از اویل پمپ و علائم خرابی آن چه می دانید؟

قطعات خودرو که معمولا فلزی هستند و در ارتباط نزدیک با یکدیگر کار می‌کنند، نیاز به یک سیال و روان کننده برای حرکت راحت دارند. برخی از بخش‌های مختلف خودرو به صورت اختصاصی از یک محفظه روغن مخصوص بهره می‌برند. برای مثال سیستم فرمان، سیستم تعلیق و جلوبندی هر یک پمپ و محفظه روغن مختص به خود را دارند. این پمپ‌ های روغن و مسیرهای انتقال ‌شان در کنار هم سیستم روانکاری (سیستم روغن کاری) خودرو را تشکیل می دهند. سیستم روانکاری خودرو، وظیفه ارسال روغن ماشین به تمام بخش ها و قطعات مختلف بالاخص موتور خودرو را دارد.

 

اجزای تشکیل دهنده پمپ روغن

پمپ روغن ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند. اما برخی از اجزا در تمامی آن‌ها وجود دارند. اجزای دیگر ممکن است بسته به نوع پمپ حذف یا به آن اضافه شود. این اجزا عبارتند از:

  • پوسته
  • چرخ دنده هرزگرد
  • چرخ دنده محرک
  • روتر داخلی
  • روتر خارجی
  • فنر روغن
  • پلانجر
  • محور اصلی
  • محور هرزگرد

در این بین پوسته خارجی که محفظه ‌‌ای برای قرار گرفتن اجزای داخلی پمپ است در تمام انواع پمپ ثابت است و اجزای دیگر را در انواع مختلف پمپ شاهد هستیم.

 

نشانه های خرابی پمپ روغن خودرو - اجزای تشکیل دهنده پمپ روغن

انواع پمپ روغن

اویل پمپ ها به سه دسته تقسیم می شوند :

اویل پمپ دنده ای

در این مدل، دو چرخ دنده هم قطر در داخل پوسته اویل پمپ قرار دارد. یکی محرک و دیگری هرزگرد است. روغن به داخل اویل پمپ وارد شده و پس از گیرافتادن بین چرخ دنده ها و دیواره اویل پمپ به بیرون پمپ می شود.

اویل پمپ روتری

این نوع پمپ یک چرخ ‌دنده درون روتر داخلی دارد. محور اصلی این چرخ ‌دنده را به حرکت درآورده و روتر داخلی نیز با حرکت آن شروع به چرخش می ‌کند. اما روتر خارجی ثابت باقی می ‌ماند. چرخش روغن در فضای بین این دو، ایجاد فشار در آن می ‌کند و منجر به پمپ شدن روغن می ‌شود.

اویل پمپ سوزنی

این پمپ ها با نام پمپ‌ های پیستونی هم شناخته می شوند. در این مدل پمپ ها، چرخ ‌دنده‌ ها و روترها جای خود را به یک پلانجر و سوزن می‌دهند. این نوع اویل پمپ از انواع قدیمی ‌تر است و امروزه استفاده از آن چندان رایج نیست.

 

نشانه های خرابی پمپ روغن خودرو - انواع

علائم خرابی پمپ روغن خودرو

مهمترین علامت ها و نشانه های خرابی اویل پمپ یا همان پمپ روغن خودرو عبارتند از :

1 – چراغ هشدار دهنده فشار روغن

اویل پمپ وظیفه حفظ فشار مناسب روغن را دارد. وقتی روغن با فشار مناسب حرکت نکند، اصطکاک بین قطعات افزایش می ‌یابد. بنابراین اگر احساس می‌کنید که موتور سنگین است، قدرت آن کم است و خودرو غالباً متوقف می ‌شود به دلیل کاهش فشار روغن است و مطمئناً این یکی از علائم خرابی اویل پمپ است.

 

نشانه های خرابی پمپ روغن خودرو - چراغ روغن

2 – افزایش دمای کارکرد موتور

در صورتی که پمپ روغن دارای نقص و ایراد باشد، فشار موجود در مدار روغن کاهش یافته و به طور قطع اصطکاک ایجاد می ‌شود. در نتیجه دمای موتور از حد استاندارد بالاتر خواهد رفت. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، چراغ هشدار در داشبورد خودرو روشن می‌شود تا شما را از این افزایش غیرطبیعی دمای کار موتور آگاه سازد.
از آنجا که ترمیم این نوع آسیب هزینه بسیاری دارد ، بهتر است بلافاصله پس از روشن شدن چراغ هشدار ، اتومبیل خود را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

 

نشانه های خرابی پمپ روغن خودرو - افزایش دمای موتور

3- صداهای غیرمعمول

پمپ روغن خراب یا یک نیمه عملکردی می‌تواند باعث بلند شدن صدای بالابرهای هیدرولیکی شود و به آنها اجازه می ‌دهد که در برابر سایر قسمت ‌ها بدون روغن‌ کاری برخورد داشته باشند. فشار کم روغن مانع از رسیدن روغن به بالابرهای هیدرولیکی می‌شود. ممکن است در دورهای پایین موتور صدایی از موتور شنیده نشود ولی با بالا رفتن دور موتور صدایی شبیه به برخورد کردن دو فلز به گوش می‌رسد. در این شرایط بهتر است که اویل پمپ را تعویض کنید تا از آسیب غیرمنتظره به خودرو خود جلوگیری کنید.

نشانه های خرابی پمپ روغن خودرو - صداهای غیرمعمول

هزینه تعویض پمپ روغن خودرو

متوسط هزینه تعویض پمپ روغن از خودرویی به خودروی دیگر متفاوت است.
چناچه سؤالی در رابطه با عیب یابی و یا تعویض پمپ روغن خودروی خودتان دارید، می توانید با امداد سیار تماس بگیرید. ما در اسرع وقت پاسخگوی مشکلات شما در این زمینه خواهیم بود.

 

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید