چرا پدال ترمز سفت می‌شود؟ علت چوب شدن پدال ترمز چیست؟

یکی از مهم‌ ترین و حیاتی ترین اجزای کنترلی خودرو سیستم ترمز است. چرا که در صورت بروز هر گونه مشکل در این سیستم، دیگر توانایی کنترل و هدایت صحیح ماشین را نداشته و برای توقف یا کاهش سرعت با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد. از رایج‌ ترین مشکلات سیستم ترمز خودرو، سفت شدن پدال ترمز است. برخی مکانیک ها به این مشکل، سفت شدن ترمز و چوب شدن ترمز نیز می گویند. ما نیز در این مقاله به بررسی مهمترین علت های سفت شدن پدال ترمز پرداختیم.

 

نشانه ها و علائم خرابی پدال ترمز چیست؟

– ایجاد صدا هنگام ترمزگیری

شنیدن صدای سوت از چرخ ها در حین ترمزگیری، یکی از نشانه های جدی خرابی پدال ترمز به شمار می رود. البته سوت کشیدن صرفاً به علت خرابی پدال ترمز نیست و دلیل های دیگری هم می تواند داشته باشد.

– ضربه زدن یا لرزش پدال ترمز

دلیل ضربه زدن پدال ترمز، ساییده شدن بیش از حد لنت ترمز و تاب برداشتن دیسک ترمز است. البته این مشکل می تواند دلایلی دیگری داشته باشد ولی این دو مشکل مذکور رایج تر است.

– اسفنجی شدن پدال ترمز

– سفت شدن پدال ترمز

– بالا رفتن زمان ترمز گیری

اگر احساس می کنید که وقتی با اتومبیل خود ترمز می کنید بیش از حد طبیعی زمان می برد و خودرو دیر متوقف می شود، شاید ترمز خودروی شما خراب شده و در حال از کار افتادن می باشد.

– روشن شدن چراغ ترمز در صفحه کیلومتر

– نشت مایع

اگر در اتصالات خودرو هر گونه نشتی رخ دهد، مایع سیستم ترمز از بین می رود و در نتیجه سیستم ترمز خراب می شود.

– کشیده شدن چرخ ها در سرعت بالا

کشیده شدن چرخ های خودرو در سرعت بالا به این معناست که عملکرد خودرو ضعیف شده است. با وجود این مشکل به موتور فشار زیادی وارد می شود و آن کشش باعث آسیب دیدگی به موتور ماشین می شود. همینطور سرعت به اندازه ی مورد نظر بالا نمی رود. گاهی اوقات آویزان شدن کالیپر در خودرو از علل بروز این مشکل است.

 

7 علت سفت شدن پدال ترمز - کشیده شدن چرخ ها در سرعت بالا

 

 

دلایل سفت شدن یا چوب شدن ترمز چیست؟

علت سفت شدن پدال ترمز چند دلیل دارد که می‌توانید با دانستن آن، دلیل اصلی از کار افتادن پدال ترمز خود را بدانید. به این ترتیب می‌توانید مشکل رخ داده را برطرف کنید. اما مهمترین علل رایج سفت شدن پدال ترمز ماشین عبارت است از:

1 – وجود آلودگی و کثیفی در سیستم ترمز

به علت خاصیت روغن ترمز با گذشت زمان، آلودگی و کثیفی هایی مثل گل و لای جذب آن میشوند و به همین منظور پدال ترمز سفت میشود. الودگی ها از طریق مایع ترمز یا روغن ترمز به پدال ترمز وارد میشوند.

2 – اندازه اشتباه اجزای سیستم ترمز

اگر اندازه هر قطعه به طور صحیح انتخاب نشده باشد، در عملکرد آن بخش تأثیر دارد. مثلاً اگر آن قطعه بزرگ یا کوچک باشد باعث بروز مشکل خواهد شد. این مشکل در بوستر نیز می تواند رخ دهد. در صورتی که در سیستم ترمز خود از بوستر یا شیلنگ نا مناسب استفاده کنید پدال ترمز چوب می شود.

3 – ضعیف بودن بوستر ترمز

هنگامی که بوستر ترمز ضعیف شود، نمی تواند خلاء مناسب تولید کند. یعنی شما هیچ کمکی از سمت بوستر به هنگام اعمال فشار روی پدال ندارید. به همین علت پدال ترمز سفت می شود.

 

7 علت سفت شدن پدال ترمز - ضعیف بودن بوستر ترمز

 

 

4 – مشکل در کفشک‌ های ترمز

یکی از اجزای مهم سیستم ترمز که لنت ترمز در آن جای می ‌گیرد، کفشک‌ ترمز است. صحیح نبودن زاویه کفشک‌ ها و یا خراب بودن آنها یکی از علت‌ های رایج بسیاری از مشکلات مرتبط با ترمز اتومبیل است و این ایراد می‌ تواند به سفت شدن ترمز منجر شود و با تعویض کفشک‌ ها و یا اصلاح زاویه آنها می‌توان این مشکل را به راحتی برطرف کرد.

5 – نشتی شلنگ خلاء

شیلنگ خلاء گاهی اوقات شروع به نشتی می کند و سبب کاهش تأثير خلاء روی سیستم ترمزگیری می شود.

6 – خرابی شیر کنترل

یکی از عوامل مهم سفت شدن پدال ترمز، خرابی شیر کنترل است که توسط پیشرانه موجب نشتی خلاء در بوستر می شود. برای بررسی عملکرد شیر کنترل، ابتدا باید موتور را برای چند دقیقه روشن نگه داریم تا داخل بوستر خلاء به وجود بیاید. بعد از آن باید موتور خودرو را خاموش کرده و بعد از چند دقیقه پدال ترمز را فشار دهیم. اگر پدال از همان اول سفت شد، شیر باید تعویض شود.

7 – خرابی کنترل کننده میزان فشار هوای داخل بوستر

Check Valve یا دریچه بررسی کننده، نوعی سوپاپ است که وظیفه کنترل خروج هوا از بوستر و جلوگیری از ورود هوا به آن را دارد. گاهی اوقات شکستگی یا کارکرد نا مناسب آن، منجر به بروز مشکل سفت شدن پدال ترمز می شود.

 

 

رفع مشکل سفت شدن پدال ترمز

پس از شناسایی علت سفت شدن پدال ترمز می‌ توان با تعمیر قطعه مورد نظر و یا تعویض آن این ایراد را برطرف کرد. در صورتی که سفتی پدال ترمز ناشی از کهنه بودن و یا کثیفی روغن ترمز باشد، تعویض روغن ترمز و استفاده از روغن‌ های با کیفیت چاره ساز خواهد بود.

 

7 علت سفت شدن پدال ترمز - رفع مشکل ترمز

 

جمع بندی

ترمز یکی از مهم ترین بخش های فنی خودرو محسوب می شود که نیازمند رسیدگی و سرویس‌ است. در صورت عدم رسیدگی می تواند برای سرنشینان خودرو خطرناک باشد. سفت شدن پدال ترمز احتمال بروز تصادفات شدید را افزایش می‌ دهد. زیرا در این حالت میزان تسلط راننده بر روی خودرو بسیار کم ‌تر می‌شود و فشار بیش از حد بر روی پدال ترمز، باعث خستگی و کلافگی شما خواهد شد. پس بهتر است که در اولین فرصت برای برطرف کردن این مشکل اقدام نمایید تا ضمن کاهش احتمال بروز حوادث تلخ و دردناک، میزان آرامش و تمرکز خود در هنگام رانندگی را افزایش داده و از خسته شدن پاهای خود جلوگیری نمایید.

 

تعمیر انواع خودروهای خارجی در محل، توسط مکانیک ماهر امداد سیار

همین حالا با ما تماس بگیرید