تسمه دینام چه وظیفه‌ ای در خودرو دارد؟

در مقاله انواع تسمه خودرو ، به بررسی و معرفی کامل تسمه دینام پرداختیم. تسمه دینام که با نام تسمه پروانه و تسمه مارپیچی نیز شناخته می شود، در حقیقت وظیفه انتقال قدرت موتور به قطعاتی همچون دینام، واتر پمپ، سیستم تهویه مطبوع و پمپ فرمان هیدرولیک را بر عهده دارد و با استفاده از قدرت دورانی موتور، این قطعات را به حرکت وا میدارد. اگر تسمه دینام پاره شود یا دچار مشکل شود، باعث ایجاد ایراداتی در خودرو می شوند که باید هر چه زودتر رفع گردند. در غیر اینصورت منجر به صدمات جدی به خودرو خواهند شد. در این مقاله به موضوع پاره شدن تسمه دینام و زمان تعویض آن خواهیم پرداخت.

دلایل خرابی تسمه دینام خودرو

از متدوال ترین دلایل خرابی تسمه دینام خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رانندگی زیاد در دور های بالای موتور
 • عدم استفاده از دنده مناسب در سربالایی ها
 • خرابی تسمه سفت کن
 • سفت کردن بیش از حد تسمه
 • استفاده از تسمه های نامرغوب

 

مشکلاتی که در اثر پاره شدن تسمه دینام به وجود می آید

خرابی تسمه دینام موجب توقف شارژ باتری می شود که می توان آن را از طریق چراغ باتری متوجه شد. همیشه مهم است که بدانید تسمه دینام چه زمانی نیاز به تعویض دارد. بنابراین می توانید ماشین خود را همیشه در شرایط آماده نگه دارید و از هرگونه وضعیت ناخواسته جلوگیری کنید.
اگر به خرابی تسمه دینام خودرویتان مشکوک شده‌ اید، باید به ‌دنبال علائم زیر باشید:

 • مشاهده ترک، ساییدگی و پارگی روی تسمه
 • پیدا کردن خاصیت کشسانی در تسمه
 • روشن شدن نور هشدار باتری در حالی که اتومبیل روشن است
 • چرب شدن تسمه دینام
 • از کار افتادن هیدرولیک فرمان ماشین و کولر خودرو
 • شنیده شدن صدایی شبیه به جیر جیر از بخش موتور
 • بالا رفتن دمای موتور به علت کار نکردن پمپ آب
 • نداشتن کنترل مناسب بر فرمان

 

پاره شدن تسمه دینام و زمان تعویض آن - علائم

 

زمان تعویض تسمه دینام

زمان تعویض تسمه دینام بسیار اهمیت دارد. زیرا اگر تسمه پاره شود یا قرقره های آن ایراد پیدا کنند، به درستی عمل نمی کند و برای موتور خودرو مشکلات بسیاری پدید می آید. زمان تعویض این تسمه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که کیفیت ساخت و مواد اولیه یکی از مهم ترین آنهاست.
بهتر است بدانید که به ‌عنوان یک قاعده‌ کلی، تسمه دینام معمولا بیش از ۵ سال یا ۸۰ هزار کیلومتر دوام نمی ‌آورد و باید آن را تعویض کرد. در برخی خودروها تسمه دینام تا ۱۲۰ هزار کیلومتر را هم بدون مشکل کار می‌کند. پس از این مدت باید تعویض شود. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که در نهایت می تواند تسمه دینام ترک بخورد، شل شود، فرسوده شود، شکسته شود، پاره شود و یا فقط خراب شود، که باعث می شود دینام خراب شود و خودرو مثل همیشه کار نکند.

 

زمان تعویض تسمه دینام - زمان تعویض

 

 

راهکار برای جلوگیری از خرابی زود هنگام تسمه

 1. از باتری ‌های با ظرفیت بالا و حداقل ۶۵ میلی آمپر ساعت در خودرو استفاده کنید.
 2. به‌ صورت دوره‌ ای شل یا سفت بودن تسمه تایم را با دست بررسی کنید.
 3. در زمان توقف ماشین یا در طول روز، چراغ‌ های اتومبیل را روشن نکنید.
 4. در شرایط عادی دور فن کولر را زیاد نکنید و آن را در درجه پایین قرار دهید.

باتری بدون تسمه دینام چه مدت دوام می آورد؟

در این شرایط، باتری می تواند 30 دقیقه عمر کند. اگر خوش شانس باشید بدون عملکرد دینام می توانید تا دو ساعت برانید. در صورتی که مجبورید ماشین را بدون دینام روشن کنید، پس از روشن کردن ماشین، موتور را خاموش نکنید. زیرا هنگام استارت ماشین به سرعت باتری خالی می شود.

 

پاره شدن تسمه دینام و زمان تعویض آن - راهکار

 

جمع بندی

عمده مواد تشکیل دهنده تسمه دینام، لاستیک، پلاستیک و نایلون است. این مواد در مقابل گرما آسیب پذیر بوده و عمر آنها محدود است. از طرفی دیگر به دلیل اینکه دور موتور بطور مداوم در حال تغییر است، تسمه دینام همواره تحت تنش های حرارتی و کششی زیادی قرار می گیرد. از این رو نسبت به قطعات دیگر موتور، استعداد زیادی برای فرسودگی دارد. در نتیجه مجبور خواهید بود که این تسمه را به طور منظم و طبق برنامه زمان بندی که توسط سازنده خودرو توصیه شده است، تعویض کنید. اگر هر یک از علائم خرابی تسمه دینام که در بالا اشاره شد، در خودروی خود مشاهده کردید، بهتر است به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید.

 

تعویض تسمه دینام خودرو در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

 

رفتن به صفحه اینستاگرام امداد سیار

 

همین حالا با ما تماس بگیرید