مهمترین علت گرم نکردن بخاری ماشین چیست؟

با نزدیک‌تر شدن به فصل سرما، کارکرد صحیح بخاری خودرو بعنوان وسیله گرمایشی داخل کابین، امری بسیار مهم است. با توجه به آنکه به فصل سرما نزدیک می شویم، بر آن شدیم تا نحوه عملکرد سیستم گرمایشی و مشکلات و دلایل خرابی بخاری خودرو، توضیحاتی را ارائه دهیم.

عملکرد بخاری اتومبیل چگونه است؟

قبل از بررسی دلایل خرابی بخاری خودرو، لازم است با عملکرد آن آشنا شویم. برای استفاده از بخاری، ابتدا باید خودرو را روشن کنید تا موتور خودرو گرم شود. چرا که گرمای بخاری از حرارت آب داخل موتور تامین می ‌شود. در واقع انرژی سیستم گرمایشی خودرو از حرارت تولید شده توسط پیشرانه دریافت می ‌شود. به این معنی که مانند کولر ماشین احتیاج به هیچ گونه منبع خارجی تامین انرژی و اخذ مستقیم نیرو از موتور ندارد.
فرآیند احتراق سوخت در پیشرانه حرارت بسیار بالایی آزاد می کند. این گرما توسط مایع خنک کننده جذب می‌ شود تا پس از عبور از رادیاتور، دمای آن متعادل و از حرارت موتور تا حد معمول کم شود.

مشکلات و دلایل خرابی بخاری خودرو - عملکرد بخاری اتومبیل

این مایع خنک کننده (آب موتور) علاوه بر عبور از میان مجاری رادیاتور اصلی در قسمت جلوی خودرو، در بین راه از رادیاتور بخاری نیز عبور می‌ کند. بدنه رادیاتور بخاری گرمای آب موتور را جذب و هوای اطراف را گرم می‌ کند. این هوای گرم توسط فن دمنده‌ ای که انرژی‌ اش از باتری تامین می ‌شود، به هوای گرم تبدیل و وارد کابین می ‌شود.

راهکارهایی برای گرم شدن سریع کابین خودرو با بخاری

میزان گرمای آب موتور

برای تامین دمای گرم، ابتدا باید درجه آب موتور به اندازه کافی بالا باشد. در خودروهای قدیمی که کاربراتوری بودند، حدود ۱۴تا ۱۶دقیقه زمان نیاز بود تا باد گرم از دریچه ‌‍‌ها وارد اتاق شود. اما خودروهای جدید که انژکتوری هستند، فقط 3 ثانیه زمان برای تکمیل این فرآیند نیاز دارند.

جنس بدنه رادیاتور

جنس رادیاتور در رسانایی و نارسانایی گرما بسیار موثر است. در خودروهای امروزی به جای مس و برنج از آلومینیوم در ساخت رادیاتور استفاده شده است. این موضوع تاثیر خوبی در مدت زمان مورد نیاز برای انتقال باد گرم در بخاری خودرو گذاشته است.

 

بیشتر بخوانید : علت عمل نکردن فن خودرو چیست؟

 

 

دلایل خرابی بخاری خودرو

هنگامی که بخاری خودرو دچار ایراد شود و از کار بیفتد، علاوه بر محیط سردی که برای سرنشینان به‌ وجود می ‌آید، شیشه ‌های خودرو نیز بخار کرده و شرایط رانندگی را برای راننده به ‌شدت سخت و خطرناک می ‌کند. در ادامه عواملی را که باعث خرابی و درست کار نکردن بخاری خودرو می ‌شوند را با هم بررسی می ‌کنیم.

 

مشکلات و دلایل خرابی بخاری خودرو - دلایل خرابی بخاری

خرابی ترموستات خودرو

ترموستات خودرو اصلی ‌ترین قطعه ای که هنگام کار نکردن صحیح وسیله گرمایشی، باید مد نظر قرار دهید، میباشد. به این دلیل که ترموستات در خودرو وظیفه تنظیم دمای آب داخل موتور را بر عهده دارد. زمانی که حرارت آب داخل موتور بالا برود آن را برای بخاری خودرو منتقل می ‌کند و قطعا خرابی این قطعه باعث می ‌شود تا شما حرارتی را در داخل کابین احساس نکنید.

 

مشکلات و دلایل خرابی بخاری خودرو - خرابی ترموستات خودرو

کمبود مایع خنک کننده و یا هوا گرفتن مجاری آبرسانی موتور

در صورتی که درون پیشرانه به اندازه کافی مایعات خنک کننده وجود نداشته باشد و یا در مجاری آب رسانی به موتور هوا محبوس شده باشد، مایع خنک کننده به میزان کافی و با شدت مناسب به رادیاتور بخاری نمی رسد. در نتیجه گرمای کمتری نیز عاید این بخش خواهد شد.

نقص در عملکرد واتر پمپ

پمپ آب وظیفه تامین انرژی لازم برای به گردش در آمدن آب در پیشرانه و رادیاتورها را دارد. هر گونه نقص در آن، موجب کاهش شدت حرکت جریان آب داغ درون محفظه موتور و رادیاتورها شده و گرمای کمتری نصیب رادیاتور بخاری می‌ شود.

خرابی فن و یا دمنده بخاری

در این حالت رادیاتور به خوبی گرم می ‌شود، آب داغ موتور نیز وارد سیستم می ‌شود، ولی در نهایت به دلیل عدم کارکرد فن، تهویه خودرو هیچ بادی تولید نمی ‌کند. علت این اتفاق می ‌تواند سوختن یکی از فیوز‌ها و یا خراب شدن موتور فن بخاری باشد که باید توسط برقکار برای رفع این خرابی اقدام کنیم.

 

جرم ‌گرفتگی رادیاتور

در صورتی که رادیاتور دچار جرم‌ گرفتگی شود، حرکت صحیح آب را تحت تاثیر گذاشته و عملکرد بخاری ماشین را مختل می‌ کند. همچنین یکی دیگر از دلایل گردش نادرست آب موتور نیز می‌ تواند گرفتگی لوله‌ ها (شلنگ ‌های) ورودی به رادیات باشد.

 

مشکلات و دلایل خرابی بخاری خودرو - جرم گرفتگی رادیاتور

جمع بندی

در این مقاله به مشکلات و دلایل خرابی بخاری خودرو پرداختیم. نکته این که همیشه رانندگی در شرایط مطلوب راحت تر است. یکی از اجزای این شرایط مطلوب هوای داخل کابین خودرو است. رانندگی در روزهای سرد، نیازمند این است که بخاری خودرو در شرایط مطلوبی کار کند. نقش سیستم تهویه مطبوع خودروها در گرمای تابستان و سرمای زمستان بیش از هر زمانی پر رنگ می شود. بنابراین باید عملکرد آنها را زیر ذره بین قرار داد. به این طریق می توان در صورت عدم عملکرد صحیح، نقایص احتمالی برطرف کرد. توصیه می‌ کنیم قبل از سردتر شدن هوا، بخاری ماشین خود را چک کنید. در صورت وجود هر گونه ایراد، نسبت به رفع آن اقدام کنید تا در فصل زمستان به مشکل برنخورید.

 

 

تعمیر و عیب یابی بخاری انواع خودروهای خارجی در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

 

همین حالا با ما تماس بگیرید