یکی از مهم ترین اجزایی که عملیات گاز خوردن خودرو را بر عهده دارد، سنسور (حسگر) دریچه گاز است. بنابراین لازم است با TPS و تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز، آشنا شوید. در ادامه مقاله به طور مفصل در این مورد صحبت خواهیم کرد.

سنسور دریچه گاز چیست و چه وظیفه‌ ای بر عهده دارد؟

حسگر موقعیت دریچه گاز یا TPS مخفف عبارت (Throttle Position Sensor) یک مقاومت متغیر است که میزان بازشدن دریچه گاز را نشان می‌دهد. روش کار این پتانسومتر بدین گونه است که با فشردن پدال گاز، دیافراگم دریچه ی گاز زاویه دار می‌شود. پتانسیومتر درجه ی زاویه ی دیافراگم را به ECU گزارش می دهد و ECU یا واحد کنترل الکترونیکی خودرو متناسب با میزان هوای ورودی از دریچه ی گاز به انژکتورها دستور پاشش سوخت را می فرستد. اصولا یکی از دلایل گاز خوردن خودرو همین سنسور دریچه گاز است.

محل قرارگیری سنسور(حسگر) دریچه گاز

مکان نصب سنسور دریچه گاز روی هوزینگ دریچه گاز می‌باشد و یا بطور دقیق ‌تر درست روبروی اهرم دریچه گاز می‌باشد. البته در بعضی از خودروها مانند پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و ۶ و SD، سیم گاز و اهرم دریچه گاز وجود ندارد. بلکه مجموعه موتور برقی دریچه گاز و سنسور دریچه گاز (TPS) ‌بصورت یکجا، تعبیه شده است.

 

فاکتورهای مهم تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز - محل قرارگیری سنسور دریچه گاز

 

علائم خرابی سنسور(حسگر) دریچه گاز خودرو

از علائم خرابی حسگر دریچه گاز خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بالا ماندن دور موتور

وقتی که اتومبیل در حالت خلاص، بدون دلیل گاز می خورد، احتمال خرابی سنسور دریچه گاز، بالاست.

گاز هرز خوردن ماشین

هنگامی که در حال عوض کردن دنده هستید و یا ماشین در حالت درجا است و موتور خودرو گاز زیاد و اضافی می خورد.

کات آف زودهنگام موتور اتومبیل

کات آف به حالتی گفته می شود که ecu، گاز خوردن موتور را کم و محدود می کند. در این حالت سوخت ارسالی و دستور پاشش قطع می شود. وقتی سنسور دریچه گاز خراب می شود، باعث بهم ریختن ترکیب سوخت به هوا شده و موجب رخ دادن کاتاف، زودتر از حالت عادی می شود.

کپ کردن ماشین (خودرو گاز نخورد و یا دیر گاز بخورد)

وقتی که پای خود را روی پدال گاز گذاشته و فشار می دهید، دریچه گاز باز می شود ولی ماشین گاز نمی خورد، متوجه کپ کردن ماشین شوید.

افزایش مصرف سوخت

میزان ترکیب سوخت به هوا زمانی بهم می خورد که زاویه دریچه گاز به درستی شناسایی نشود. در این صورت به داخل محفظه احتراق، سوخت زیادی منتقل می شود.

 

فاکتورهای مهم تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز - علائم خرابی سنسور دریچه گاز

 

خاموش شدن خودرو در زمان سرد بودن

وقتی که در حالت سرد بودن خودرو، شما آن را روشن کنید و ماشین خاموش شود.

پایین آمدن گاز خودرو با تاخیر

وقتی که درجه دور موتور با رها کردن پدال گاز، دیرتر به حالت ایده آل خود برگردد، نشان از خرابی سنسور دریچه گاز می باشد.

