مکمل‌ های بنزین مفید است یا مضر؟

حتماً تا به حال برای شما نیز پیش آمده که به پمپ بنزین مراجعه کنید و در آنجا به شما پیشنهاد استفاده از انواع مکمل های سوخت جهت بهبود عملکرد خودروی شما را معرفی کند. مکمل های مصرف سوخت، فرآورده های سوختی هستند که در جایگاه های عرضه سوخت به صورت قرص یا محلول به فروش می رسند. در بازار پر رونق مکمل‌ های سوخت، تنها تعداد معدودی از آنها مزایای قابل قبول به ‌ارمغان می‌ آورند. در این مقاله سعی کرده ایم مزایا و معایب استفاده از مکمل های سوخت را بازگو کنیم تا بتوانید هنگام استفاده از این مکمل ها، آگاهانه تر تصمیم بگیرید و استفاده کنید.

مکمل های سوخت چه کاربردی دارند؟

عوامل بسیاری در عملکرد صحیح موتور تاثیر گذار است که از مهمترین آنها می توان به سوخت ورودی اشاره کرد. اگر موتور خودرو نتواند به صورت نرمال کار کند، مصرف بنزین افزایش و سرعت و شتاب خودرو کاهش می یابد. از جمله دلایل ایجاد این مشکلات می‌ تواند افت درجه اکتان بنزین نیز باشد. بدون شک پس از اطمینان یافتن از تنظیم بودن موتور خودرو و موارد فنی، استفاده از مکمل های سوختی از جمله راه های پیشنهادی و موثر خواهد بود. از آنجایی که برای موتور های بنزین سوز، عدد اکتان از درجه اهمیت بالایی برخوردار است، اما در بسیاری از مواقع عدد اکتان شرایط ایده آلی ندارد. پس استفاده از یک مکمل مناسب و با کیفیت به شدت توصیه می شود.

دلیل اهمیت بالا بودن عدد اکتان چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا به دنبال افزایش عدد اکتان بنزین هستیم؟ قبل از هر چیز ابتدا باید با عملکرد موتور و نحوه احتراق سوخت آشنا شویم. به طور کلی موتور‌های احتراق داخلی دارای چهار مرحله زیر هستند:

 1.  مرحله مکش
 2.  مرحله تراکم
 3.  مرحله قدرت
 4.  مرحله تخلیه

 

مزایا و معایب استفاده از مکمل های سوخت - اهمیت عدد اکتان

 

مرحله مهم در تعیین نوع سوخت، مرحله تراکم می‌ باشد و زمانی رخ می دهد که مخلوط هوا و بنزین توسط پیستون تا حد مشخصی متراکم می‌شود. مخلوط هوا و سوخت پس از پایان زمان تراکم، به وسیله جرقه توسط شمع محترق می‌ شود، میزان تراکم انجام شده را با عددی به نام نسبت تراکم می‌سنجند که نسبت تراکم در خودروهای قدیمی 5:1 و در خودروهای جدید 12:1 است.

هنگامی که مخلوط سوخت و هوا که ماده‌ای با قابلیت اشتعال بالاست به علت تراکم زودتر از جرقه شمع، محترق می‌ شود، موتور دچار کوبش می‌ شود. چون قبل از اینکه پیستون به بالاترین نقطه خودش برسد وسط راه و با نیروی مخالف آن را به پایین می‌ راند که دلیل این کوبش همین است. یعنی عدد اکتان بنزین پایین است. این ضربه‌ های مکرر می‌تواند صدماتی به قطعاتی از موتور از جمله گژن‌پین، پیستون، شاتون و … وارد کند.

بنابراین عدد اکتان یکی از فاکتورهای مهم در تعیین سوخت مناسب است. بر اساس استاندارد اتحادیه اروپا از سال 2004 عدد اکتان بنزین نباید کمتر از 95 باشد. در حال حاضر در کشورمان، عدد اکتان بنزین معمولی 87 و بنزین سوپر بین 91 تا 95 است.

انواع مکمل سوخت

یکی از افزودنی های رایج برای خودروها که در زمان سوخت گیری در کنار بنزین یا گازوئیل به باک خودرو افزوده شده تا عملکرد خودروها را در زمان فعالیت بهبود ببخشد، مکمل سوخت است.
از انواع مکمل ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  مکمل های سوخت بدون سرب (مخصوص خودروهای قدیمی)
 •  مکمل های سوخت افزایش دهنده اکتان و تمیزکنندگی سیستم سوخت رسان
 •  مکمل های اکتان بالا (مخصوص خودروهای جدید)
 •  مکمل های سوخت شوینده انژکتور یا کاربراتور

 

مزایا و معایب استفاده از مکمل های سوخت - انواع مکمل سوخت

 

فواید استفاده از مکمل های سوخت

 

 • کاهش مصرف سوخت و صرفه جویی در هزینه
 • افزایش بهره وری در احتراق
 • افزایش در روند روان کنندگی سوخت
 • بهبود ساختار سوخت رسانی و در نتیجه افزایش نیرو و کاهش آلودگی
 • جلوگیری از یخ زدن سوخت در دمای پایین
 • افزایش طول عمر موتور خودرو
 • جلوگیری از قفل شدن شیر‌ انژکتور
 • روان کاری اجزای متحرک در سیستم سوخت رسانی و موتور
 • افزایش پایداری سوخت
 • از بین رفتن رسوبات و مواد زائد

 

مزایا و معایب استفاده از مکمل های سوخت - مزایای مکمل سوخت

 

معایب استفاده از مکمل های سوخت

بعضی از افراد متخصص ادعا می کنند که مکمل های سوخت دارای معایب زیادی هستند. از معایب استفاده از مکمل، می توان به مضر بودن آن برای طبیعت اشاره کرد. استفاده از مکمل های سوخت منجر به کاهش هیدروکربن و مونوکسید کربن خروجی از اگزوز می شود. ولی وجود آن ها در خارج از باک به عنوان نمونه بر روی زمین و در هوای آزاد برای سلامتی انسان و محیط زیست بسیار خطرناک است.

 

طریقه مصرف مکمل سوخت

نحوه استفاده از این مکمل ها بسیار راحت است. در بیشتر موارد مکمل‌های سوخت حالت مایع دارند و فقط نیاز است آن‌ها را داخل باک خودرو بریزید. البته باک باید پراز بنزین یا گازوئیل باشد. مکمل باید با سوخت ترکیب شود و وارد سیستم سوخت‌رسانی خودرو شود تا کارکرد مناسبی داشته باشد.

 

جمع بندی

بسیاری از کارشناسان تاکید بسیار دارند که کوچکترین اشتباهی در میزان استفاده از مکمل های سوخت می‌تواند به ساختار خودرو آسیب برساند و موجب خوردگی در بخش‌های مختلف خودرو شود. در مجموع می توان گفت اگر خودروی شما عمر کمی دارد و به طور مرتب از آن محافظت می کنید هیچ احتیاجی به استفاده از مکمل های سوخت ندارید. اما اگر خودروی شما مدت زمان زیادی خواب بوده است و مدل آن کمی قدیمی شده است، بد نیست یک بار از مکمل سوخت برای روشن نمودن آن استفاده کنید. قبل از خرید مکمل سوخت خودرو، در مورد شرکت سازنده و همچنین فروشگاه‌های فروش مکمل سوخت تحقیق کنید تا بتوانید نمونه اصل و مناسب را برای خودرویتان خریداری کنید.

 

تعمیر و عیب یابی انواع خودروهای خارجی، توسط مکانیک ماهر امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید