امروزه اغلب اتومبیل ها دارای کولر هستند. هر چند گروهی از رانندگان با این تصور اشتباه که استفاده از کولر باعث فشار مضاعف به موتور اتومبیل میشود از آن استفاده نمی کنند. اما تحمل ترافیک های سنگین شهری در گرمای تابستان بدون کولر اتومبیل بسیار دشوار است. این سیستم کاربردی بسیار حساس بوده و به علل گوناگون امکان ایجاد اختلال در روند طبیعی آن وجود دارد. یکی از شایع ترین این دلایل، کاهش گاز کولر ماشین است که خنکای کولر اتومبیل را با مشکل مواجه کرده و معمولا برای سرنشینان خودرو دردسرساز می شود.

کولر خودرو چگونه کار می کند؟

کولرهای خودروهای امروزی طی یک فرآیند شیمیایی تبخیر و سپس تصعید گاز باعث ایجاد هوای سرد در داخل ماشین می شوند. در این کولرها یک ماده خنک کننده گاز خنک کننده درون کمپرسور متراکم شده و با فشار به سمت کندانسور می‌رود. در آنجا گرما را از دست داده، تبدیل به مایع می‌شود. سپس مایع خارج شده از کندانسور از لوله مویی یا شیر انبساط عبور کرده و دچار افت فشار شدید می‌شود. در اثر این افت فشار مقداری حالت دو فازی (مایع و گاز) به خود گرفته و به سمت ورودی اواپراتور ( تبخیر کننده ) هدایت می‌شود.

در محل اواپراتور تحت تأثیر دمای محیط، تبخیر و دوباره تبدیل به گاز شده بنابراین سرمای خود را به محیط یا همان لوله‌های اواپراتور پس می‌دهد. هوای کابین با گردش پروانه فن داخلی از یک سمت یونیت داخلی وارد می‌شود. بعد از عبور از بین لوله‌های اوپراتور، سرد شده و از سمت دیگر به داخل کابین هدایت می‌گردد. مبرد تبخیر شده در اواپراتور دوباره توسط کمپرسور مکش شده و این سیکل ادامه می‌یابد.به کار می رود تا حرارت را از هوای عبوری بگیرد و آن را خنک کند و خود را از حالت مایع به حالت گاز تبدیل نماید.

اجزای تشکیل دهنده کولر خودرو

 • کمپرسور کولر خودرو
 • شیر انبساط
 • فن کولر
 • اواپراتور کولر خودرو
 • سوئیچ A/C
 • رسیور درایر کولر خودرو
 • کندانسور
 • کلید کنترل فشار یا مانوستات کولر خودرو

 

چگونه بفهمیم گاز کولر ماشین کم شده است؟ -اجزای تشکیل دهنده کولر خودرو

 

انواع گاز کولر ماشین کدام است؟

گاز مورد استفاده در کولر خودرو همان گاز به کار رفته در یخچال هاست. این گاز را به به نام گاز مبرد یا خنک کننده می شناسند. البته گازهای مبرد خود نیز دارای مدل های مختلفی به نام های R134a، R22 و R12 هستند. برای کولر خودرو باید از گاز استاندارد مناسب مدل ماشین استفاده نمود.

 

علت خنک نکردن کولر ماشین

خنک نکردن کولر خودرو دلایل گوناگونی دارد که در اینجا به تعدادی از مهمترین آنها اشاره میکنیم.

 • رانندگی پر گاز (تخته گاز)
 • شل بودن تسمه کولر
 • کثیف بودن کنداسور یا رادیاتور کولر
 • کم، زیاد یا خالی بودن گاز کولر
 • کثیف بودن اواپراتور داخل اتاق
 • خرابی دریچه های کولر و بخاری
 • خرابی سنسور فشار گاز (فشنگی گاز کولر)
 • مشکلات فن کندانسور
 • خرابی ترموستات داخل اتاق
 • خرابی شیر اکسپنشن اواپراتور
 • خرابی کمپرسور کولر

 

از کجا خالی بودن، کم بودن یا زیاد بودن گاز کولر را تشخیص دهیم؟

یکی از شایعترین دلایل خنک نشدن یا سرمای کم کولر اتومبیل، نداشتن و یا کمبود گاز کولر است.

در صورت خالی بودن کامل گاز، کمپرسور روشن نمیشود. یک سوییچ فشار در قسمت پر فشار وجود دارد که برای جلوگیری از آسیب به کمپرسور مانع از روشن شدن آن بدون گاز می‌شود. بنابر این خرابی سوییچ فشار نیز ممکن است همانند خالی بودن گاز مانع روشن شدن کمپرسور شود.

علائم کم بودن گاز کولر به مقدار کم بودن آن بستگی دارد. اولین علامت صدای دائمی سسسسسس از داخل اتاق است که بعد از روشن کردن کولر به گوش میرسد. معمولا در صورت کم بودن گاز کولر تفاوت دما بین دریچه ها به وجود می آید.
علامت دیگر کم‌ بودن گاز کولر خنک نکردن یا سرمای کم در حالت درجا است . البته طبیعی است که کولر در حالت درجا کمی ضعیف تر عمل میکند اما در صورتی که باد کولر با گاز دادن در حالت درجا با سرعت بسیار سردتر شد مسلما نشانه کمبود گاز کولر است.

روش های نشت یابی گاز کولر ماشین کدام اند؟

تست گاز نیتروژن

در این روش ابتدا تمام گاز کولر تخلیه می شود. سپس گاز نیتروژن با فشار وارد سیستم کولر می گردد. در این حالت اگر کولر دارای نشتی گاز باشد، صدای هیس مانندی از محل نشتی شنیده می شود.

استفاده از لامپ فرابنفش

گاز های مبرد در زمان تولید، با رنگی خاص مخلوط می شوند. این رنگ ها در زیر نور فرابنفش قابل مشاهده هستند. با استفاده از یک لامپ فرابنفش می توان نشتی گاز کولر خودرو را شناسایی نمود.

 

چگونه بفهمیم گاز کولر ماشین کم شده است؟ -استفاده از لامپ فرابنفش

استفاده از عامل تشخیص نشتی

در این روش محلول مخصوصی که حاوی یک عامل تشخیص نشتی باشد را به وسیله اسپری بر روی تمام قسمت های کولر خودرو می پاشند. سپس هر قسمتی که دارای نشتی باشد، کف و حباب ایجاد خواهد کرد. به این ترتیب محل نشتی گاز کولر ماشین پیدا می شود.

شناساگر الکترونیکی

یکی از ابزارهای حرفه ای تعمیرکاران که اصطلاحا آن را اسنیفر یا بو کننده نیز می نامند و به وسیله این شناساگر می توان نشتی گاز کولر ماشین را تشخیص داد.

بهترین زمان برای شارژ کولر خودرو چیست؟

بهترین زمان برای شارژ کولر خودرو ابتدای فصل گرما است. در آغاز این فصل نیاز به کولر خودرو افزایش می یابد و به همین سبب باید آن را سرویس کنید. این کار کمک می کند از حداکثر توان کولر با فشار کمتری بر روی موتور خودرو بهره ببرید.

شارژ کولر معمولا هر دو سال یکبار باید انجام شده و با توجه به آنکه مبردهای دیگری نیز در بازار هستند اطمینان حاصل نمایید که کولر شما، با همان گاز خود شارژ می‌شود. چراکه ترکیب دو گاز متفاوت می‌تواند منجر به کاهش عملکرد کولر گردد.

 

چگونه بفهمیم گاز کولر ماشین کم شده است؟-شارژ کولر خودرو

 

چرا نباید بلافاصله پس از ورود به خودرو، کولر را روشن کرد؟

گرمای هوای تابستان منجر به آن می‌ شود که گاز بنزین داخل کابین شود که گازی سمی و خطرناک بوده و می‌ تواند آسیب‌ های جبران‌ ناپذیری را در پی داشته باشد که با باز گذاشتن پنجره‌ ها به مدت چند دقیقه، دیگر نیازی به نگرانی نیست.

 

برای تعمیر و عیب یابی کولر انواع خودروی بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و … در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار کلیک کنید

همین حالا با ما تماس بگیرید