جلوبندی یا سیستم تعلیق خودرو، مجموعه‌ ای از قطعات است که برای حفظ تعادل در خودرو در حین حرکت یا سکون استفاده می‌ شود. جلوبندی از مهم ترین سیستم‌ های خودرو است. در صورت حذف کامل از این سیستم، خودروی شما با یک کالسکه چوبی تفاوتی نخواهد داشت. جلوبندی خودرو شامل قسمت جلویی و زیرین ماشین می شود که ارتباط تنگاتنگی با سیستم تعلیق خودرو دارد. با این تفاوت که سیستم تعلیق شامل چرخ های عقب خودرو و کمک فنرها نیز می‌ شود. اما جلوبندی فقط به قسمت جلوی خودرو اطلاق میشود و شامل فرمان و میل فرمان نیز هست.

اجزای تشکیل دهنده جلوبندی خودرو

سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو از قطعات مختلف و بسیاری تشکیل شده است که باعث حفظ تعادل خودرو در حال حرکت و حتی در حالت سکون می شود. سلامت و عملکرد صحیح سیستم تعلیق خودرو آسایش و راحتی بیشتری را برای سرنشینان اتومبیل به ارمغان می آورد. عدم هماهنگی و یا ایجاد خرابی در هر کدام از این قطعات موجب ایجاد اشکالاتی در حین رانندگی خواهد شد. این قطعات عبارتند از:

 • اکسل

به محور مرکزی چرخ یا دنده، اکسل گفته می شود. اکسل معمولا به وسیله ی یاتاقان، ثابت نگه داشته شده تا چرخ و یا دنده این امکان را داشته باشد که به راحتی دور آن (اکسل) بچرخد.

مشکلات شایع در جلوبندی خودرو -اکسل

 • سیستم فرمان

ماموریت اصلی تعریف شده برای این سیستم ابتدایی تبدیل نیرو دورانی فرمان به نیرو افقی روی چرخ‌ های جلو خودروست. یک نمونه ساده و مکانیکی که به سادگی زمانی که راننده فرمان را می‌ چرخاند نیرو دورانی را به نیرو افقی مبدل می‌ کند.

 • سیستم تعلیق در جلو

بخشی از خودرو است که مانع از انتقال ارتعاشات و تکان‌ های ناشی از حرکت خودرو روی سطوح ناهموار به بدنه‌ در حال حرکت و سرنشینان می‌شود.

 • سگ دست و شغال دست

سگ دست یک قطعه ی لولا مانند می باشد که علاوه بر نگهداری چرخ ها، چرخش آنها روی محور فرمان نیز به عهده ی این قطعه ی مهم است. شغال دست قطعه ای در قسمت جلوبندی است که سیبک فرمان خودرو، میل فرمان و میل کمک به آن وصل می شود.

 • طبق

یک قطعه ی بازویی شکل است که وظیفه آن اتصال شاسی خودرو به سیستم تعلیق است.

 • رام

یک قطعه ای فلزی است که قطعات جلوبندی خودرو از طریق آن به اتاق خودرو متصل می شود.

 • میل تعادل و میل موج گیر

قطعه ایست که  نیرو را بین چرخ ها در حین حرکت تقسیم می کند. به هنگام عبور از پیچ ها به ویژه در سرعت های بالا، از خم شدن خودرو به سمت بیرون پیچ، جلوگیری می کند.

 • بلبرینگ و توپی چرخ‌ ها

از قسمت‌ های مهم دیگر خودرو که خرابی آن از مهم ترین علل خرابی جلوبندی خودرو محسوب می شود بلبرینگ چرخ می باشد.

 • فنر و کمک فنرهای جلو

این قطعه نقش پررنگی در گرفتن ضربات جاده و کنترل نوسانات دارد. این وسیله اگر خراب شود می‌ تواند مشکلات بسیار زیادی را در جلوبندی خودرو ایجاد نماید.

