بررسی علت خلاصی و بیرون پریدن دنده ماشین

گاهی ممکن است بعد از درگیر کردن دنده، موقع حرکت در حالت‌ های مختلف گیربکس خود به خود از دنده خارج شده و خلاص شود. گاهی نیز دنده بعد از جا رفتن، دوباره به حالت خلاص بر می ‌گردد. علت این مشکل موارد زیادی می ‌تواند باشد که برخی از آنها با یک سرویس دوره‌ای حل خواهد شد و خیلی جدی نیست. اما برخی دیگر می تواند برای شما یا خودرویتان حادثه ‌آفرین باشد. بنابراین نیاز است که در مورد علت جا نرفتن دنده یا بد جا رفتن خودرو بدانیم. در این مقاله به برخی از آن ‌ها اشاره می ‌کنیم.

دلایل جا نرفتن دنده ماشین چیست؟

دلیل خلاص شدن دنده درحال حرکت چیست؟ اکثر مردم هنگامی که با مشکل جا نرفتن دنده ماشین مواجه می‌ شوند، خودرو را بررسی می ‌کنند. این بررسی می‌ تواند توسط خودتان یا یک فرد مکانیک انجام شود. جا نرفتن دنده خودرو ناشی از علت ‌های متفاوتی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 

کیفیت بد و کاهش سطح واسکازین

یکی از مهمترین مواردی که در ابتدای امر باید بررسی شود، چک کردن وضعیت واسکازین گیربکس می باشد. ممکن است سطح واسکازین گیربکس ماشین به هر دلیلی (مثلاً ممکن است از جایی نشتی داشته باشد) پایین آمده باشد. همچنین اگر از واسکازین بی کیفیت نیز استفاده کرده اید، این موضوع هم می ‌تواند برایتان مشکل ‌ساز شود.

 

۵ دلیل جا نرفتن دنده خودرو - واسکازین

 

 

بیشتر بخوانید : دلیل صدا دادن کلاج خودرو چیست؟

 

 

وجود مشکل در سیستم کلاچ

یکی دیگر از شایع‌ ترین علت‌ های سخت جا رفتن دنده یا جا نرفتن آن، ایراد در سیستم کلاچ است. همان طور که می‌ دانید یکی از مهمترین و اصلی‌ ترین قسمت‌ های هر خودرو (در خودروهای دستی و نه اتوماتیک) سیستم کلاچ آن می‌ باشد. این سیستم در هنگام تعویض دنده‌ ها درگیر شده و نقش مهمی را در حرکت خودرو ایفا می‌ کند. باید بگوییم ممکن است در کلاچ خودرو مشکلات زیادی به وجود بیایند که شما شاهد تأثیرشان بر روی عملکرد جعبه‌ دنده خواهید بود. از جمله :

  • سفتی یا خشکی سیم کلاچ ماشین و یا کیفیت پایین سیم کلاچ
  • تمام شدن دیسک صفحه کلاچ (در این حالت صفحه کلاچ به سختی درگیر می ‌شود و در نتیجه، دنده جا نمی ‌رود.)
  • نشتی مایع هیدرولیک با افزایش کارکرد

اگر هنگام خاموش بودن خودرو، دنده به ‌راحتی جا می‌ رود و در زمان روشن بودن خودرو به ‌سختی، باید بدانید که مشکل در کلاچ خودرو است.

 

عملکرد نادرست دنده‌ ها

عامل دیگر جا نرفتن دنده‌ ها، اختلال در عملکرد آنهاست. اگر هنگام تغییر و جا به جایی دنده‌ ها صدای عجیبی می‌ شنوید و یا اگر بعد از جا رفتن دنده ماشین، دوباره به حالت خلاص برگشت، باید اشکال در یکی از موارد زیر باشد:

  • عدم تنظیم چرخ دنده ها
  • وجود ایراد در اهرم دنده
  • عملکرد نادرست ماهک دنده

 

۵ دلیل جا نرفتن دنده خودرو - ماهک دنده

 

  • اختلال در صفحه سلکتور
  • ساییدگی غلاف کشویی و یا دنده
  • خرابی بلبرینگ ها و بوش های داخلی
  • عدم عملکرد صحیح فلایون

خرابی سنسور الکترونیکی

بیشترین انتقال در خودروهای مدرن توسط سیستم‌ های رایانه ‌ای پیشرفته کنترل می ‌شود. هنگامی که در خودرو پس از فشردن پدال گاز نتوانید دنده را جا بیاندازید، ممکن است سنسور الکترونیکی مشکل داشته باشد. برای بررسی دقیق تر، باید به تعمیرگاه هایی که ابزارهای تشخیصی پیشرفته دارند، مراجعه کنید. مکانیک گیربکس ‌های اتوماتیک، از تجهیزات تشخیصی کامپیوتری برای رفع این مشکل استفاده می‌ کنند. از این طریق می ‌تواند هرگونه خرابی سنسور الکترونیکی را که باعث می شود دنده ماشین جا نیفتد را شناسایی کند.

 

اشتباهات رانندگی

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که حین رانندگی، کلاچ را به طور کامل نگرفته باشید و دنده خودرویتان‌ جا نرود و به اصطلاح صدای آن دربیاید. قطعاً این مورد به عدم درگیری کامل کلاچ برمی ‌گردد. حتی ممکن است حین حرکت بدون آنکه متوجه شوید خودرویتان خاموش شده که در این صورت هم دنده درست جا نمی ‌رود. بنابراین فراموش نکنید برای تعویض دنده‌ها باید پای خود را تا انتها روی کلاج فشار داده و سپس دنده را تعویض نمایید.

 

۵ دلیل جا نرفتن دنده خودرو - اشتباهات رانندگی

 

 

کلام آخر

عملکرد مطلوب سیستم انتقال قدرت به موارد زیادی وابسته است. نقص در هر کدام از آن‌ها می ‌تواند مشکل یا مشکلات متعددی را به ‌وجود آورد. جا نرفتن دنده ماشین یکی از مشکلاتی است که می‌ تواند موجب آسیب‌ های جبران ناپذیری شود. همانطور که در بالا اشاره کردیم، علت بد جا رفتن دنده می‌ تواند ناشی از دلایلی مانند کاهش سطح واسکازین گیربکس، خرابی سنسور الکترونیکی، اختلال در عملکرد دنده ‌ها، استهلاک سیستم کلاچ و … باشد. با این حال، علت سخت جا رفتن دنده یا جا نرفتن دنده خودرو مشکل چندان حادی نیست. اگر شما خودرویتان را به سرویس‌ های دوره‌ای ببرید، با اینگونه مشکلات رو به رو نخواهید شد.

رعایت توصیه‌ های لازم در تعمیر، نگهداری و برنامه‌ ریزی برای جلوگیری از مشکلات مرتبط با گیربکس، باعث می‌ شود جعبه دنده به مدت طولانی‌ تری قابل استفاده با بهترین عملکرد باشد. اگر در زمان خرابی، ایرادهای گیربکس خود را نادیده بگیرید، این مشکلات در طولانی‌ مدت افزایش می‌ یابند و باعث می‌ شوند هزینه‌ های زیادی را متحمل شوید.

 

 

 

تعمیر گیربکس انواع خودروهای خارجی در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار 

 

 

 

همین حالا با ما تماس بگیرید