است. بسیاری از سیال‌ها می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند. بعنوان مثال، موارد زیر می تواند باعث آلودگی کلاج شود:
– روغن هیدرولیک ( که سیلندرهای کلاچ را تقویت می ‌کند)
– گریس ( در صورت نصب نادرست صفحه کلاچ )

سوزاندن کلاچ

معمولاً این اتفاق زمانی می ‌افتد که با خودرو، بار سنگینی را حمل می کنید. همچنین وقتی لاستیک های خودرو را در حالت درجا و تیک آف به حرکت وا میدارید، باعث افزایش آسیب‌ به کلاچ می‌ شوید.

 

نشانه های تعویض دیسک و صفحه کلاچ

 

علت صدا دادن کلاچ خودرو چیست؟ - تعویض دیسک و صفحه

 

 1.  به لرزه افتادن موتور و اتاق خودرو وقتی ماشین را در دنده ۱ گذاشته و کلاچ را رها می‌کنیم. این یک نشانه واضح و کامل برای تعویض دیسک خودرو است.
 2.  وقتی ماشین در حال سکون است دنده را در ۲ قرار داده و کلاچ را رها می‌کنیم. اگر خودرو حرکت کرد و خاموش نشد، دیسک و صفحه تمام شده است. ولی اگر خودرو سریع خاموش شد، هنوز زمان تعویض صفحه کلاچ فرا نرسیده است.
 3. در سر بالایی نیمه شدید، اگر نیاز به تعویض دنده به شماره‌ های سنگین زیاد مشهود بود، نشانه‌ ای برای تعویض صفحه کلاچ است.
 4. وقتی که پشت فرمان متوجه شوید ماشین زیاد گاز می‌ خورد ولی حرکت و شتاب خوبی ندارد.
 5.  گاهی اوقات دنده‌ های خودرو، خصوصاً دنده عقب و دنده 1 به خوبی جا نرفته و به سختی می توان دنده را جا داد. این مشکل در ترافیک‌ های سنگین نیز به وضوح مشاهده می‌ شود.

 

 

تعویض دیسک و صفحه انواع خودروهای خارجی در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار 

 

 

همین حالا با ما تماس بگیرید