مشکلات شایع در جلوبندی خودرو -فنر و کمک فنرهای جلو

 • سیبک‌ ها

گوی و کاسه یا همان سیبک، قطعه ای کروی شکل که چرخ های اتومبیل را به سیستم تعلیق متصل می کند و موجب چرخیدن آنها می شود. چرخش این قطعه در جهت محور مختصات xyz، سبب فرمان دهی به قسمت جلویی خودرو می شود.

 

نقش جلوبندی در هر خودرو چیست ؟

 1. تعلیق خودرو
 2. کاهش لرزش خودرو
 3. نقش ضربه گیری توسط کمک فنر

 

مهم ترین علائم خرابی جلوبندی خودرو

از اساسی ترین و مهم ترین علائمی که در خرابی جلوبندی ماشین تاثیر گذار هستند عبارتست از :

روغن زدگی اجزا و قطعات سیستم تعلیق

روغن زدگی و روغنی بودن قطعاتی مانند کمک فنر را می توان از دیگر نشانه های بروز مشکل در جلوبندی خودرو دانست. اگر پس از بررسی قسمت های زیرین ماشین، با ظاهر روغنی و چرب فنر و کمک فنر مواجه شدید، این احتمال وجود دارد که سیستم جلوبندی خودرو دچار نقص و ایراد فنی شده باشد.

لرزش و کشیده شدن فرمان خودرو

لرزش فرمان و کشیده شدن فرمان در یک سمت (خودرو در جهت عکس فرمان عمل کرده و به سمت دیگر کشیده می شود) از نشانه های خرابی جلوبندی خودرو تلقی می گردد. گاهی لرزش فرمان تنها در هنگام ترمز گیری بوده که این عیب از دیسک‌ های ترمز است. وقتی دیسک تاب داشته باشد در هنگام ترمزگیری این حالت مشاهده می‌ شود. برای برطرف کردن این عیب دو راه دارید:

1 – ابتدا باید قطر دیسک‌ ها سنجیده شود. اگر به حد لازم بود با تراشکاری و برداشتن لایه‌ ای نازک از روی دیسک این عیب برطرف می‌شود.

2- ولی اگر قطر دیسک کم باشد باید حتماً عوض شود.

 

نقص فنی سیستم تعلیق

از دیگر علائم خراب شدن و بروز مشکل در جلوبندی انواع خودرو، خرابی و معیوب شدن سیستم تعلیق می باشد. نقص فنی این سیستم در عملکرد و کارکرد هندلینگ و هدایت پذیری خودرو تاثیر منفی و نامطلوب بر جای می گذارد.

 

 ایجاد آج های ناهماهنگ بر سطح لاستیک ها

وجود نقاط صاف و مسطح بر سطح لاستیک ها، می تواند موید خرابی و معیوب شدن سیستم جلوبندی خودرو باشد. این موارد موجب برهم خوردن تعادل و بالانس سیستم تعلیق می شود. در نتیجه این امر فشار نابرابر به لاستیک ها وارد شده که نتیجه آن، بر هم خوردن بالانس چرخ ها و بروز مشکلات در بخش جلوبندی خودرو است.

 

مشکلات شایع در جلوبندی خودرو -آج های ناهماهنگ بر سطح لاستیک ها

چه مشکلاتی مربوط به جلوبندی خودرو می باشد؟

 • لرزش فرمان خودرو
 • انحراف خودرو
 • گیچ زدن خودرو
 • وجود سر و صدا ی خودرو روی موانع و دست اندازها
 • سوت زدن چرخ ها

 

نحوه تشخیص مشکلات جلوبندی با دیاگ زدن خودرو

اگر سر و صدا در قسمت جلوبندی خودرو به گوش رسید، به نحوی که صدای حاصل از ورود به ناهمواری‌ های خیابان‌ ها به صورت تق‌تق از جلو خارج شد، یعنی سیستم تعلیق ماشین شما نیاز به تعمیر دارد. در این حالت اگر این سیستم دچار ایراد شده باشد، از طریق دیاگ زدن خودرو قابل شناسایی است.

 

 

برای تعمیر و عیب یابی جلوبندی انواع خودروی بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و … در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار کلیک کنید

همین حالا با ما تماس بگیرید