آیا باتری به باتری کردن، به خودرو آسیب می زند؟

برای همه ما پیش آمده است که خودرو با استارت زدن روشن نمی شود. مطمئناً وقتی خودرو استارت نمی خورد و تمامی قطعات برقی خودرو از کار افتاده است، دلیل آن را می توان در باتری ماشین جستجو کرد. یکی از راه حل های آن هم باتری به باتری کردن خودرو است. اما چگونه؟ در این مقاله به نحوه باتری به باتری کردن اصولی را آموزش می دهیم تا اگر روزی باتری خودرویتان خالی از نیروی برق شد، خودتان نیز بتوانید از این طریق آن را دوباره احیا کنید.

دلایل خالی شدن باتری خودرو چیست؟

یکی از اتفاقاتی که صاحبان وسیله نقلیه از آن وحشت دارند، این است که وقتی آماده رفتن بر سر یک قرار مهم هستند، ماشینشان روشن نمی شود. اگر چه موارد متعددی می تواند منجر به این شود که خودرو روشن نشود، اما یکی از شایع ترین علت های آن مشکل در باتری اتومبیل است.

برق دزدی خودرو

به هر نوع اتصال در سیستم برق خودرو، برق دزدی گفته می‌ شود. در صورت مواجه شدن با برق دزدی در خودرو، ابتدا چراغ‌ صندوق عقب و چراغ‌ های داشبورد را بررسی کنید. چرا که ممکن است این چراغ‌ ها در زمانی که لازم نیست، روشن بمانند و باعث خالی شدن باتری خودرو شوند.

شرایط آب و هوایی

باتری‌ های کهنه و قدیمی نسبت به دمای هوا حساسیت بالایی دارند و خیلی زود آسیب می‌‌ بینند. هوای بسیار سرد یا گرم بر عملکرد باتری خودرو و مایع الکترولیت موجود در آن تاثیر می‌ گذارد و باعث کم شدن کارایی باتری می‌ شود.

روشن ماندن چراغ‌ ها

اولین موردی که باید بررسی شود، روشن ماندن چراغ‌ های خودرو است. اگر چراغ سقفی و چراغ‌ های اصلی خودرو مدت زمان زیادی هنگام خاموش بودن خودرو روشن بمانند، سبب خالی شدن باتری خودرو می‌ شوند.

عوارض باتری به باتری کردن خودرو - روشن ماندن چراغ ها

فرسودگی اتصالات

زمانی که اتصالات باتری اکسید شده باشد، برق رسانی خودرو با مشکل مواجه می‌‌ شود و شارژ شدن باتری به درستی انجام نمی‌ شود. در نتیجه سبب دشارژ شدن باتری خودرو می‌ شود.

وجود مشکل در دینام یا تسمه دینام خودرو

زمانی که خودرو روشن و در حال حرکت باشد و باتری خالی شود به این معناست که مشکل از دینام خودرو است. با حرکت خودرو باتری شارژ می‌ شود و اگر این اتفاق پیش نیاید، یعنی مشکل از دینام است. برای اطمینان تسمه دینام را بررسی کنید. چراکه احتمال پارگی یا فرسودگی آن وجود دارد.

کیفیت پایین باتری

باتری‌ های با کیفیت پایین توانایی کمی برای نگه داشتن شارژ دارند. اگر مدت زمان زیادی از عمر باتری خودرو گذشته باشد، باتری ضعیف شده و خیلی زود خالی می‌شود. باتری‌های ضعیف خیلی سریع دشارژ شده و عملکرد باتری را با مشکل روبرو می‌ کنند.

بیشتر بخوانید: از آسیب

نحوه باتری به باتری کردن خودرو چگونه است؟

در صورت خالی شدن باطری ماشین که نشانه آن صدای ضعیف ناله مانند استارت و یا صدای تیک تیک و استارت نخوردن می باشد، یکی از روش های روشن کردن ماشین باطری به باطری کردن است که در آن از یک باتری کمکی (معمولاً یک ماشین دیگر) استفاده می شود.
برای باطری به باطری کردن نیاز به کابل مخصوص می باشد. بوسیله این کابل قطبهای هم نام باتری ها به یکدیگر متصل می شوند. (قطب منفی به منفی و قطب مثبت به مثبت). مراقب باشید که قطب های غیر همنام را به یکدیگر متصل نکنید. چون در اینصورت به دزدگیر، قطعات و مدارات برقی آسیب وارد می شود.

عوارض باتری به باتری کردن خودرو - باتری به باتری ماشین

مراحل باطری به باطری کردن ماشین
 1. ماشین را تا جاییکه می توانید به جلوی خودرویی که استارت نمی زند، نزدیک کنید. مطمئن شوید که خودروها به هم نچسبیده اند.
 2. هر دو ماشین را خاموش کنید و کاپوت را باز کنید.
 3. گیره های مثبت (رنگی) کابل را به سر مثبت هر دوباتری وصل کنید.
 4. اطمینان پیدا کنید که سر مثبت دو باتری را با دو طرف مشابه کابل به هم وصل کرده اید.
 5. گیره منفی (سیاه) را به سر منفی باتری پر وصل کنید.
 6. در خودروی خراب، جایی دور از باتری را پیدا کنید که گیره منفی دیگر را به آن وصل کنید. روی بلوک موتور یا یک پایه فلزی که مستقیماً به موتور وصل شده است. احتمالاً در این مرحله یک جرقه ایجاد می شود. اما اگر جرقه بزرگ بود یا چیزی را خوب وصل نکرده اید یا باتری ایراد دارد که در این صورت تا قبل از تعویض باتری نمی توانید جامپ استارت کنید.
 7. بعد از اینکه کابل ها را وصل کردید، باید سعی کنید با ماشین خراب استارت بزنید. اگر تنها ایراد خودروی شما خالی بودن باتری باشد، خودرو باید بلافاصله روشن شود.
 8. اگر هنوز نمی توانید درست استارت بزنید، ابتدا کابل منفی را از ماشین خراب جدا کنید و سپس مطمئن شوید که سایر گیره های کابل به خوبی وصل شده اند. حالا دوباره گیره منفی را به بلوک موتور ماشین خراب وصل کنید و دوباره استارت بزنید.
 9. اگر کابل ها شروع به داغ شدن کردند، بلافاصله آنها را جدا کنید. کابلی که انتخاب کرده اید برای اینکار مناسب نیست.
 10. وقتی ماشین خراب روشن شد، اول کابل منفی را از ماشین خراب جدا کنید و بعد کابل منفی را از ماشین دیگر جدا کنید.
 11. در آخر کابل مثبت را از هر دو ماشین جدا کنید.

 

 

عوارض باتری به باتری کردن خودرو - باطری به باطری

 

کلام نهایی

بدون باتری، خودروی شما حتی روشن هم نمی شود. پس همانند دیگر قطعات باید همواره مراقب سلامت خودرو باشید. در صورتی که با رعایت نکات ایمنی طرز صحیح باتری به باتری را انجام دهید، آسیبی به شما وارد نخواهد شد. اما باید بدانید باطری به باطری فقط به صورت موقت ماشین را راه اندازی می کند و مشکل باتری شما را به طور دائم بر طرف نمی کند. بنابراین باید در اولین فرصت باتری خودرو را تعویض کنید. همچنین اگر بتوانید نحوه نگهداری از باتری را یاد بگیرید و رعایت کنید باتری می تواند بیشترین عمر مفید خود را داشته باشد و از خراب شدن زود هنگام آن جلوگیری کنید.

تعمیر و عیب یابی انواع خودروهای خارجی در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار 

 

همین حالا با ما تماس بگیرید