تسمه تایمینگ خودرو و علائم خرابی 

در مقاله انواع تسمه خودرو ، به بررسی و معرفی کامل تسمه تایم پرداختیم. به طور خلاصه می توان گفت تسمه تایم یک تسمه پلاستیکی است که قسمتی از موتور احتراق داخلی خودرو است و در داخل پیشرانه قرار دارد و میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ یا سوپاپ ها متصل می کند تا 4 عمل اصلی موتور یعنی مکش، تراکم، انفجار و تخلیه صورت گیرد. در این مقاله به علائم پارگی تسمه تایم و زمان تعویض آن خواهیم پرداخت.

نشانه های پارگی تسمه تایمینگ

هر مشکلی با یک سری از علائم همراه است. قطعاً خرابی تسمه تایم هم نشانه هایی را از خود بروز می دهد. متداول ترین نشانه های خرابی یا پارگی تسمه تایم عبارتند از:

از بین رفتن دندانه های تسمه تایم

تسمه تایم به‌ صورت دندانه ‌دار است، که به مرور زمان و یا در صورت نامرغوب بودن کالا دچار پوسیدگی، ترک‌های ریز و یا خوردگی شده و از تسمه جدا می‌ شوند، که این موضوع باعث لغزش تسمه تایم و بد کار کردن آن می ‌شود.

 

علائم پارگی تسمه تایم و زمان تعویض آن - از بین رفتن دندانه های تسمه تایم

 

 

صدای قیژ قیژ موتور

تسمه تایمینگ قبل از پاره‌ شدن، صدای غیرعادری در موتور ایجاد می ‌کند. این صدا موقع شتاب ‌گیری خودرو ملموس تر است. بنابراین بهتر است با شنیدن همچین صدایی که شبیه به قیژ قیژ است، بعد از بررسی تسمه توسط مکانیک اقدام به تعویض آن کنید.

دود کردن بیش از حد اگزوز

اگر تسمه تایم مشکل داشته باشد، موتور باید تلاش بیشتری برای به حرکت در آوردن قطعات خود کند. پس فشار بیشتری به آن وارد می شود و به همین علت دود زیادی از اگزوز خارج می گردد.

مشکل در استارت زدن

یکی از دلایل درست کار نکردن استارت ماشین می ‌تواند به‌ هم خوردن زمان بندی باز و بسته شدن دریچه سوپاپ ‌ها باشد. این امر نتیجه خرابی و وجود یک تسمه تایم دارای ایراد در موتور است.

عدم تنظیم صحیح موتور

اگر دور موتور شما هنگام شتاب ‌گیری به 2 تا 4 هزار رسید، نشان دهنده این است که موتور خودرو به درستی تنظیم نیست. یکی از دلایل این عملکرد غیر صحیح می‌ تواند خرابی تسمه تایم (شل بودن تسمه تایم یا از بین رفتن دندانه ‌های آن) باشد.

 

انواع تسمه خودرو و کاربرد آنها - تسمه تایم

 

 

نشت روغن از جلوی موتور

نشتی روغن از کاور تسمه تایم یکی از عوامل شل شدگی، خرابی یا پارگی تسمه تایم است. ترک خوردن، از بین رفتن و نصب نادرست واشر سرسیلندر موتور و کاور تسمه تایم نیز میتواند سبب بروز این اتفاق شود. نشت روغن از کاور تسمه تایم معمولاً منجر به گرمای بیش از حد موتور شده و می تواند باعث از بین رفتن تسمه تایم شود.

روشن شدن چراغ چشمک زن موتور خودرو

چشمک زدن چراغ موتور خودرو علامت این است که درون موتور خودروی شما به مشکلی برخورده است. بطور معمول هنگام خرابی تسمه تایم این چراغ کد همبستگی شافت، سی ای ام میلنگ را نشان می دهد. این کد ها را می توان توسط یک مکانیک حرفه ای تشخیص داد.

در صورت پاره شدن تسمه تایم دو حالت ممکن است پیش بیاید:
  1. اگر موتور خودرو از نوع تداخلی (Interference) باشد، پس از پاره شدن تسمه تایم پیستون به سوپاپ برخورد می‌کند و آسیب جدی به موتور وارد می‌ کند.
  2. اگر موتور خودرو از نوع غیر تداخلی (Non – Interference) باشد، پس از پاره شدن تسمه تایم پیستون به سوپاپ برخورد نمی‌ کند. چون این نوع موتور ها به گونه ای طراحی شده اند که پیستون وارد قلمرو باز شدن سوپاپ‌ ها نمی‌ شود.

 

علائم پارگی تسمه تایم و زمان تعویض آن - پاره شدن تسمه تایم

 

 

زمان تعویض تسمه تایمینگ

زمان تعویض تسمه تایم به عملکرد، کارکرد خودرو و تاریخ انقضای قطعه و نوع خودرو بستگی دارد. و در خودروهای مختلف با یکدیگر متفاوت می‌ باشد. بنابراین ایده‌ آل ترین زمان جهت تعویض این قطعه، بازدید دوره ای از آن می‌ باشد. با این حال، بازه زمانی پیشنهاد شده برای تعویض تسمه تایم بین 60 تا 120 هزار کیلومتر و یا 6 سال پس از زمان تولید خودرو است. شایان ذکر است که این عدد در خودروهای مختلف متفاوت است.

 

جمع بندی

باید توجه داشته باشید که یکی از مهمترین قطعاتی که لازم است حواستان به آن باشد، تسمه تایم است. پاره شدن، شل یا سفت بودن و آسیب دیدن دندانه های تسمه تایم از عوامل اصلی آسیب دیدن آن است. همچنین نصب اولیه تسمه تایمینگ اهمیت زیادی دارد. بی توجهی به علائم مخصوص نصب و جا انداختن نادرست آن معمولاً از عوامل پنهان آسیب دیدن تسمه تایم هاست. برای مثال بیش از اندازه سفت بستن تسمه باعث خراب شدن قطعه تسمه سفت کن و در نهایت پاره شدن آن می شود. لازم است در صورت پارگی تسمه تایم، در اسرع وقت به مکانیک مراجعه به نسبت به تعویض آن اقدام کنید. چرا که سهل انگاری در تعویض به موقع تسمه تایم، منجر به خرابی فاجعه بار موتور خودرو خواهد شد که هزینه های زیادی را به همراه خواهد داشت.

 

 

تعویض تسمه تایم خودرو در محل توسط مکانیک مجرب امداد سیار

 

 

رفتن به صفحه اینستاگرام امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید