نکاتی درباره نگه داری از موتور خودرو

همانطور که می ‌دانید موتور خودرو یکی از مهم ‌ترین قطعات خودرو است که با استفاده از آن و سوخت مورد نیاز، خودرو توانایی حرکت پیدا می ‌کند. همچنین قطعات دیگری نیز به موتور خودرو متصل هستند که با روشن شدن خودرو، آنها نیز به کار می‌ افتند. بنابراین نگهداری موتور خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است و رابطه مستقیم با نحوه کارایی و عملکرد خودرو نیز دارد. امروزه که هزینه‌ های تعمیرات خودرو افزایش چشمگیری پیدا کرده است، پیشنهاد می‌ شود که به بهترین شکل از موتور خودرو و دیگر قطعاتی که در خودرو وجود دارد، نگهداری کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا نکاتی را درباره نگهداری از خودرو برای شما بازگو کنیم.

گرم کردن خودرو قبل از حرکت

برخی از افراد بر این باورند که گرم کردن موتور خودرو قبل از حرکت، تاثیری بر سلامت موتور خودرو ندارد. اما باید بدانید که قطعات داخلی خودرو مانند اعضای بدن به هم وابسته هستند. وجود اشکال در یکی از قطعات، به سادگی سلامت موتور را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع حرکت چند دقیقه ای ماشین را گرم کنید.
با این کار، موتور خودرویتان تنش و فشار کمتری را تجربه می کند. زیرا روغن‌ ها و روانکارهای بکار رفته در موتور نیز گرم شده و به قطعات مورد نظر نفوذ می ‌کنند. همچنین بهتر است در شروع رانندگی با دور موتور پایین تری حرکت کنید تا گرما به صورت یکنواخت در موتور ایجاد شود.

 

تعویض به موقع قطعات مصرفی

شما باید هر ماه یا هر 3 هفته یک بار، خودرو را به طور کامل بررسی کنید تا از سالم بودن قطعات خودرو اطمینان حاصل کنید. از قطعاتی که معمولاً نیاز به رسیدگی دارند، می ‌توان به فیلتر هوا، روغن موتور، فیلتر روغن، روغن ترمز، روغن گیربکس اشاره کرد. رسیدگی به این قطعات نه تنها طول عمر موتور را افزایش می‌دهد، بلکه طول عمر قطعات را نیز افزایش خواهد داد.

 

نگهداری موتور خودرو با 7 روش - تعویض به موقع قطعات مصرفی

 

 

شستشوی صحیح موتور خودرو

شستن موتور با دیگر قطعات خودرو فرق دارد و باید به روش خاص خودش انجام شود. توجه داشته باشید که شستشوی موتور خودرو را با دیگر قطعات ماشین اشتباه نگیرید و آن را با کف و صابون نشویید. نکته اول برای شستشوی موتور، دمای آن است. برای اینکه یک شستشوی اصولی انجام دهید، بهتر است موتور را در حالت بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد قرار ندهید.
اگر از موادی که مخصوص شستشوی خودرو هستند استفاده کنید، لایه‌ های چربی و مواد آلوده از روی موتور پاک می‌ شود. همچنین تا مدت کوتاهی مواد آلوده بر روی موتور و اجزای آن قرار نخواهند گرفت. نرم کار کردن قطعه ها باعث عملکرد سریع تر موتور می شود. در نتیجه سوخت کمتری هم مصرف خواهد شد.

 

توجه به چراغ های هشدار خودرو

چراغ‌ های هشدار دهنده ای که روی صفحه کیلومتر قرار دارند، مانند یک راهنما عمل می‌ کنند. آنها به شما می‌گویند که کدام بخش از خودرو ایراد پیدا کرده یا خراب شده است. رابطه این چراغ ‌ها با طول عمر موتور خودرو این است که اگر در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید، امکان خرابی دیگر قطعات بسیار کمتر شده و هزینه‌ کمتری برای شما ایجاد می ‌کند. مثلاً اگر سطح روغن موتور و آب خودرو کم شده باشد، با توجه به چراغ‌ های راهنما می ‌توانید از این موضوع اطلاع و به آن رسیدگی کنید.

 

نگهداری موتور خودرو با 7 روش - توجه به چراغ هشدار

توجه به علائم، قبل از خرابی قطعات

معمولاً قطعات خودرو قبل از خرابی علائمی مانند صدا، کاهش عملکرد، دود و یا اتصالی را به همراه دارند. توجه به این نشانه ها یک راهنمای کاربردی برای نگهداری از موتور خودروی شماست. یکی از مهم ترین نشانه های وجود ایراد در لوازم داخلی خودرو، رنگ دود اگزوز است. دود سفید می تواند نشانه ای از خروج بخار آب و دود سیاه نشانه ای از سوخت ناقص خودرو باشد. بنابراین بهتر است که قبل از ایجاد خرابی کلی برای قطعه و از کار افتادن آن، فکری برایش بکنید. به طور مثال برای اینکه قطعات خراب نشوند، می‌ توان آنها را تعویض و یا تعمیر نمود تا خودرو نیز با کاهش عملکرد رو به رو نشود.

 

رانندگی مناسب و اصولی

بسیاری از مشکلاتی که برای خودروها به وجود می‌آید، از رانندگی نامناسب است. استفاده نادرست از پدال کلاچ و ترمز، سرعت بالا و سوخت نامناسب از عواملی هستند که در خرابی قطعات خودرو تاثیر گذار هستند.

 

نگهداری موتور خودرو با 7 روش - رانندگی مناسب و اصولی

 

استفاده از سوخت با کیفیت و مناسب

کیفیت سوخت مورد استفاده برای خودرو، می تواند سلامت موتور خودرو را تا حد زیادی تضمین کند. چرا که بنزین هایی با کیفیت پایین، باعث ایجاد رسوب های روغنی بیشتری می شوند. هرچه سوخت مناسب تر باشد، رسوب ایجاد شده کمتر است.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم مهمترین روش های نگهداری از موتور خودرو را به شما آموزش دهیم. اگر آنها را رعایت کنید، قطعاً ریسک خراب شدن خودرویتان پایین خواهد آمد. مراقبت و نگهداری از موتور خودرو امری ضروری است که می‌تواند موجب کارکرد صحیح خودرو و آسوده شدن خیالتان در هنگام رانندگی، مخصوصاً در مسافت ‌های طولانی شود. در صورتی که خودرویتان خراب شد، پیشنهاد می‌ کنیم که آن را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید تا از به وجود آمدن هزینه‌های بیشتر جلوگیری کنید.

 

 

تعمیر خودروی شما در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

 

رفتن به صفحه اینستاگرام امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید