علت عمل نکردن فن خودرو چیست؟

سیستم خنک‌ کننده خودرو، یکی از مهم ‌ترین سیستم ‌ها در خودروهای بنزینی با موتورهای احتراق داخلی است. این سیستم در خودرو وظیفه کاهش دمای سیال خنک‌ کاری را بر عهده دارد و یکی از اجزای مهم این سیستم، پروانه خنک ‌کننده یا فن است. این قطعه با تولید جریان مناسب هوا برای رادیاتور و تبادل حرارتی، دمای سیال را کاهش می ‌دهد. در صورت بالا رفتن بیش از حد دما در سیستم فنی خودرو، قطعات مختلف دچار آسیب شده و ماشین از کار می ‌افتد. در این مقاله به دلایلی که باعث از کار افتادن فن ماشین می شوند، خواهیم پرداخت.

پروانه یا فن ماشین و وظیفه مهم آن در خودرو چیست؟

در تمامی خودروها، یک قطعه پروانه ای مانند در قسمت جلوی ماشین دیده می شود که پس از روشن کردن ماشین مدام در حال چرخش است که به آن پروانه فن یا همان فن می گویند. این پروانه به دو صورت کلی در ماشین ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

 • فن مکانیکی
 • فن برقی

امروزه استفاده از فن‌های مکانیکی منسوخ شده و فن ‌های برقی مورد استفاده قرار می گیرند. فن‌ های مکانیکی در قسمت اجزای مکانیکی این سیستم خنک کاری بودند. فن ‌های برقی با متعلقات آن در بخش الکتریکی سیستم خنک‌ کاری قرار می ‌گیرند.

یکی از سیستم ‌هایی که تاثیر به سزایی در خنک کردن پیشرانه دارد، فن خودرو است. بدون وجود این قطعه بقای موتور خودرو امکان پذیر نیست. چرا که در هر بار روشن شدن موتور و حرکت ماشین، دمای موتور به صورت چشمگیری بالا رفته و عدم کاهش این دما که ناشی از اشتعال و جرقه زنی است، باعث اختلال در کارایی قطعات ماشین و در نهایت کاهش راندمان خودرو می شود. در نتیجه این فن خودرو است که با عمل خنک سازی باعث جلوگیری از افزایش دما و اختلالات خواهد شد.

 

مهمترین دلایل از کار افتادن فن خودرو - وظیفه پروانه یا فن خودرو

 

 

اجزای فن‌ برقی و نحوه عملکرد آن

اجزای تشکیل دهنده سیستم فن برقی عبارتند از :

 • پروانه
 • الکترو موتور
 • ECU
 • رله‌ های کنترلی
 • سنسور آب در خودروهای انژکتوری
 • فشنگی دمای آب در خودرو های کاربراتوری

 

علائم خرابی فن و دلایل آن

عدم کارکرد مناسب سیستم فن خودرو علائم متعددی را به دنبال دارد. ما در این بخش می خواهیم شما را با چند مورد از مهمترین آنها آشنا کنیم تا در صورت مشاهده، بلافاصله جهت تعویض و یا تعمیر پروانه فن اقدام نمایید. برخی از این علایم شامل موارد زیر می‌شوند:

1 – از کار افتادن واتر پمپ

عملکرد واتر پمپ و پروانه فن کاملا به هم وابسته است. اگر واتر پمپ دچار مشکل شود، احتمالاً در عملکرد پروانه فن نیز تاثیر می گذارد. ممکن است در اثر خنک نشدن آب موجود در رادیات، واتر پمپ ها نیز به علت دمای بالای آب دچار آسیب دیدگی شوند.

2 – افزایش بیش از حد دمای آب رادیاتور

آب موجود در رادیاتورها پس از پمپاژ شدن و خنک کردن محیط اطراف موتور، دچار افزایش دما شده و وظیفه فن ها پایپن آوردن دمای این آب است. بنابراین اگر این قطعه به درستی کار نکند، نمی تواند آب درون رادیاتور را خنک کرده و به دمای مورد نظر برساند.

 

مهمترین دلایل از کار افتادن فن خودرو - علائم خرابی فن خودرو

 

3 – روشن شدن چراغ چک خودرو

چراغ چک خودرو یک آپشن فوق العاده کاربردی محسوب میشود. مهمترین نقش این چراغ، آگاه سازی راننده نسبت به وجود یک یا چند نوع اختلال در خودرو است. بنابراین در صورت مشاهده روشن بودن این چراغ، بلافاصله ماشین خود را نزد مکانیک برده تا آن را عیب یابی نماید.

4 – صدای تق تق کردن در قسمت جلوی خودرو

پروانه فن در قسمت جلوی خودرو تعبیه شده است. شکستن این پروانه ها و یا اختلال در عملکرد آنها به هر دلیلی باعث ایجاد صدایی تق تق مانند در قسمت جلویی خودرو می شود.

یکسره کار کردن فن خودرو

خودرو ها بعضی مواقع به علت عوامل مختلفی دچار یکسری مشکلات جدی می شوند. اگر بخواهیم یکی از مهمترین آنها را نام ببریم، می توانیم به یکسره شدن فن خودرو اشاره کنیم. یکسره کار کردن فن خنک کننده باعث کاهش بیش از حد و انجماد آب رادیاتور شده که موجب افزایش مصرف سوخت، کاهش عمر فن خودرو، گرم نکردن بخاری ماشین و آسیب دیدن قطعات موتوری می شود.
زمانی که فن خاموش نمی شود و مدام کار می کند، می تواند نشانه یکی مشکل جدی در خودرو باشد و باید در یکی از قطعات زیر این مشکل به وجود آمده را بررسی کرد:

 • وجود ایراد در ترموستات
 • خرابی واتر پمپ
 • خراب شدن رله فن
 • خرابی فشنگی یا سنسور دمای آب
 • وجود مشکل در سیم کشی فن
 • ایراد در کامپیوتر یا ECU
 • وجود ایراد در یونیت فن
 • ضعیف بودن اتصال بدنه

 

مهمترین دلایل از کار افتادن فن خودرو - یکسره کار کردن فن

 

نتیجه گیری

در این مقاله دریافتیم که از سیستم ‌های حیاتی و مهم که وجود آن در هر وسیله نقلیه ای ضروری است، سیستم خنک‌ کننده موتور است. چرا که این سیستم شرایطی را فراهم می‌ آورد تا موتور خودرو در دمای استاندارد تعریف شده خود کار کرده و اجازه بالاتر رفتن و یا پایین ‌تر آمدن دما را از دمای استاندارد تعریف شده برای آن نمی دهد.
در صورتی که مشکلی در زمینه کار نکردن فن خودرویتان دارید، به یک مکانیک باتجربه و ماهر مراجعه کنید تا سیستم را بررسی، عیب یابی و رفع ایراد نماید.

 

 

 

تعمیر و عیب یابی فن انواع خودروهای خارجی در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

 

همین حالا با ما تماس بگیرید