چگونه به وجود مشکل در سیستم برق پی ببریم؟

همه ما تا حالا تجربه داشته ایم که برخی اوقات در هوای سرد، خودرو دیرتر روشن می‌ شود. این اتفاق چندین دلیل عمده دارد. خرابی در سیستم برق خودرو معمولاً از چندین راه قابل شناسایی است. اول اینکه باید با دیدن کوچک ‌ترین نوسان در برق و کارکرد وسایل و چراغ‌ های ماشین سریعاً پی به وجود یک اتفاق در لحظات بعد ببریم. می‌ تواند این مشکل از خرابی یا سوختن فیوز‌ها باشد. پس اگر در کارکرد سیستم برقی خودرو اختلالی به وجود آید، به بررسی فیوز‌ها می پردازیم. اما معمولاً خرابی در برق خودرو و کم‌ کاری بخش های برقی‌ یا از باتری است، یا دینام و یا اتصالی در سیم کشی ماشین. در این مطلب قصد داریم که علت نوسان برق دینام خودرو و کارکرد آن و علت مشکلاتی که امکان دارد داخل دینام وجود داشته باشد را ارائه دهیم.

نقش دینام در خودرو

دینام یا Alternator وظیفه شارژ باتری خودرو را برعهده دارد. به عبارتی باتری فقط تامین برق در زمان استارت زدن یا روشن نبودن خودرو است. در حالی که بعد از روشن شدن موتور برق رسانی به نقاط مختلف قطعات برقی خودرو، توسط دینام انجام می شود. درست است که باتری برق خودرو را تولید می کند، اما اگر دینام نباشد باتری یک منبع برق بدون مصرف می ماند، بنابراین کار دینام این است که باتری را شارژ می کند تا باتری بتواند برق خودرو را تولید کند.

 

علت نوسان برق دینام خودرو چیست؟ - نقش دینام

 

دلیل نوسان برق دینام چیست؟

علت های زیادی وجود دارد که برق دینام دچار مشکل شود که در ادامه هر کدام را مورد برسی خواهیم داد

دینام مرده

طول عمر معمول یک دینام جدید باید بین 5 تا 8 سال باشد. اگر این مدت طولانی باشد و شما دارای مشکلات الکتریکی باشید، ممکن است دینام شما به سادگی فرسوده شده و باید تعویض شود. یکی از اصلی ترین دلایلی باعث می شود دینام ماشین و برق ماشین دچار مشکل شود خراب شدن و سوختن دینام می باشد.

ECU خودرو

یکی از قطعاتی که تحت کنترل ایسیو است، دینام است. گاهی اوقات علت نوسان برق دینام ناشی از خراب بودن و یا وجود مشکل در ECU است. در نظر داشته باشید که علت نوسان برق دینام خودرو همیشه نشان دهنده مشکل دینام نمی باشد. بلکه شاید مشکل از جای دیگر باشد که از آن بی اطلاع هستید.

سیم کشی خودرو

یکی از اصلی ترین علت نوسان برق دینام سیم کشی ها می باشد، اگر حتی یکی از سیم کشی های باتری و دینام دچار مشکل و فرسودگی شود،کل کار دینام را دچار مشکل می کند. در این صورت باید آن را به مکانیکی برده و کار سیم کشی را از اول انجام دهد.

 

علت نوسان برق دینام خودرو چیست؟ - سیم کشی خودرو

 

 

فیوز دینام

دینام ماشین دارای یک سری فیوز است. اگر این فیوز ها به هر دلیلی دچار ایراد و فرسودگی شود، باید تعمیر یا تعویض شوند. زیرا علت نوسان برق دینام خودرو نیز رابطه مستقیمی با فیوز دینام دارد، همان گونه که گفتیم خرابی فیوز دینام منجر به از کار افتادن کارکرد دینام می شود

تسمه خراب

در دینام برای اینکه بتوان برق باتری را شارژ کرد از چرخش به وجود آمده، این چرخش توسط یک تسمه صورت می گیرد، اگر این تسمه از کار بیافتد باعث می شود که خود دینام دچار اشکال شود و شارژ مورد نیاز به باتری نرسد، باعث از کار افتادن دینام و خود باتری ماشین می شود. تسمه دینام بعنوان یک واسط، به قطعات مهم خودرو نیروی تولید شده را منتقل می کند. هنگامی که تسمه کولر یا دینام آسیب ببیند بر روی موتور فشار زیادی وارد می شود و از سوی دیگر امکان دارد حتی خودرو روشن هم نشود.

 

بیشتر بخوانید : عوارض باتری به باتری کردن خودرو 

 

شناسایی علائم خرابی دینام ماشین

خرابی دینام با هشدارهای واضحی همراه است. در مجموع سیستم برق‌ رسانی خودرو طوری طراحی شده تا در صورت بروز اشکال در دینام نخست تجهیزات فرعی از کار بیافتند تا راننده بتواند خودرو را کنترل و به تعمیرگاه ببرید.

 • روشن شدن چراغ دینام بر روی صفحه کیلومتر
 • خوردگی، پوسیدگی، شل بودن یا سفت بودن تسمه دینام
 • استشمام بوی سیم یا لاستیک سوخته
 • کم‌ نور یا خاموش شدن چراغ‌ های جلو
 • از کار افتادن گرمکن صندلی‌ ها
 • از کار افتادن رادیو ضبط
 • شنیده شدن صدای جیرجیر یا غر غر که ناشی از تراز نبودن فولی دینام با تسمه یا فرسودگی بوش‌ ها و یاتاقان‌ ها است.

 

 

علت نوسان برق دینام خودرو چیست؟ - علائم خرابی دینام

 

دلایل خرابی دینام خودرو

خرابی های دینام خودرو می‌ تواند دلایل متعددی داشته باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 1. از بین رفتن زغال دینام که با تعویض آن می‌ توان مشکل را برطرف کرد
 2. گیرپاچ کردن بلبرینگ‌ های دو سر دینام یا خرابی آنها
 3. سوختن سیم ‌پیچ داخلی دینام (که در این صورت را باید قید دینام را زده و آن را تعویض کنید)
 4. جدا شدن سیم ‌پیچ دینام و اتصال آن به روتور در اثر گرما
 5. خراب شدن آفتامات دینام

 

راهکارهای تقویت دینام خودرو

جهت تقویت دینام خودرو و پیشگیری از خراب شدن دینام، این روش ها توصیه می شوند:

 1. بازدید دوره ای تسمه دینام و جلوگیری از نوسان برق ناشی از خراب بودن فیوزها و یا سیم کشی خودرو، توصیه می شود.
 2. باتری های با ظرفیت بیشتر(حداقل ۶۵ آمپر ساعت) استفاده کنید.
 3. بعد از توقف های طولانی، پدال گاز را تا زمانی فشار دهید که دور موتور به ۲۰۰۰ دقیقه برسد. این کار را به صورت دوره ای انجام دهید.
 4. به هیچ عنوان دینام را با آب نشویید.
 5. تا حد امکان دور فن کولر را در پایین ترین درجه قرار دهید.
 6. چراغ های ماشین را در موارد غیر ضروری خاموش کنید.

 

 

راه تست سلامت دینام در حالت ساده آن چگونه است؟

هنگام روشن بودن خودرو، دینام وظیفه تامین برق شمع ها را در غیاب باتری، عهده‌ دار است. در این حالت اگر دینام خودرو سالم باشد، با برداشتن قطب مثبت از روی باتری، باز هم باید خودرو روشن بماند و اگر غیر این باشد، نشان از کم کاری دینام است.

 

علت نوسان برق دینام خودرو چیست؟ - تست سلامت دینام

نتیجه

بهتر است هر بار که روغن موتور را تعویض می کنید، زمانی را به تست تسمه دینام ماشین اختصاص دهید. با انجام روش های تست دینام خودرو، سالم یا خراب بودن دینام را بررسی کنید. همچنین در صورت ضعیف بودن آن اقدامات مربوط به تقویت دینام خودرو را انجام دهیم.

 

 

تعمیر و عیب یابی دینام انواع خودروهای خارجی در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید