سیستم تهویه و کولر خودرو یکی از تجهیزات کاربردی و مهم است که عملکرد نسبتاً ساده ای دارد. تمامی سیستم‌های تهویه با خنک کردن کابین و حذف رطوبت شناخته می‌شوند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده کولر خودرو کدامند؟

سیستم تهویه مطبوع خودرو از بخش‌های گوناگون و متفاوتی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاص و مهمی را در انجام تهویه مناسب به عهده دارند.

 

کمپرسور کولر

 این قطعه وظیفه قلب را برای کولر خودرو دارد. کمپرسور به عنوان یک دستگاه حساس شناخته می شود که وظیفه به حرکت در آوردن و چرخش سیال یا گاز مبرد در اجزای سیستم را بر عهده دارد. کمپرسور گاز مبرد را از اوپراتور به داخل کندانسور و سپس به کپسول خشک‌ کننده منتقل می‌کند و دوباره به داخل اپراتور می‌فرستد.

 

قطعات تشکیل دهنده کولر ماشین - کمپرسور کولر

اواپراتور و فن کولر خودرو

اواپراتور ضمن کاهش دمای هوای کابین، رطوبت موجود در آن را نیز جذب کند. زمانی که فن کولر شروع به فعالیت می کند، جریان هوای تولید شده با گذر از اواپراتور، سرمای تولیدی فن را به داخل کابین خودرو منتقل می‌کند. در واقع فن کولر وظیفه چرخش هوا در فضای کابین خودرو را برعهده دارد و از این طریق به خنک شدن فضا کمک زیادی  می‌کند.

 

 

قطعات تشکیل دهنده کولر ماشین - اواپراتور و فن کولر

کندانسور کولر (رادیاتور کولر خودرو)

کندانسور یا رادیاتور کولر خودرو گرمای جذب شده توسط اواپراتور از گاز مبرد داخل سیستم را به هوای محیط خارج از کابین اتومبیل انتقال می‌دهد.

قطعات تشکیل دهنده کولر ماشین - کندانسور کولر

رسیور درایر کولر 

رسیور درایر به‌ عنوان منبع ذخیره گاز مبرد و جاذب رطوبت گاز عمل می‌نماید. معمولاً این قطعه دارای یک پرشرکنترل (مانوستات) ایمنی می‌باشد تا در مواقعی که فشار گاز از حد تعریف شده کمتر یا بیشتر شود، به‌طور خودکار جریان برق کمپرسور را قطع ‌نماید.

 

 

قطعات تشکیل دهنده کولر ماشین - رسیور درایر کولر

شیر انبساط

شیر انبساط کولر تعیین کننده میزان صحیح گاز وارد شده از کندانسور کولر به داخل اواپراتور از طریق یک فیلتر است. همچنین این قطعه فشار مبرد را به‌ طور ناگهانی کاهش می‌دهد. هنگامی ‌که کمپرسور شروع به کار می‌نماید، شیر انبساط کولر ماشین بازشده و مبرد مایع با عبور از صافی مربوط به ورودی مایع پرفشار به گاز پر فشار تبدیل می‌گردد.

 

قطعات تشکیل دهنده کولر ماشین - شیر انبساط کولر

گاز کولر خودرو

گاز R134 کولر استاندارد که برای شارژ کولر ماشین استفاده می شود. این گاز باعث می شود که:

  1. دما و فشار بحرانی مبرد در حالت بالاتری از دما و فشار کاری سیستم قرار گیرد.
  2. دمای انجماد پایین‌تر از نقطه انجماد کاری سیستم قرار گیرد.

 

 

قطعات تشکیل دهنده کولر ماشین - گاز کولر

علائم خرابی کولر خودرو

برای این ‌که متوجه شویم کولر ماشین ما خراب است، باید به نکات مختلفی توجه کنیم:

  • روشن نشدن کولر ماشین
  • خنک‌ نکردن کولر
  • صداهای عجیب و غیرعادی کولر
  • یخ زدن لوله‌ها
  • بوی نامطبوع
  • عمل نکردن کمپرسور

از جمله نشانه های خرابی کولر ماشین است. با دیدن هر کدام از این علائم توصیه می شود که در اسرع وقت به متخصصین و تعمیرکاران حرفه ای مراجعه نمایید.

 

 

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید