موتور یک خودرو برای این که بتواند به درستی کار کند نیاز به سوخت و هوای کافی دارد. به همین خاطر اطمینان از اینکه هر یک از اجزای سیستم سوخت رسانی به درستی کار می‌کنند بسیار مهم است. می توان گفت صافی بنزین خودرو بعد از فیلتر هوا یکی از مواردی مهمی است که برای درست کار کردن اتومبیل شما از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.

فیلتر بنزین چیست و چه وظیفه‌ ای در خودرو دارد؟

ناخالصی‌ هایی که در اثر فرسودگی باک یا کثیفی شلنگ‌ های انتقال سوخت ایجاد می‌ شوند (مثل خاک، تراشه‌ های رنگ، زنگ زدگی، ضایعات یا سایر ذرات آلاینده) می‌ توانند بر عملکرد موتور خودرو تأثیر منفی بگذارند. برای جلوگیری از فرسودگی و خرابی نهایی پمپ سوخت و انژکتورها، این آلودگی‌ ها باید فیلتر شوند. صافی بنزین داخل باک برای جلوگیری از ورود این ناخالصی‌ های کوچک به موتور خودروی شما طراحی شده است.
وظیفه این فیلتر، تصفیه کردن سوخت از رطوبت و آلودگی هایی است که ممکن است وارد سیستم سوخت رسانی خودرو شوند. همچنین صافی بنزین باعث حفاظت از سیستم پاشش سوخت (انژکتور) می شود.

 

محل قرارگیری صافی بنزین

صافی بنزین جایی بین مخزن سوخت و موتور شما قرار دارد. به طور معمول، فیلتر بنزین یا صافی بنزین داخل باک قرار دارد. (در ابتدای خط سوخت که سوخت را به اتومبیل شما می‌ رساند) یا جایی در میان خط سوخت (معمولاً در کف اتومبیل). در برخی از خودرو‌ها مثل خودروهای آلمانی فیلتر یا صافی بنزین در زیر صندلی عقب راننده و در کنار پمپ بنزین خودرو قرار گرفته اند. اگر از جای فیلتر بنزین خودروی خود مطمئن نیستید، به دفترچه راهنمای خودرو نگاهی بیاندازید یا به تعمیرگاه‌ های مجاز مراجعه کنید.

 

نشانه‌ های کثیفی و گرفتگی صافی بنزین خودرو - محل قرارگیری صافی بنزین خودرو

علائم کثیف بودن فیلتر بنزین خودرو

برخی از علایم مرتبط با یک فیلتر بنزین فرسوده یا کثیف عبارتند از:

1 – خاموش شدن یا پس زدن شدید موتور در هنگام رانندگی، به خصوص هنگام شتابگیری

2 – خشن کار کردن خودرو در حالت ثابت وقتی موتور روشن است

3 – کاهش قدرت و شتاب موتور

کاهش قدرت اتومبیل در شرایطی اتفاق می افتد که فیلتر بنزین به دلیل وجود انسداد در آن، مانع ارسال سوخت به موتور اتومبیل شود. این مشکل، هنگامی که موتور نیازمند نیروی اضافی برای کار کردن است بیشتر نمود پیدا خواهد کرد.

4 – استارت نخوردن خودرو

یک فیلتر بنزین کثیف و پر شده ممکن است جریان سیستم سوخت را محدود کند یا باعث مختل شدن آن شود و این موضوع ممکن است موجب سخت روشن شدن خودرو شود. احتمال این امر به خصوص اگر فیلتر بنزین تا به حال تعویض نشده باشد، بیشتر است.

5 – افزایش مصرف سوخت

6 – روشن شدن چراغ چک موتور

7 – روشن نماندن خودرو

8 – تغییر صدای پمپ بنزین

بعد از باز کردن سوییچ اتومبیل پمپ بنزین برای چند ثانیه به کار می افتد ‌. معمولا رانندگان به صدای پمپ بنزین عادت می کنند و ممکن است حتی متوجه به کار افتادن آن نشوند. اما کثیفی و گرفتگی صافی بنزین باعث ایجاد صدای غیر طبیعی در پمپ بنزین می شود.

 

بیشتر بخوانید: دلایل کم شدن شتاب ماشین چیست؟

 

 

عوامل خرابی صافی بنزین خودرو 

آلودگی هوا، یکی از دلایل خرابی زودتر از موعد قطعاتی مثل فیلتر هوا و صافی بنزین خودرو باشد. سایر عواملی که باعث خراب شدن صافی بنزین می شود، به شرح زیر است:

  • استفاده از فیلترهای نامرغوب و تقلبی
  • نوع بنزین مصرفی و میزان خالص بودن آن
  • تاریخ آخرین تعویض صافی بنزین

 

نشانه‌ های کثیفی و گرفتگی صافی بنزین خودرو - عوامل خرابی صافی بنزین

بهترین راه تشخیص تعویض صافی بنزین چیست؟

یکی از راه های تشخیص اینکه آیا فیلتر سوخت شما نیاز به تعویض دارد یا خیر، انجام تست فشار سوخت توسط مکانیک می‌ باشد. این تست نشان می دهد که پمپ سوخت چه مقدار بنزین را از خود عبور می دهد. چرا که یک فیلتر معیوب باعث کاهش فشار بنزین می شود. مقدار نرمال فشار حدود ۳۰ تا ۶۰ PSI است.

بهترین زمان تعویض فیلتر بنزین خودرو

توصیه می شود در هر 20 تا 30 هزار کیلومتر فیلتر بنزین توسط تعمیرگاه مجاز تعویض گردد. ( البته نوع سوخت، نحوه بنزین زدن و زمان بنزین زدن و نیز کیفیت جایگاه و بنزین تأثیر مستقیمی بر روی فیلتر بنزین دارد) تا مانع از خسارت های بیشتر گردد.

نحوه تمیز کردن فیلتر سوخت ماشین

هر گاه متوجه هر یک از علائم فوق شدید، باید فیلتـر بنزین خودرو را تمیز و یا تعویض کنید. ساده‌ترین ترین روش برای تمیز کردن فیلتـر بنزین، بیرون آوردن و دمیدن هوا با فشار درون آن است. این کار ذرات کوچک و بزرگ را تا حد زیادی از فیلتـر خارج می‌کند. پس از انجام این کار، دوباره سعی کنید مقداری هوا درون فیلتر کنید. اگر هوا از داخل فیلتـر بنزین عبور کند، بدین معنی است که فیلتر تمیز و باز شده است، در غیر این صورت فیلتر باید تعویض شود. یک فیلتر سوخت معیوب می‌ تواند برای خودروی شما خیلی بد باشد و ممکن است موتور را غیرقابل‌ استفاده کند.

 

نشانه‌ های کثیفی و گرفتگی صافی بنزین خودرو - نحوه تمیز کردن فیلتر بنزین

جمع بندی

بر خلاف برخی قطعات ضروری مثل چرخ‌ ها یا گیربکس، احتمالا شما کمتر به گوش شما خورده است و به همین دلیل، نگهداری و بررسی کردن آن هم جزء اولویت‌ های شما نبوده، اما بسیار حیاتی است که بدانید فیلتر بنزین، بر خلاف تصور عموم یکی از قطعات بسیار مهم خودرو است که توجه به آن، می‌ تواند تبعات و پیامدهای بسیار بدی برای خودرو داشته باشد. برای جلوگیری از آسیب های ذکر شده، باید فیلتر خودرو را در زمان مناسب تعویض نمایید.

 

برای تعویض فیلتر بنزین انواع بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و … در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار کلیک کنید

همین حالا با ما تماس بگیرید