رادیاتور ماشین چیست و چه کاری انجام می ‌دهد؟

در این مقاله با رادیاتور خودرو و علت کم شدن آب رادیاتور آشنا خواهیم شد. رادیاتور ( که به آن مخزن آب خودرو گفته می شود )، وظیفه خنک کردن موتور خودرو و سایر تجهیزات آن را به عهده دارد. همان طور که می دانید موتور خودرو بر پایه سیستم احتراق داخلی سوخت کار می ‌کند. بنابراین تولید حرارت در آن امری اجتناب ‌ناپذیر است. این حرارت تولیدی اگر از حد مشخصی بالاتر رود، خرابی موتور را به‌ همراه دارد. از طرف دیگر کمبود حرارت نیز برای موتور خودرو آسیب ‌زا است. بهترین دما برای موتور ۸ الی ۸۲ درجه سانتیگراد است. در واقع این رادیاتور است که با انتقال سریع حرارت از آب به هوا کمک می ‌کند که دمای خودرو از حد مشخص شده‌ ای بالاتر نرود.

 

رادیاتور از چه اجزایی ساخته شده است؟

به طور کلی، رادیاتور از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

 1. مخزن بالایی
 2. مخزن پایینی
 3. لوله های رابط که منبع بالایی را به پایینی متصل می ‌کند

 

شکل ظاهری رادیاتور و محل قرارگیری آن

رادیاتور خودرو وسیله ای شبیه به شوفاژ منازل در سایز بسیار کوچک تر است و شیارهای مرتب در یک ردیف شکل ظاهری آن را تشکیل می‌دهد. رادیاتور ها مسطح و مستطیل مانند می ‌باشد و در بخش جلویی کاپوت خودرو قرار گرفته اند. به طوری که از جلو پنجره قابل رویت می‌ باشند. در بالای رادیاتور مخزنی جهت ورود آب و مایع خنک کننده نیز وجود دارد. اهمیت این قطعه به قدری بالاست که باید هر هفته یکبار میزان آب و دمای آن به نوبت چک شود. در پشت رادیاتور خودرو نیز یک یا دو فن الکتریکی یا مکانیکی قرار دارد که با بالا رفتن دمای آب شروع به چرخش می کنند و دمای موتور را کاهش می دهند.

 

علت کم شدن آب رادیاتور چیست؟ - شکل ظاهری رادیاتور

 

 

نحوه عملکرد رادیاتور خودرو

فرآیند خنک کردن موتور خودرو بسیار ساده است و فقط با جریان آب در لوله های انتقال و داخل موتور انجام می شود. این فرآیند به این صورت است که ابتدا آب خنک که در محفظه پایین رادیاتور قرار دارد، از طریق لوله انتقال آب از رادیاتور به موتور، وارد موتور شده و با جریان داخل سیستم موتور، آن را خنک می کند. این آب موجب خنک شدن سیلندر شده و به سرسیلندر هدایت می شود و گرمای محفظه احتراق را می گیرد. در نهایت آبی که دیگر خنک نیست و دمای بالایی دارد، از طریق لوله برگشت آب از موتور، به محفظه بالایی رادیاتور باز می گردد. سپس بعد از خنک شدن، دوباره به چرخه خنک کردن وارد شده و این روند همچنان ادامه دارد.

 

ترکیبات تشکیل دهنده آب رادیاتور

آب رادیاتور یا همان خنک کننده مخلوطی از چند ماده مختلف مانند ضدیخ، اتیلن، پروپیلن گلیکول، آب، و ضد زنگ است و معمولا به نسبت ۵۰/۵۰ ترکیب شده اند. توجه به کیفیت مایعی که برای رادیاتور خودرو خود استفاده می‌کنید، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که داشتن فاکتورهایی از قبیل انتقال و جذب سریع حرارت حاصله از موتور توسط مایع رادیاتور، از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کافی نشان داد.

 

دلایل کم شدن آب رادیاتور ماشین

کم شدن آب رادیاتور، به جز نشتی می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. بنابراین با روشن شدن چراغ دما بهتر است قسمت های مختلف را همزمان بررسی کنید. این دلایل عبارتند از:

 • سوراخ بودن رادیاتور
 • نشتی در اتصالات رادیاتور
 • ورود آب به سیلندرها
 • نشتی از بخاری ماشین
 • خرابی درب رادیاتور و نشتی آب از آن
 • نشتی از درب منبع انبساط

 

علت کم شدن آب رادیاتور چیست؟ - دلایل کم شدن آب رادیاتور

 

راهکارهایی برای جلوگیری از کم شدن آب رادیاتور

در حالت معمول، آب رادیاتور هر سال یک بار باید تعویض شود. اما اگر به طور غیر عادی آب رادیاتور کم شود، باید علت آن را تشخیص داده و در صدد رفع آن برآمد. بررسی کردن موارد زیر بصورت دوره ای و منظم برای جلوگیری از کاهش آب رادیاتور، امری ضروری است.

 • چک کردن درب رادیاتور
 • چک کردن قمقمه آب رادیاتور
 • چک کردن شلنگ های رادیاتور
 • چک کردن فن خودرو
 • چک کردن سیلندر
 • چک کردن ترموستات
 • چک کردن واترپمپ
 • هواگیری رادیاتور
 • استفاده از ضد یخ با کیفیت

 

علت کم شدن آب رادیاتور چیست؟ - راهکار برای جلوگیری از کاهش آب رادیاتور

 

جمع بندی

در این مقاله با رادیاتور خودرو و نحوه کارکرد آن آشنا شدیم. روش های ساده ای وجود دارند که با انجام آن ها می توان از کم شدن آب رادیاتور جلوگیری کرد. روش هایی که انجام آن ها زمان و هزینه زیادی نیاز ندارد، می تواند ضمن جلوگیری از کم شدن آب رادیاتور از بروز خسارات به هنگام افزایش حرارت موتور که آسیب دیدن جدی قطعات مختلفی از موتور می شود را پیشگیری کند. توصیه می شود چنانچه خودتان قادر به انجام روش های جلوگیری از کم شدن آب رادیاتور هستید، آن ها را انجام دهید. در غیر این صورت خودرو را نزد یک تعمیرکار با تجربه برده تا روش های مورد نظر انجام شود.

 

 

 

 

تعمیر رادیاتور خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

 

 

رفتن به صفحه اینستاگرام امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید