رادیاتور یکی از قطعات با اهمیت و کاربردی در هر خودرویی است که به صورت مستقیم بر عملکرد موتور تاثیر می گذارد. در صورتی که به درستی کار نکند، موتور خودرو خنک سازی نشده و با مشکلاتی در کارکرد خود روبرو خواهد شد. در شرایطی ممکن است که هوا به رادیاتور خودرو وارد شده و عملکرد آن را مختل سازد. از این روز با آموزش هواگیری رادیاتور خودرو می توان این مشکل را به موقع و به درستی برطرف ساخت تا از حوادث ممکن بر اثر این اختلال جلوگیری کرد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با روش و چگونگی هواگیری رادیاتور ماشین آشنا شوید.

رادیاتور خودرو چه وظیفه‌ای دارد؟

موتور خودروی شما در مدت زمانی که روشن است، در سرعت‌ های بالا، گرمای زیادی تولید می ‌کند. این گرما می ‌تواند به تمامی قطعات ماشین آسیب وارد کند. زیرا دمای ناشی از احتراق سوخت و هوا بسیار بالا است. از این رو، خودرو به یک سیستم خنک کننده نیاز دارد تا دمای موتور را کاهش دهد. سیستم خنک کننده یا همان رادیاتور، گرمای موتور را کاهش داده و عملکرد خودرو را بهبود می ‌بخشد. زیرا این افزایش دما موجب ذوب شدن سیلندر، واشر سیلندر و پیستون خواهد شد.

 

نحوه هواگیری رادیاتور خودرو -رادیاتور خودرو چه وظیفه‌ای دارد؟

رادیاتور خودرو از چه اجزایی تشکیل شده ‌است ؟

 • شبکه رادیاتور
 • محفظه پایین رادیاتور
 • لوله انتقال آب از رادیاتور به موتور
 • لوله انتقال آب از موتور به رادیاتور

 

هوا کشیدن رادیاتور ماشین

نخست باید به این موضوع اشاره کرد که احتمال آن وجود دارد تا در حین ریختن آب داخل رادیاتور خودرو، مقداری هوا نیز به همراه آن به مخزن وارد شود. هوای ورودی به طور مستقیم در نحوه کار رادیاتور خودرو، تاثیر خواهد گذاشت و عملکرد آن را دچار مشکل خواهد کرد. بنابراین لازم است تا به صورت دوره ای در خصوص هواگیری رادیاتور خودرو اقدام مناسب انجام پذیرد تا آب موجود در رادیاتور به شکل یکپارچه در آن جریان یافته و مولکول های هوا موجب اختلال نگردند.

در چه صورت می توان گفت رادیاتور ماشین، هوا گرفته و علت آن چه می تواند باشد؟

از راحت ترین راه های بررسی هوا گرفتن رادیاتور و سیستم خنک کاری، دست زدن به شیلنگ ها و مجاری آن در هنگام گرم بودن پیشرانه است که وجود هوای تحت فشار در آن به خوبی حس خواهد شد.
هم چنین در زمان سرد بودن آب رادیاتور، با باز کردن درب رادیاتور، صدای خروج هوا شنیده خواهد شد.
هوا گرفتن رادیاتور می تواند علت های مختلفی داشته باشد که رایج ترین آنها نیم سوز شدن و یا سوختن کامل واشر سرسیلندر است و یا با وجود نشتی بسیار کوچک در یک قسمت و خروج آب از آن در حین کارکرد موتور، هوا جایگزین شده و سیستم خنک‌ کاری هوا بگیرد. همچنین خرابی درب رادیاتور نیز از دیگر علل شایع در بروز این اتفاق است.

نحوه صحیح هواگیری رادیاتور

 • موتور خودرو باید خاموش و سرد باشد تا آب موجود در لوله‌ها موجب سوختگی نشود.
 • پیچ خروجی هوا را پیدا کنید. (برای پیدا کردن این پیچ باید به مسیر لوله‌های بین رادیاتور و موتور را بررسی کنید)
 • خودرو را روشن کنید و قبل از اینکه موتور به دمای بالا برسد، پیچ خروجی هوا را باز کنید.
 • آب جوشیده سرد و یا مایع خنک کننده را داخل آب رادیاتور بریزید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که آب به صورت یک دست و بدون صدا از پیچ خروجی خارج شود.
 • تا زمانی که آب مقطع باشد و با صدا از پیچ خروجی خارج شود باید ریختن آب داخل رادیاتور را ادامه دهید تا آب خروجی از پیچ با نظم و یک دست از پیچ هواگیری خارج شوند.
 • پس از اینکه مطمئن شدید آب خروجی یک دست شده و هوایی در آن موجود نیست پیچ‌ های رادیاتور را به صورت صحیح ببندید.

 

نحوه هواگیری رادیاتور خودرو -نحوه صحیح هواگیری رادیاتور

نکات ضروری قبل از هوا گیری رادیاتور

 1. در صورت باد کردن شلنگ‌های آب، مشکل از واشر سرسیلندر است.
 2. هوا گرفتن رادیاتور بدون باد کردن شلنگ‌ ها، نشتی در اتصالات سیستم خنک کننده را نشان می‌ دهد.
 3. تعمیرات سیستم خنک کننده که خالی شدن مایعات درون رادیاتور را به دنبال دارد نیز سبب ورود هوا به داخل رادیاتور می‌شود.
 4. برای پیدا کردن پیچ‌های هواگیری می‌توانید از دفترچه راهنمای خودرو کمک بگیرید.
 5. بعد از هواگیری حتما مایع خنک کننده به رادیاتور اضافه کنید.

رادیاتور چه خودروهایی به هواگیری نیاز دارد؟

در واقع هر گاه آب درون رادیاتور ماشین را تخلیه نموده و مجددا آن را پر کنید، باید عملیات هواگیری را هم انجام دهید. اما این کار بسته به نوع خودرو متفاوت خواهد بود. در ماشین‌ هایی که فاقد پیچ هواگیری هستند، معمولا یک سوراخ ریز در بدنه ترموستات وجود دارد. این سوراخ با یک گوی فلزی (همچون شیر اتوماتیک هواگیری) مهار می‌شود. این سوراخ همچون پیچ هواگیری اتومات عمل می‌کند. زمانی که آب به سطح آن می‌ رسد، گوی فلزی مسیر عبور هوا را مسدود می‌ کند. به این ترتیب هنگام اضافه کردن آب باید کمی منتظر ماند تا سطح آب به آرامی پایین برود. این کار را باید تا زمانی که سطح آب ثابت شود، ادامه داد. اما در خودروهای دارای پیچ هواگیری باید به صورت اصولی و مطابق روش‌ هایی که معرفی کردیم، کار هواگیری رادیاتور را انجام داد.

رادیاتور خودرو را هر چند وقت یکبار باید چک کرد ؟

رادیاتور ماشین را باید هر ماه چک کنید. اگر رادیات خودرو شما آب کم می‌ کند امکان دارد آسیب یا خرابی در این سیستم وجود داشته باشد.

بدون شک دردسر بسیار زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد. پس بهتر است هر ماه یکبار به مکانیک مراجعه کرده و بگذارید کامل رادیات را چک کند.

چه موقعی و به چه دلیل رادیات خراب شده و باید تعویض گردد ؟

وقتی که رادیاتور ماشین سوراخ باشد، رسوب بسیار زیادی داخل آن را گرفته باشد، کندگی در بدنه آن ایجاد شود یا بدتر از آن، پره‌های شکسته یا کاملا خوابیده باشد، در این صورت باید رادیات را تعویض کنید.

 

برای تعمیر و عیب یابی رادیاتور انواع خودروی بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و … در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار کلیک کنید

همین حالا با ما تماس بگیرید