تاخیر در گاز خوردن خودرو

وقتی که ولتاژ سنسور دریچه هوا کمتر از میزان استاندارد باشد، خودرو زمانی با تاخیر گاز می خورد. دلیل آن هم این است که برای رسیدن ولتاژ به حالت استاندارد، چند ثانیه زمان بر می باشد تا برای گاز خوردن، ماشین شرایط بهتری را پیدا کند.

دلایل خرابی سنسور دریچه گاز

  • وجود نقض در ECU
  • خرابی پولکی دریچه گاز
  • نوسان برق و اتصالی در سیم کشی ماشین
  • شستن داخل موتور

 

فاکتورهای مهم تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز - دلایل خرابی سنسور دریچه گاز

 

 

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره علت سفت شدن فرمان هیدرولیک

 

نحوه عیب‌ یابی سنسور دریچه گاز

با استفاده از دستگاه مولتی متر (قسمت اهم متر):

  1. کلید یا سلکتور دستگاه مولتی ‌متر را روی قسمت اهم متر قرار دهید.
  2. سیم‌ های مشکی و قرمز را در مکان مربوطه قرار داده و دوسر سیم‌های مشکی و قرمز را دو به دو در حالت بسته و کاملا باز آزمایش کنید.
  3. اگر مقدار مقاومت به دست آمده در موقع آزمایش طبق جدول استاندارد مربوطه نباشد و یا مقدار مقاومت در حالت‌های باز و بسته بین پایه‌ های مختلف ثابت بماند ( به جزء دوپایه) و تغییر نکند (البته مقدار مقاومت در بین دو پایه در حالت بسته و باز در حالت ایده ‌آل ثابت می ‌باشد) سنسور موقعیت دریچه گاز خراب بوده و باید تعویض گردد.

 

فاکتورهای مهم تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز - جدول مقدار مقاومت سنسور وضعیت دریچه گاز

 

با استفاده از دستگاه عیب یاب (دیاگ):

در صورت خرابی سنسور دریچه گاز، خطای این سنسور در قسمت خواندن عیوب در دستگاه عیب‌ یاب نشان داده می‌ شود. ابتدا خطا را در قسمت پاک کردن خطاها پاک کرده و سپس در قسمت پارامترهای دستگاه عیب ‌یاب به تجزیه و تحلیل ولتاژ خروجی، درصد و حالت باز بودن دریچه گاز را مورد بررسی قرار دهید.

تعویض سنسور دریچه گاز

زمانی که مطمئن شدید، سنسور دریچه گاز خراب است و همین خرابی مشکلاتی را رقم زده است، بهترین کار این است که به یک تعمیرکار معتبر مراجعه و این سنسور را تعویض کنید. اگر ایراد را درست تشخیص داده باشید، با همین تعویض ساده، عملکرد خودروی شما تصحیح می‌شود و مشکلات محو می‌شوند. دقت داشته باشید که از یک نمونه مناسب و اصل به عنوان قطعه جایگزین استفاده کنید. در غیر این صورت تغییری در روند مشکلات شما ایجاد نمی‌شود.

نکات طلایی در مورد سنسور(حسگر) دریچه گاز

نکته 1- در صورتی که محور گاز خراب شده باشد سنسور دریچه گاز عملکرد درستی ندارد . لذا ممکن است بدون اینکه کد خطایی در سیستم وجود داشته باشد موتور بد کار کند.
نکته 2- باید توجه داشت که موتور به جز از دریچه گاز از جای دیگری نفس نکشد (پشت منیفولد ،پشت دریچه گاز، زیر منیفولد )
نکته 3- در صورتی که موتور در دور آرام گاز خور داشته باشد باید زاویه دریچه گاز بررسی شده و در صورت لزوم سیم گاز ریگلاژ شود.
این سبب می شود موتور به پدال گاز عکس العمل بهتری نشان دهد.

 

برای تعمیر و عیب یابی سنسور دریچه گاز انواع بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و … در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار کلیک کنید

همین حالا با ما تماس بگیرید